مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ شنبه ۲ آذر

روزنامه های اول هفته تهران در تیترها و گزارش های اصلی خود به مذاکرات ژنو ۳ پرداخته، اکثر آن ها امیدواری هایی نشان داده اند اما این احتمال را دور ندیده اند که مذاکرات به ژنو ۴ برسد.

احیای سازمان برنامه که در زمان دولت احمدی نژاد چراغش خاموش شد، ابراز نگرانی بابت گسترش آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور و جان مردم و انعکاس وسیع سخنان تند آیت الله جنتی امام جمعه موقت تهران علیه دولت ‫- که با پاسخ روزنامه دولت روبرو شده ‫- از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

شاید ژٰنو ۴

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

علی اناری در گزارشی در شهروند نوشته: شاید بتوان ادعا‌کرد در میان همه اظهارنظرهای سه روز گذشته، کلیدی‌ترین جمله ژنو ۳ را وزیر خارجه‌ایران گفته‌باشد که «تا وقتی در همه‌چیز به توافق نرسیده‌ باشیم به ‌این معناست که روی هیچ‌چیز به توافق نرسیده‌ایم.» مذاکرات پرشمار و نفسگیر میان تیم ایرانی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که سه روز کاری تمام میان محل اقامت، اتاق‌های کنفرانس و لابی هتل اینترکنتینانتال ژنو در حرکت و جنب و جوش بودند، حکایت از این مهم داشت که دو طرف ماجرا در کنار همه امیدواری‌های پیدا و پنهان برای رسیدن به توافقی پایدار، دم سرد تندروهای مخالف مذاکره در ۲ سوی ماجرا را بیخ گوش‌شان احساس کرده و تلاش داشتند حداقل از قدرت تاثیرگذاری این نیروها بکاهند.

ارسال اس‌ام‌اس‌های هشدارآمیز به مذاکره‌کنندگان ایرانی، انفجار سفارت ایران در بیروت، واکنش بنیامین نتانیاهو به پیام ویدیویی ظریف، تلاش سناتورهای جمهوریخواه برای تشدید تحریم‌ها و... همه و همه حاوی این پیام برای طرف‌های مذاکره در ژنو بودند که «برخلاف شما ما از شکست مذاکرات استقبال می‌کنیم».

به نظر مقاله شهروند: اخبار ضدونقیض واپسین ساعات روز سوم گفت‌وگوها حکایت از آن دارند که ‌این دور لاجرم روز چهارم را هم به خود خواهد دید و بعید نیست با حصول پیشرفتی محسوس وزیران امورخارجه ۱+۵ نیز شال و کلاه کرده راهی مقر اروپایی سازمان ملل متحد شوند که اگر غیر از این باشد همه باید خود را برای ژنو ۴ آماده کنند.

کدام توافق؟

کیهان هم در سرمقاله خود پرسیده: مذاکرات ژنو ۳ پس از سه روز مذاکره به کجا انجامید؟ محل نزاع کجاست که مذاکرات را کشدار کرده است؟ با کدام «بارم‌بندی» می‌توان به مذاکرات نمره داد؟ کدام توافق، بد و کدام توافق، خوب است؟ آیا می‌توان با رژیم آمریکا به توافق مثبت رسید و سپس به صلح و مسالمت میان طرفین دست یافت؟ اینها پرسش‌هایی است که در متن و حاشیه مذاکرات هسته‌ای به میان کشیده می‌شود.

به نوشته این روزنامه مخالف مذاکره و تفاهم: دیشب در سومین شب از مذاکرات، برخی اخبار فاقد منبع و جزئیات مشخص از احتمال «رفع اختلاف بر سر غنی‌سازی» و مذاکره درباره رآکتور آب سنگین اراک حکایت می‌کرد بی‌آن که از دقت حقوقی و کارشناسی برخوردار باشد. به عنوان مثال رسانه‌ها دیشب از «پشت سرگذاشتن اختلاف حول محور غنی‌سازی در ایران» سخن گفتند.

