واکنش ها به توافق ایران و شش قدرت جهانی

کشورهای بسیاری از توافق هسته‌ای ژنو میان ایران و ۱+۵ استقبال کرده‌اند.

به جز آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و همچنین چین و روسیه که با ایران به توافق دست یافته‌اند و آن را دستاوردی تاریخی می‌دانند، کشورهای دیگر نیز از حصول این توافق ابراز رضایت کرده‌اند.

به ویژه همسایگان ایران، از جمله ترکیه، امارات متحده عربی و بحرین به استقبال این توافق رفته‌اند.

هرچند، عربستان سعودی، از رقبای عمده منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، از این توافق ابراز نگرانی کرده است.

علاوه بر این، اسرائیل، که بارها برنامه هسته‌ای ایران را خطری علیه موجودیت خود معرفی کرده و از ضرورت سخت‌گیری با ایران گفته است، به تندی از توافق ژنو انتقاد کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، توافق ژنو را "اشتباهی تاریخی" خواند.

وزیر خارجه کانادا هم گفته است که کشورش با تردید به این توافق می‌نگرد.

توافق ژنو

ایران و شش قدرت جهانی بامداد یکشنبه ۳ آذر (۲۴ نوامبر) در ژنو به توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران رسیدند.

مطابق این توافق شش ماهه، ایران تعهد کرده که غنی‌سازی اورانیوم خود را محدود کند و طرف مقابل نیز متعهد شده است که ضمن تعلیق محدود بخشی از تحریم‌ها، تا شش ماه هیچ تحریم تازه‌ای علیه ایران وضع نکند.

این توافق پس از سال ها اختلاف نظر و چندین دور مذاکره حاصل شده است.

مقام‌های دولت حسن روحانی تاکید دارند که در این توافق حق غنی‌سازی اورانیوم، یکی از موضوعات عمده مورد مناقشه، برای ایران به رسمیت شناخته شده است. این در حالی است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، می‌گوید که در این توافق اشاره صریحی به حق غنی‌سازی اورانیوم برای ایران نشده است.

به دنبال توافق اخیر، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، نوشت که به موجب توافق ژنو حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی اورانیوم برای ایران به رسمیت شناخته شده و بخشی از تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور متوقف می‌شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای نیز در پاسخ به آقای روحانی نوشت: "دستیابی به آنچه مرقوم داشته‌اید در خور تقدیر و تشکر از هیات مذاکرات هسته‌ای و دیگر دست‌اندرکاران است."

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در نشست خبری خود پس از توافق ژنو ابراز امیدواری کرد که تمام تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران لغو شود.

این توافق، که پس از سال ها اختلاف نظر و چندین دور مذاکره به دست آمده، توافقی اولیه است که طرفین بر مبنای آن می‌کوشند اختلاف نظرهایشان درباره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف کنند.

مطالب مرتبط