آسوشیتدپرس: ایران و آمریکا از ماه‌ها پیش مشغول مذاکرات سری بودند

خبرگزاری آسوشیتدپرس با تکیه بر منابع اعلام نشده می‌گوید که ایران و ایالات متحده آمریکا از ماه مارس (اسفند سال گذشته یا فروردین ماه امسال) در سطوح عالی مشغول مذاکرات سری بوده‌اند.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس، این مذاکرات دست کم در پنج نوبت و در عمان انجام گرفته‌اند و دولت باراک اوباما آنها را از متحدان اصلی خود، از جمله اسرائیل، پنهان نگاه داشته بود.

آسوشیتدپرس می‌گوید که این امر می‌تواند اختلاف نظر کشورهای ۱+۵، مشخصا موضع متفاوت فرانسه در دور قبلی مذاکرات ژنو را توضیح دهد.

این گزارش می‌گوید که یک نوبت از مذاکرات در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد انجام گرفت و باراک اوباما شخصا دستور انجام آنها را صادر کرده بود.

به گفته آسوشیتدپرس حلقه بسیار کوچکی از مقام‌های آمریکایی در جریان مذاکره سری با ایران بوده‌اند.

آسوشیتدپرس اقدام دولت باراک اوباما در این مذاکرات سری ادعایی را یک "قمار سنگین دیپلماتیک" خوانده است.

روابط ایران و آمریکا پس از سال‌ها تنش، در ماه‌های اخیر کمی بهبود یافته است و وزیران امور خارجه دو کشور پس از بیش از سه دهه با یکدیگر دیدار کرده و روسای جمهور نیز با یکدیگر تلفنی صحبت کردند.

علاوه بر این آمریکا و ایران در قالب توافقی که بامداد امروز در ژنو به انجام رسید تعهدات متقابلی به یکدیگر داده‌اند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دو بار به صورت برنامه ریزی نشده در مذاکرات ژنو حاضر شد.

مطالب مرتبط