باقی به اولاند: حسن ظن مردم ایران به فرانسه را قربانی تندروها نکنید

Image caption به نتیجه نرسیدن دور قبلی گفتگوها عمدتا به موضع سخت فرانسه نسبت داده شد

عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر در نامه‌ای خطاب به فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه با ابراز نگرانی از موضع اخیر دولت فرانسه در خصوص پرونده هسته‌ای ایران نوشت: "مردم ایران همواره نسبت به فرانسه نگاهی مثبت داشته اند. نباید این حسن ظن را قربانی جلب نظر تندروها کرد."

آقای باقی در این نامه که روز گذشته ۲۹ آبان ماه نوشته شده از رئیس جمهوری فرانسه خواسته تا رویه خود بازنگری کند و آورده است: "سخن اصلی من با شما این است که بهبود وضعیت حقوق بشر از طریق فلج سازی و نابودی اقتصاد یک کشور و فقیر کردن مردم آن حاصل نمی شود. افزون بر این، مسلما شما باید با من هم عقیده باشید که تشویق دولت جدید اهل گفتگو و مصالحه به ادامه این راه برای وضعیت حقوق بشر مفیدتر از تشدید انزوا است."

این فعال حقوق بشر همچنین نوشته است: "تصمیم دولت شما در مخالفت با تلاش‌های مسالمت‌آمیز دولت جدید ایران نه تنها نفی اراده مردم ایران بود، بلکه راه را ناخواسته برای ائتلاف نانوشته جریانات تندرو و اقتدارگرا در داخل ایران و جریانات رادیکال و برانداز خارج از ایران باز می کند و کار ما فعالان حقوق بشر را حتی سخت‌تر می‌کند."

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین) به اضافه آلمان از دیروز سومین دور گفت‌وگو بر سر برنامه هسته‌ای ایران را در ژنو آغاز کرده‌اند.

به نتیجه نرسیدن دور قبلی گفتگوهای ژنو (۸ تا ۱۰ نوامبر) عمدتا به موضع سخت فرانسه نسبت داده شد. اسرائیل از لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه به دلیل مواضعش در آن دور از مذاکرات تمجید کرد.

دور دوم مذاکرات ژنو با حضور وزیران خارجه ایران و کشورهای عضو این گروه، به استثنای چین، تا روز ١٠ نوامبر ادامه یافت.

این نخستین بار بود که وزیران خارجه ایران و گروه ١+٥، از جمله ایالات متحده، در اجلاسی برای حل بحران هسته‌ای جمهوری اسلامی شرکت می‌کردند اما در پایان این نشست، اعلام شد که نتیجه مشخصی از آن به دست نیامده است.

مطالب مرتبط