مطهری: جنتی خودش یک هفته مثل کروبی و موسوی زندگی کند

Image caption انتقادات علی مطهری از مقام‌های عالی جمهوری اسلامی صریح‌تر از رویه معمول است

علی مطهری، نماینده مجلس ایران، با انتقاد از اظهارات روز گذشته احمد جنتی از اعتراضات سال ۱۳۸۸ و میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران این اعتراضات دفاع کرده است.

آقای مطهری با انتشار نامه‌ای در وبسایت خود گفته است که آقای جنتی در نماز جمعه دیروز تهران "مانند همیشه بر طبل تفرقه و خشونت و افراط" کوبیده است و استدلال او برای بی‌اعتبار کردن مخالفان و درخواست حکم اعدام برای آقایان موسوی و کروبی "از اساس باطل است."

علی مطهری از حبس خانگی طولانی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی انتقاد کرده است و گفته است آنها شرایط رفاهی خوبی ندارند و اگر تصور آقای جنتی خلاف این است "امتحانش مجانی است، خود آقای جنتی یک هفته به همین صورت زندگی کنند، ببینند دوام می‌آورند یا نه."

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، دیروز در نماز جمعه تهران با حمله به آقایان موسوی و کروبی گفت: "اگر رافت اسلامی نبود اینها باید اعدام می‌شدند" اما جمهوری اسلامی "بر سر اینها منت گذاشته و گفته در خانه خود زنده باشید، امکانات داشته باشید و بهداشت خود را رعایت کنید اما اینها در عین حال حاضر نیستند اظهار ندامت کنند."

علی مطهری می‌گوید اعتراض به نتیجه انتخابات حقی است که قانون آن را به رسمیت شناخته است و در سال ۱۳۸۸ با توجه به جانبداری اعضای شورای نگهبان از محمود احمدی‌نژاد معترضان امیدی به قضاوت عادلانه نداشتند.

'باید از مظلوم دفاع کرد'

او نوشته است: "آقای جنتی گفته‌اند این افراد (موسوی و کروبی) ۸ ماه کشور را نا‌امن کردند و چقدر افراد و جوان‌ها را کشتند، چه آتش‌سوزی‌هایی راه انداختند و چه تخریب‌هایی را موجب شدند! باید به آقای جنتی گفت به وجدانتان رجوع کنید و از او بپرسید آیا مقصر و عامل اصلی این اتفاقات اعتراض آن‌ها بود یا نوع برخورد ما؟"

"کسانی که آقای جنتی می‌گوید افراد و جوان‌ها را کشتند چه کسانی بودند؟ عکس‌های آن موجود است و روشن است که چه افراد شناخته‌شده‌ای سوار بر موتور در حال تیراندازی هستند."

علی مطهری حبس خانگی بدون محاکمه را "ظالمانه" خوانده و گفته است: "ظلم بد و مذموم است و باید از مظلوم دفاع کرد."

او گفته: "یک زندانی در زندان از حقوقی برخوردار است که در حصر خانگی وجود ندارد. محصورین، در چند اتاق، شبانه‌روز، تنها و تحت سیطره دوربین‌ها و شنودها به سر می‌برند که هر دو محصور نیز دچار بیماری شده‌اند. امتحانش مجانی است، خود آقای جنتی یک هفته به همین صورت زندگی کنند، ببینند دوام می‌آورند یا نه."

مطالب مرتبط