گزارش روحانی به آیت‌الله خامنه‌ای و پاسخ رهبر ایران

Image caption آقای روحانی از "هدایت و حمایت" رهبر ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای تشکر کرده است

به دنبال توافق ایران و شش قدرت جهانی در ژنو، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، نتیجه این مذاکرات را به او گزارش کرده است.

آقای روحانی در این نامه که امروز یکشنبه ۳ آذر (۲۴ نوامبر) منتشر شد، نوشته است که به موجب این توافق حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی اورانیوم برای ایران به رسمیت شناخته شده است و بخشی از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران متوقف می‌شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای نیز در پاسخ به آقای روحانی نوشته است: "دستیابی به آنچه مرقوم داشته‌اید در خور تقدیر و تشکر از هیات مذاکرات هسته‌ای و دیگر دست‌اندرکاران است و می‌تواند پایه‌ اقدامات هوشمندانه‌ بعدی قرار گیرد."

ایران و شش قدرت جهانی بامداد امروز در ژنو به توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران رسیدند. این توافقی اولیه است که طرفین بر مبنای آن می‌کوشند اختلاف نظرهایشان درباره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف کنند.

حسن روحانی درباره این توافق به رهبر ایران نوشته است: "توفیق در این مذاکرات نشان داد که می‌توان با رعایت همه اصول و خطوط قرمز نظام، با ارائه منطقی و مستدل مواضع ملت ایران و اتمام حجت برای افکار عمومی جهان، قدرت‌های بزرگ را نیز به احترام به حقوق ملت ایران فراخواند."

آقای روحانی، که در سال‌های آغازین مذاکرات هسته‌ای ایران مذاکره‌کننده ارشد ایران بود، در جریان تبلیغات انتخاباتی خود بر این نکته تاکید داشت که ادامه برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند از مسیری جز تنش با دیگر کشورها بگذرد.

حسن روحانی در نامه خود نوشته است: "قدرتهای بزرگ به این نتیجه رسیدند که تحریم و فشار، راه به جایی نخواهد برد و همان‌گونه که ایران از آغاز اعلام کرده بود، برای کسب توافق، راهی جز احترام متقابل و مذاکره عزتمندانه وجود ندارد."

او اظهار امیدواری کرده است که گام‌های بعدی برای حل اختلافات نیز محکم برداشته شود.

آیت‌الله خامنه‌ای نیز در پاسخ او نوشته است: "ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها همواره باید شاخص خطّ مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد، و چنین خواهد بود، ان شاءالله."

مطالب مرتبط