نفس اهوازی‌ها تنگ‌تر می‌شود، دلیلش همچنان نامعلوم است

Image caption مشکلات تنفسی بیشتر برای کسانی که بیماری تنفسی داشته‌اند یا در فضای باز بوده‌اند ایجاد شده است

در پی ادامه آلودگی هوای اهواز و بارش‌هایی که سبب تنگی‌نفس و مشکلات تنفسی ساکنان این شهر شده، شکرخدا موسوی، نماینده اهواز در مجلس ایران در خصوص آخرین آمار بیماران تنفسی استان خوزستان گفت نزدیک به ۱۹ هزار نفر در ۲۰ روز گذشته به دلیل مشکلات تنفسی بستری شده‌اند.

آقای موسوی با اشاره به اینکه هنوز گزارش دقیقی در این خصوص ارائه نشده، گفت: "مساله ای که وجود دارد این است که این عارضه تنفسی در آینده نیز در این افراد باقی می‌ماند."

همچنین شهلا میرگلوی بیات، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، امروز دوشنبه ۴ آذرماه گفت مسئولان هنوز به قطعیت نرسیده‌اند که علت بروز این آلودگی در خوزستان چه بوده است.

در همین حال کارشناسان و مسئولان بهداشت خوزستان گفته‌اند این آلودگی همچنان ادامه دارد و شهر در مه و دود غلیظ فرو رفته است.

شهر اهواز برای دومین بار از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شناخته شده است. پس از اهواز، سنندج، کرمانشاه و یاسوج هم میان ۱۰ شهر اول آلوده دنیا جای گرفته‌اند.

اسیدی نبود، میکروبی بود

در همین حال که گمانه زنی‌ها در خصوص دلیل این مشکل تنفسی ادامه دارد، ساسان موگهی، معاون درمان دانشگاه جندی شاپور اعلام کرد "در مجموع دو بارش میکروبی در استان خوزستان باریده و پس از این بارندگی بلافاصله کمیته بحران آلودگی به ریاست استاندار تشکیل شد."

احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت زیست استان نیز گفته در آنالیز روز دوم بارندگی مشخص شده که میزان نیترات بسیار بالا بوده است.

وی سکون هوا و عدم وزش باد را نیز از دلایل تجمع آلاینده‌ها دانست.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست افزایش اوزون و گوگرد را از دلایل تنگی نفس مردم اهواز و استان خوزستان عنوان کرده است.

خانم ابتکار احتمال داده علاوه بر این دو آلاینده، یک آلاینده ناشناخته نیز موجب بروز و افزایش بیماری تنفسی در شهر اهواز شده باشد.

"ایستگاه سنجش آلودگی هوا نصب شده، اما اطلاعات به دست آمده از این ایستگاه‌ها نشانی از افزایش اوزون و گوگرد ندارد، بنابراین یا دستگاه‌های موجود در ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا مشکل دارند و یا اینکه یک آلاینده ناشناخته دیگری عامل بروز تنگی نفس مردم شده است."

افزایش بارندگی در عراق و کاهش ریزگردها

مسئولان محیط زیست و کارشناسان در ایران تاکنون چندین بار از توافق نامه محیط زیستی بین ایران، عراق و عربستان سخن گفته‌اند، اما غسان عاشور تحلیلگر عراق معتقد است چنین توافق نامه‌ای وجود ندارد.

غسان عاشور در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی با اشاره به این توافق‌نامه گفت: "مسئولان محیط زیست ایران از توافق نامه میان عراق و عربستان و ایران می‌گویند که من تاکنون نه آن را دیده ام نه شنیده‌ام."

آقای عاشور اضافه کرد: "اکثرا شنیده می‌شودکه ریزگردها و گرد و غبار از عراق به ایران وارد می‌شود، اما این درست نیست. دو سال است که با افزایش بارندگی در عراق، ریزگردها به نحو چشم‌گیری کاهش یافته، در ضمن در منطقه مرزی بصره و مهران بادی نمی‌وزد که انتقال دهنده ریزگرد باشد."

این تحلیلگر همچنین درخصوص بحث خشک شدن هورالعظیم توسط عراق که کارشناسان و دست اندرکاران ایرانی مطرح می‌کنند ،گفت: "بحث دیگر بحث شط العرب و هور العظیم است، درست است که صدام آخرین اقدام برای خشک کردن هور را انجام داد، اما نقش ترکیه و ایران در زدن سد و بستن آب را نیز نباید نادیده گرفت. این در حالی است که در خصوص فاضلاب صنعتی ایران که برای مناطق مرزی عراق مشکل آفرین شده است، سخنی در میان نیست."

آقای عاشور با تاکید بر اینکه ریزگردها عموما از شمال آفریقا به عربستان و از سوریه به عراق می‌آید، اعلام کرد: "این یک مسئله فرامنطقه‌ای است و نمی‌توان تنها منطقه‌ای و مقطعی به آن نگریست."

مطالب مرتبط