'جلسه رفع فیلتر فیسبوک' و انتقاد چند نماینده مجلس ایران از آن

Image caption آیت‌الله خامنه‌ای و هوادارانش فیسبوک و سایت‌های مشابه را 'ابزار جنگ نرم' معرفی می‌کنند

فاطمه رهبر، نماینده محافظه‌کار مجلس ایران، به خبرگزاری فارس گفته است که محمدرضا صادق، مشاور رئیس‌جمهور ایران، جلسه‌ای با نمایندگان شش وزیر برگزار کرده که در آن مساله رفع فیلتر فیسبوک بررسی شده است.

خانم رهبر با انتقاد از تلاش‌ دولت حسن روحانی برای رفع فیلتر فیسبوک گفته است که "این موضوع در مجلس پیگیری می‌شود."

محمدرضا صادق به خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس ایران، گفته است: "کمیته تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای وظایف قانونی دارد که رفع فیلتر فیس‌بوک نیز باید در این کمیته مسیر قانونی خود را پشت سر بگذارد."

احمد امیرآبادی، نماینده مجلس نیز به خبرگزاری فارس گفته است که: "اگر رفع فیلتر فیسبوک با سیاست‌های کلی نظام مغایرت داشته باشد، مجلس مقابل آن خواهد ایستاد؛ البته به نظر من فیلتر فیسبوک مطلوب است و نباید برداشته شود."

در عین حال علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفته است از برگزاری جلسه‌ای برای رفع فیلتر فیسبوک اطلاعی ندارد.

در هفته‌های اخیر بحث رفع فیلتر فیسبوک، بارها در رسانه‌های ایران مطرح شده است. از جمله علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفته است خودش در این شبکه اجتماعی مجازی عضویت دارد و استفاده از آن را غیرقانونی نمی‌داند.

با وجود این که فیسبوک، توییتر و سرویس‌های مشابه اینترنتی تحت فیلترینگ دولتی قرار دارند، برخی از وزرای دولت حسن روحانی از آن برای انتشار اخبار و بیان نظرات خود استفاده می‌کنند.

فاطمه رهبر با نقل سخنان رهبر ایران گفته است برخی "در این خیال خام و احمقانه بودند که شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک می‌تواند نظام اسلامی را براندازد، به همین علت تمام امکانات خود را به خط کردند، بنابراین کاملا نقش و کارکرد فیسبوک و شبکه‌های اجتماعی دیگری که در همین سبک هستند، نه تنها برای ما بلکه برای کل کشورهای جهان ثابت شده است."

احمد امیرآبادی نیز گفته است: "در مباحثی همچون رفع فیلتر فیسبوک باید تصمیم‌ منطقی گرفته شود که این تصمیمات با تغییر دولت‌ها عوض نشود."

مطالب مرتبط