اجساد کشته‌شدگان ایرانی بمب‌گذاری بیروت وارد تهران شد

اجساد کشته شدگان حق نشر عکس Fars
Image caption تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی از اجساد کشته شدگان استقبال کردند

اجساد ایرانیان کشته شده در بمب‌گذاری در برابر سفارت جمهوری اسلامی در بیروت وارد تهران شد.

روز پنجشنبه، ۳۰ آبان (۲۱ نوامبر)، گزارش شد که اجساد ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در لبنان، و رقیه حسین‌زاده، همسر یکی از دیپلمات های ایرانی در بیروت، وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

روز سه‌شنبه، دو انفجار در برابر سفارت ایران در بیروت روی داد که در اثر آن، بیش از بیست نفر کشته و نزدیک به یکصد و پنجاه نفر دیگر زخمی شدند.

پس از وقوع انفجار، گزارش‌های ضدو نقیضی در مورد کشته یا زخمی شدن ابراهیم انصاری انتشار یافت اما سرانجام منابع رسمی تایید کردند که او در این حادثه جان داده است.

در مورد تعداد زخمی‌های انتقال یافته به ایران و شرایط آنها جزئیات بیشتری در دست نیست.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در مراسم استقبال از کشته‌شدگان و زخمی‌های انفجار بیروت، وزیر اطلاعات، نایب رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس و چند تن دیگر از مقامات جمهوری اسلامی در فرودگاه حضور یافتند.

حق نشر عکس Fars
Image caption ابراهیم انصاری و رقیه حسین‌زاده در انفجارهای بیروت کشته شدند

براساس این گزارش، قرار است اجساد کشته شدگان انفجار بیروت فردا - جمعه - تشییع شود.

در خبری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از فرماندار نکا گفته است که مراسم تشییع جنازه رقیه حسین‌زاده پس از برگزاری نماز جمعه در این شهرستان انجام می‌گیرد.

خانم حسین زاده اهل نکا بوده است.

ایرنا می‌افزاید که در انفجارهای بیروت، ابراهیم انصاری، رقیه حسین‌زاده و چهار تن از محافظان سفارت جمهوری اسلامی کشته شدند.

نام و سمت همسر رقیه حسین‌زاده مشخص نشده است.

ساعاتی پس از وقوع انفجار بیروت، یک گروه اسلامگرای تندرو به نام تیپ عبدالله عزام مسئولیت این بمب گذاری را بر عهده گرفت و گفت که این عملیات را به تلافی حضور نظامی جمهوری اسلامی در حمایت ار حکومت سوریه به اجرا گذاشته است.

سخنگوی وزارت خارجه و سفیر جمهوری اسلامی در لبنان گفتند که اسرائیل مسئول این بمب گذاری است و برخی از مقامات جمهوری اسلامی، اسرائیل را هدف حملات لفظی شدید قرار داده‌اند. اسرائیل این اتهام را رد کرده است.

مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری قربانیان غیرایرانی این بمب گذاری پیشتر در لبنان برگزار شده و تعدادی از دیپلمات ها و مقامات ایرانی در آن حضور داشتند.

در خبری دیگر در همین زمینه، به گزارش رویترز، تام فلچر، سفیر بریتانیا در لبنان، به منظور "ابراز همبستگی با زخمی های حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت" خون اهدا کرده است.