انتقاد خانواده زندانیان خوزستانی از پخش اعترافات تلویزیونی

Image caption مستند اعتراف سه زندانی خوزستانی که متهم به بمب‌گذاری در لوله‌های گاز شد‌ه‌اند، به تازگی از پرس تی وی پخش شده است

اعضای خانواده‌های سه زندانی خوزستانی از پخش فیلم ملاقاتشان با این زندانیان انتقاد کرده‌اند.

این فیلم اخیرا از شبکه پرس‌تی‌وی همراه با اعترافات تلویزیونی این زندانیان پخش شد. اعضای خانواده این سه زندانی گفته‌اند: "با آنها در مورد فیلمبرداری هماهنگ نشده و فیلم بدون موافقت آنها تهیه شده است."

علی چبیشاط، خالد موسوی و سلمان چایانی از اهالی شوش سال گذشته به اتهام انفجار خط لوله گاز بازداشت شدند.

علی چبیشاط و خالد موسوی در دادگاه اهواز به اعدام و سلمان چایانی به ۲۵ سال زندان و تبعید به یزد محکوم شدند، اما این احکام هنوز به تائید دیوان عالی نرسیده است.

حکیم چبیشاط، خواهرزاده علی چبیشاط، از متهمان اصلی این پرونده به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "نیروهای اطلاعاتی از خانواده‌ها درخواست کرده بودند که تمام افراد خانواده‌ها از جمله همسران متهمان، فرزندان و والدین جهت ملاقات به ستاد خبری مراجعه کنند. خانواده‌ها هنگام ملاقات با دیدن چندین فیلمبردار غافلگیر شدند و به آنها گفته شد که این فیلم برای مقام معظم رهبری جهت کمک به فرزندان شما می‌باشد و هیچ کسی به جز رهبر آن را مشاهده نخواهد کرد."

به گفته اعضای خانواده این زندانیان، آنها در پی "شکنجه و فشارهای طولانی مجبور به اعتراف شدند."

یکی دیگر از بستگان زندانیان که نخواست نامش فاش شود به فعالان حقوق بشری گفته است: "اصلا ما درباره پخش شدن این فیلم در یک تلویزیون ماهواره‌ای اطلاعی نداشتیم و تا آخرین لحظات می‌گفتند این فیلم خصوصی است. نیروهای اطلاعات با تهدید و ارعاب از زن و بچه هایمان فیلمبرداری کردند تا بر علیه زندانیان از آن استفاده شود."

ایران دومین کشور جهان به لحاظ تعداد اجرای احکام اعدام است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل یک ماه پیش گفت بین ژانویه سال ۲۰۱۲ تا ژوئن سال جاری، ۷۲۴ مورد حکم اعدام در ایران به اجرا گذاشته شد و تنها در نیمه اول سال جاری، ۲۰۲ نفر اعدام شدند که از این تعداد، ۱۳۵ مورد از سوی منابع حکومتی رسما اعلام شده است.

گزارشگر ویژه از دولت ایران خواسته است تا صدور و اجرای احکام اعدام را مورد بازنگری قرار دهد و به نهادهای بین‌المللی از جمله نهادهای سازمان ملل متحد توصیه کرده است تا به این منظور، کمک‌های فکری و فنی لازم را در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهند.

مطالب مرتبط