مذاکرات ژنو با حضور وزرای خارجه ادامه پیدا می‌کند

درحالی که انتظار می رفت مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک روز جمعه در ژنو پایان یابد، تلاش طرفین برای رسیدن به یک توافق مقدماتی بر سر برنامه اتمی ایران ادامه دارد و در این میان خبر پیوستن وزیر خارجه آمریکا به مذاکرات در روز شنبه بر امیدهای طرف ها نسبت به یک توافق احتمالی افزوده است.

همزمان گزارش شده که وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز به این نشست می‌پیوندند. ایران هم می‌گوید "به میزان خوبی" به توافق نزدیک شده‌اند.

گزارش می شود که مساله "حق" غنی سازی در خاک ایران و ادامه احداث راکتور آب سنگین اراک از جمله مسائل مهم مورد اختلاف در این گفتگوهاست.

شامگاه جمعه ۲۲ نوامبر، اول آذر، در حالی که روز سوم از مذاکرات "ژنو ۳" پایان می‌گرفت، وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرد که جان کری هم راهی ژنو است.

یک روز زودتر از آقای کری، وزیر امور خارجه روسیه نیز به مذاکرات ژنو پیوسته بود. وزیر خارجه ایران هم از ابتدا در ژنو حضور داشت.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که هدف از سفر جان کری به ژنو، "کمک به کاستن اختلافات و تسریع در رسیدن به توافق است."

ماری هرف، دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که در ژنو به سر می‌برد، گفت که دیدار کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تیم او با ایرانیان تا ساعات دیر وقت جمعه شب ادامه یافت. خانم اشتون میزبان و هدایت کننده اصلی روند مذاکرات است.

یک مقام آمریکایی می گوید که اکنون گفتگوها به پایان رسیده و طرف ها روز شنبه به میز مذاکره باز خواهند گشت.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، گفت که روز جمعه پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده اما بعضی از موارد اصلی همچنان باقی مانده است.

این مذاکره‌کننده ارشد ایران در ژنو گفته است: "به میزان خوبی در مذاکرات به توافق نزدیک شده‌ایم."

ناظران و منابع خبری با اشاره به حضور وزیر امور خارجه آمریکا، درباره حصول یک توافق ابراز خوش‌بینی کرده‌اند.

دور قبلی مذاکرات هم دو هفته قبل در شهر ژنو برگزار شده بود.

این سومین دور از مذاکرات هسته‌ای در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی است.

هدف این نشست دستیابی به یک توافق مقدماتی جهت تعلیق بعضی از بخش های حساس برنامه اتمی ایران برای مدت شش ماه و در مقابل ارائه بعضی مشوق های مالی به ایران جهت دست یافتن به یک توافق نهایی در این مدت است.

گزارش لحظه‌به‌لحظه از روز سوم مذاکرات را این‌جا بخوانید.

مسئله غنی‌سازی و آب‌سنگین

آقای عراقچی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارنظر یک دیپلمات غربی مبنی بر این‌که کشورهای ۱+۵، غنی‌سازی در خاک ایران را پذیرفته‌اند، گفت: "از آن‌جا که مذاکرات هنوز نهایی نشده است، نه تکذیب می‌کنم و نه تایید."

معاون وزیر امور خارجه ایران در روز دوم مذاکرات ژنو گفته بود اصل غنی‌سازی اورانیوم برای ایران قابل مذاکره نیست، اما می‌توان درباره حجم، سطح و محل غنی‌سازی اورانیوم مذاکره کرد.

در میانه روز سوم مذاکرات، خبرگزاری ایرنا به نقل از یک مقام آگاه خبر داده بود که اگر حق غنی‌سازی در داخل ایران هم در متن قرارداد و هم در عمل لحاظ نشود، ایران توافق را نخواهد پذیرفت.

موضوع دیگری که گزارش شده بود از موارد محل اختلاف در دور قبلی مذاکرات بود، رآکتور آب سنگین اراک است؛ تاسیساتی که به گفته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، "ماه‌ها" تا تکمیل آن باقی مانده اما محل نگرانی اسرائیل و غرب شده است که درباره وجود ابعاد احتمالی نظامی در برنامه اتمی ایران، بدگمان هستند.

به خصوص گزارش شد که فرانسه در دور قبلی مذاکرات خواستار محدود شدن فعالیت ساخت راکتور اراک شده بود.

نمایندگان کنگره آمریکا تاکید کرده اند که اگر طرف ها ظرف چند هفته به توافق دست نیابند بر تحریم ها علیه ایران خواهند افزود.

هری رید رهبر دموکرات سنا روز پنجشنبه گفت که در صورت شکست مذاکرات از "گسترش ابعاد" تحریم های نفتی و تجاری علیه ایران حمایت خواهد کرد. مجلس نمایندگان اوایل تابستان مجموعه تحریم های تازه علیه ایران را وضع کرده بود اما مجلس سنا به درخواست دولت آمریکا هنوز آنها را تصویب نکرده.

دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که حتی در صورت توافق مقدماتی با ایران هم بخش اعظم تحریم های آمریکا و بین المللی به قوت خود باقی خواهد ماند اما ایران شش تا هفت میلیارد دلار از مطالبات مسدود شده خود در اثر تحریم ها را دریافت خواهد کرد.

تهران همواره تاکید کرده که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز و برای تولید انرژی یا مقاصد پزشکی و تحقیقاتی است.

مطالب مرتبط