عراقچی: سطح غنی‌سازی قابل مذاکره است، اصل آن نه

دومین روز گفتگوهای هسته‌ای ژنو با مذاکره محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آغاز شده است.

عباس عراقچی، دیپلمات ارشد ایرانی و از اعضای هیات مذاکره‌کننده ایران که برای مذاکره با گروه ۱+۵ در ژنو به سر می‌برد، گفت اصل غنی‌سازی اورانیوم برای ایران قابل مذاکره نیست، اما می‌توان درباره حجم، سطح و محل غنی‌سازی اورانیوم مذاکره کرد.

آقای عراقچی گفته است که فقدان اعتماد لازم مهمترین مانع پیشرفت مذاکرات است و ایران تا تردیدهایش برطرف نشود وارد مذاکرات جدی نخواهد شد.

او گفته است ۱+۵ در دور قبلی گفتگوها موضع واحدی نداشته است و ایران اطمینان ندارد که "روش مذاکره آنها سالم و منتهی به نتیجه است."

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین) به اضافه آلمان از دیروز دور جدیدی از گفتگوها بر سر برنامه هسته‌ای ایران را در ژنو آغاز کرده‌اند. به نتیجه نرسیدن دور قبلی گفتگوها عمدتا به موضع سخت فرانسه نسبت داده شد.

عباس عراقچی گفته است که طرف مذاکره ایران در این دور گفتگوها، کاترین اشتون است.

'تفسیر ان‌پی‌تی'

آقای عراقچی گفته است که لغو بخشی از تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران یکی از گام‌های اولیه مورد انتظار ایران است. او هشدار داده است که: "تفاسیر و اختلاف‌نظرها درباره ان‌پی‌تی در شرایط کنونی چندان کمک‌کننده نیست."

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، دیروز گفت مساله غنی‌سازی اورانیوم ایران در مرحله اول گفتگوها حل نخواهد شد.

آقای کری گفته است حق غنی‌سازی اورانیوم به صراحت در معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، ان‌پی‌تی، نیامده است و این که کشوری تحت قوانین اقدام به غنی‌سازی بکند یا نه، وابسته به مذاکرات است.

مطالب مرتبط