روحانی: همه تحریم‌ها لغو خواهد شد

Image caption روحانی: قدرت‌ها حق غنی‌سازی را به رسمیت شناختند

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در نشست خبری خود پس از توافق ژنو ابراز امیدواری کرده است که تمام تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران لغو شود.

آقای روحانی گفته است بخشی از توافق امروز این است که "همه تحریم‌ها قدم‌ به قدم با ادامه مذاکرات برداشته می‌شود."

او گفته است نظام تحریم‌ها علیه ایران با این توافق ترک برداشته و این ترک با گذشت زمان عمیقتر خواهد شد.

ایران و شش قدرت جهانی بامداد امروز در ژنو به توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران رسیدند. این توافقی اولیه است که طرفین بر مبنای آن می‌کوشند اختلاف نظرهایشان درباره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف کنند.

این توافق پس از سالها اختلاف نظر و چندین دور مذاکره حاصل شده است.

آقای روحانی گفته دولتش "به دنبال ایجاد فضای اعتماد بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی است که به ارتباط دوستانه با این ملت بزرگ علاقمند هستند." او گفته منطق استدلال دیپلمات‌‌های ایرانی باعث شده است که اعتماد کشورهای دیگر جلب شود.

حسن روحانی تاکید کرده است: "حاصل این مذاکرات این است که ۱+۵ یا به تعبیر دیگر قدرت‌های جهان، حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناختند."

او گفته است: "هرکس هر تفسیری می‌خواهد، داشته باشد. در متن این توافق‌نامه به صراحت آمده است که ایران غنی سازی را انجام خواهد داد."

آقای روحانی این موضع مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی را تکرار کرده است که ایران هرگز به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نبوده است و "کسی نباید بگوید که ما مانع شدیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. این از آن جوک‌های خنده‌دار تاریخی است."

رئیس‌جمهور ایران گفته است توافق ژنو به این معنا نیست که برنامه هسته‌ای ایران متوقف می‌شود. او به نقش آیت‌الله خامنه‌ای، دیپلمات‌ها و محققان هسته‌ای ایران اشاره کرده و از آنها تشکر کرد.

خانواده‌های دست‌اندرکاران برنامه تحقیقات هسته‌ای ایران که در سوءقصدهایی کشته شده‌اند نیز در کنار آقای روحانی حضور داشته‌ و رئیس‌جمهور ایران از آنان به طور ویژه قدردانی کرده است.

حسن روحانی در پایان سخنان خود به صاحبان صنایع و بازرگانان گفته است که پس از توافق هسته‌ای اینک نوبت تلاش و کوشش آنها است.

مطالب مرتبط