کیهان پرسیده: آیا این بار حداقل توافق به دست می‌آید یا رسانه‌های ایرانی به ماجرای دور قبلی مذاکرات گرفتار می‌شوند که چند ساعت تا پس از نیمه شب منتظر ماندند اما سرانجام مذاکرات ناتمام ماند؟! طبق برخی اخبار ممکن است ادامه مذاکرات به امروز موکول شود.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

مشکل نه تحریم، رفتار دولت سابق بود

سعید لیلاز در مقاله ای در شرق نوشته: مساله اقتصاد ایران بسیار بیش و پیش از آنکه برخاسته از تحریم‌ها باشد، از کارکرد درونی و سوء مدیریت حاکم بر آن ظرف هشت‌سال گذشته ناشی شده است. نشانه آنکه بحران اقتصادی کنونی ایران، دست‌کم چهارونیم‌سال پیش از شروع رسمی تشدید تحریم‌ها «ظاهر» شد و مقدمات آن حتی متعلق به دوران قدیمی‌تر است. به علاوه، با یا بدون حل مساله تحریم، اقتصاد ایران قطعا از رکود خارج خواهد شد و در کمتر از یک‌سال آینده، رشد را از سر خواهد گرفت.

به نظر این اقتصاددان: توجه غیرمعمول به اثر تحریم‌ها خطرناک نیز هست؛ از آن‌رو که بر فرض – محال – تن‌دادن به یک مصالحه غیرشرافتمندانه از سوی تهران، این مصالحه بیش از تکرار معاهده ورسای در پایان جنگ جهانی اول و تحمیل یک شکست خفت‌بار به آلمان که به ظهور هیتلر و جنگ جهانی دوم با ۶۰میلیون کشته انجامید، به بار نخواهد آورد.

محمدعلی سبحانی در مقاله ای در آرمان نوشته: پرونده هسته‌‌ای ایران در گذشته از ریل اصلی و مسیر درست خود به دلیل سیاست‌های گذشته دور شده بود. دولت یازدهم در ۱۰۰ روز گذشته کوشید تا دوباره پرونده هسته‌‌ای ایران را به جایگاه اصلی خود در سیاست خارجی کشور بازگرداند. می‌توان اینگونه ادعا کردکه دستگاه دیپلماسی کشور تاکنون موفق شده کاستی‌های گذشته را جبران و جهت‌گیری پرونده هسته‌‌ای ایران را به سمت منافع ملی هدایت کند.

به نظر این سفیر پیشین: تمام این دستاوردها زمانی محقق شد که دستگاه سیاست خارجی دولت با به کار گرفتن زبانی دنیافهم توانست دوستی‌ها را تقویت کند. به هر روی اکنون این موفقیت در سیاست خارجی برای کشور قابل لمس است. دستگاه سیاست خارجی ایران در دولت یازدهم برخلاف گذشته از رویکرد مذاکره برای مذاکره عبور کرد و عملکرد مثبتی را نسبت به دولت گذشته از خود نشان داد.

مجالس ایران و آمریکا هم آماده اند

علی اکبر وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: هوای مذاکرات همچون آسمان تهران و ژنو ابری و غیر آفتابی می‌باشد این همه در شرایطی است که خیز مجلس ایران و سنای آمریکا چشم انداز کار دولتها را سخت تر می‌نماید. در ایران نمایندگان مجلس طرح سه فوریتی الزام به حفظ حقوق هسته ای را در دستور کار قرار داده است.

به نوشته این مقاله: در آمریکا نیز زمزمه ی تصویب طرح تشدید تحریم‌ها در کنگره و سنا به گوش می‌رسد. نتیجه اینکه اگر به رغم خوشبینی‌ها و مذاکرات دو جانبه و چند جانبه این دور از مذاکرات همچنان بدون نتیجه پایان یابد موج منفی آن دیوار بی اعتمادی را دو چندان خواهد نمود وآینده رابسیار سخت خواهد کرد و شانس توافقات را بسیار مشکل می‌نماید. حال باید چشم به اتفاقات در ساعات آینده داشت و منتظر ماند که آیا چراغ سبز پایتخت‌ها بن بست مذاکرات را خواهد شکست یا خیر؟

مشکل اصلی غرب با ایران

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: همه فکر می‌کنند مذاکرات ایران با غرب بر سر مسایل هسته‌ای است. اما اینطور نیست. این اختلافات مربوط به دوران کودکی ایران و غرب است که غرب از ایران به دل گرفته و حالا دارد تلافی می‌کند. غرب برای اولین و آخرین‌بار در این گفت‌وگوی صریح و صمیمانه پرده از این مسایل برمی‌دارد.

غرب: حالا که ایران نصف جهان را در اختیار دارد، چرا نمی‌گذارد نصف دیگر جهان در دست غرب باشد؟

ظریف: ما نصف جهان را در اختیار داریم؟ تا دیروز می‌گفتید خاورمیانه در اختیار ماست، حالا شد نصف جهان؟

غرب در این لحظه چند عکس هوایی می‌گذارد روی میز و می‌گوید: ایناهاش. پس این چی؟ (و در حالی که عکس‌های اصفهان را به ظریف نشان می‌دهد ادامه می‌دهد) دیدی ظریف‌جان. ما طبق اسناد می‌دانیم که از صدها سال پیش شما اصفهان را غنی‌سازی کرده‌اید. منتها هنوز نفهمیدیم اصفهان را غنی‌سازی کردید و تبدیل به نصف جهان کردید، یا نصف جهان را فشرده‌سازی کردید و با آب سخت شسته‌اید و توی اصفهان جا دادید.

در اینجا خانم اشتون ابراز می‌کند: ظریف‌جان، این را نمی‌توانید کتمان کنید. ما سند داریم چراکه فرمول شیمیایی اصفهان در واقع شهری برگشت‌ناپذیر است و اگر ازش بروی بیرون رفتی و بخواهی برگردی بهش، باید انرژی زیادی صرف کنی که هدایت این انرژی زیاد برای آدم داستان می‌شود طوری که وقتی آدم برمی‌گردد به اصفهان اینقدر خوشش می‌آید که رسما از خوشی می‌ترکد و این ترکاندن امنیت منطقه را به‌خطر می‌اندازد.

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

پاسخی به جنتی

ایران روزنامه دولت، با عنوان داوری شگفت و عیار واقعیت به سخنان روز گذشته احمد جنتی دبیر شورای نگهبان اشاره کرده و در سرمقاله خود نوشته این که دولت روحانی نیروهای انقلاب را کنار گذاشته باشد واقعیت نیست.

آیت الله محسن غروی نویسنده سرمقاله ایران تاکید کرده: با اتکا به ادله فراوان می‌توان ثابت کرد که اساساً زاویه‌ای بین برنامه‌ها و فعالیت‌ها و مواضع دولت یازدهم با نیروهای انقلاب و اهداف و آرمان‌های انقلاب دیده نمی‌شود.

این مدرس حوزه علمیه قم به یاد دبیر شورای نگهبان آورده که دیدگاه اکثریت مراجع و علما هم نسبت به دولت و تحرکات و برنامه‌های آن مثبت است. با قاطعیت می‌توان حکم کرد که علما و مراجع نسبت به برنامه‌های این دولت خیلی امیدوار هستند.

در ادامه سرمقاله روزنامه ایران آمده: نکته قابل تأمل دیگر که باعث تعجب است بیان چنین بیاناتی در شرایط کنونی است که در صحنه بین‌المللی، مذاکرات مهم هسته‌ای در دستور کار است. رهبری انقلاب عملکرد دیپلمات‌ها و مذاکره‌کنندگان را تأیید کرده. در چنین شرایطی نباید تریبون‌های عمومی، پشت جبهه را به گونه‌ای معرفی و تصویر کنند که تداعی کننده اختلاف داخلی بر سر موضوع هسته‌ای باشد.

خوزستان در محاصره آلودگی آب و هوا

آلودگی هوا در خوزستان به آب هم سرایت کرد عنوان اصلی روزنامه شهروند است که در گزارش اصلی خود نوشته : حال اهواز خوب نیست. نفس‌های سوسنگرد و مسجد سلیمان هم بالا نمی‌آید. ۱۴ روز پس از بارش نخستین باران اسیدی در اهواز همچنان تلفات این واقعه زیست‌محیطی رو به افزایش است و تعداد بیماران از ۱۹ هزار نفر هم گذشته‌است. هیأت‌هایی که در حال بررسی علت تنگی‌نفس هزاران‌نفر از خوزستانی‌ها هستند، می‌گویند تا ۳‌روز دیگر گزارش اولیه‌ای از این حادثه را در مجلس ارایه می‌کنند.

از اهواز تا تهران، از اهواز تا ورشوی لهستان، همه از آلودگی هوای خوزستان می‌زنند. هوایی که هنوز هم بارانی است، اما بارانی که وقتی می‌بارد، بوی خاک باران‌خورده و لطافت پاییزی نمی‌دهد. مهر امسال سازمان بهداشت جهانی، اهواز را آلوده‌ترین شهر جهان معرفی‌کرد حالا چشم و گوش بسیاری از افراد نقاط مختلف جهان به اهواز است تا ببینند در این آلوده‌ترین شهر جهان چه اتفاقی رخ داده که هزاران نفر از مردم در ۲هفته گذشته دچار حمله‌های تنفسی شده‌اند...

رمزگشایی از لوگوی دانشگاه احمدی‌نژاد

Image caption لوگوی دانشگاه احمدی نژاد از پارسینه

آیدین سیار سریع در صفحه طنزانه قانون با چاپ آرم دانشگاه ایرانیان نوشته: طراحی این لوگو بار دیگر بر ساده زیستی آقای احمدی نژاد صحه گذاشته است. اگر خوب دقت کنید متوجه می‌شوید این لوگو نهایتش با برنامه word ۲۰۰۳ طراحی شده، در حالی که فرزندان آقای ناطق، فرزندان آقای هاشمی، مافیای قدرت و ثروت همگی از word ۲۰۱۰ استفاده می‌کنند و حتی دیده شده در پاره ای از اوقات نوه آقای هاشمی‌با شلوارک و عینک آفتابی به سواحل فتوشاپ می‌رود و مهدی به بهانه درس خواندن با پول بیت المال به پاورپوینت سفر می‌کند.

در ادامه این ستون طنز آمده: ای کاش لوگوی این دانشگاه که متعلق به اعضای پاک ترین دولت تاریخ جهان است کلا سفید کار می‌شد تا اشاره ظریف و هوشمندانه ای بود بر پاک بودن دولت نهم و دهم. البته همیشه عیب جویان و بدخواهانی هستند که دست به انتقاد بزنند، برای ساکت کردن اینها می‌شود عکس وایتکس، برف پاک کن، بستنی پاک یا تولی پرس نشانه پاکیزگی گذاشت وسط آن سفیدی.

طنزنویس شرق نوشته: در لوگویی که ملاحظه می‌کنید تصویر یک کتاب باز وجود دارد که داخل این کتاب سفید است و در آن چیزی دیده نمی‌شود. علم نشانه شناسی احتمال می‌دهد منظور طراح لوگو یکی از این موارد بوده: کتاب نمادی از خزانه است که پاک شده. کتاب نشانه پاکیزگی دولت دهم است. احتمالا در آینده عکس بیل و کلنگ هم در آن فضای خالی کتاب به‌عنوان نماد کار و خدمت گنجانده می‌شود.

مطالب مرتبط