روزنامه‌های تهران- یک‌شنبه ۳ آذر

روزنامه های امروز صبح تهران تا پاسی از نیمه شب در انتظار ماندند تا بتوانند نتایج کنفرانس ژنو ۳ را آماده انتشار کنند‫. کاری که اکثرشان بدان موفق نشدند‫. مذاکرات هسته ای ژنو با این همه تیتر اصلی بیشتر این روزنامه هاست‫.

گمانه زنی درباره علت به تعویق افتادن توافق ها از جمله مطالب این روزنامه هاست که در عین حال پیروزی تیم ملی والیبال ایران را بزرگ داشته و عکس هایی از آن در صفحاتش اولشان چاپ کرده اند‫.

امیدها و نومیدی‌ها

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

رضا رئیسی در گزارش اصلی آرمان نوشته نسیم موافقی که از شامگاه روز جمعه در ژنو وزیدن گرفته و می‌رفت که ردای سفید را بر فراز کشتی مذاکرات به تلالو درآورد و پس از تلاطم‌های چندین ساله بالاخره ساحل ثبات و قرار را بازنمایاند، بناگاه از ظهرگاه شنبه با سازهای مخالف و ناکوک دچار تلاطم‌های غیرمترقبه شد.

به نوشته این گزارش از ظهر شنبه همانند مذاکرات ژنو۲ یک‌ساز مخالف، هارمونی همسو را دچار رعشه و خدشه کرد. این‌بار فرانسوی‌ها نبودند که دیگرگونه سخن می‌گفتند، در این وهله گویا وظیفه مخالف‌خوانی بر دوش انگلیسی‌ها گذارده شده بود. ویلیام هیگ در گفتاری تندروانه نه تنها برنامه هسته‌ای ایران را بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت خاورمیانه خواند بلکه در سخنانی که نعل به نعل تکرار واژگان فابیوس در ژنو۲ بود اعلام داشت که در مذاکرات باید نگرانی‌های همسایگان ایران نیز لحاظ شود.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان که لحنی ملایم تر از چند ماه اخیر دارد این سوال را مطرح که چرا آمریکا و متحدان اروپایی آن از تاکید رسمی و تضمین کتبی بر حق غنی‌سازی ایران طفره می‌روند و حاضر به پذیرش آن نیستند؟

مدیر کیهان خود در پاسخ دو علت را ذکر کرده اول این که فعالیت های هسته‌ای و ابراز تردید نسبت به تلاش ایران برای تولید بمب ‌اتمی، مسئله اصلی حریف نیست، بلکه این چالش فقط بهانه‌ای برای تحریم‌ها و سنگ‌اندازی در راه پیشرفت پرشتاب جمهوری اسلامی ایران و پرچمداری نهضت‌های اسلامی و ضداستکباری منطقه است و دوم این که اگر حریف، به طور رسمی و مکتوب بر «حق غنی‌سازی ایران» تاکید کند، ادامه تحریم‌ها فاقد توجیه قانونی خواهد بود.

سرانجام یادداشت روز کیهان بدین جا رسیده که اگر قرار است ایران اسلامی به منظور جلب اعتماد حریف بخش قابل توجهی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را برای یک دوره موقت شش ماهه متوقف کند، باید حریف نیز در این فاصله زمانی، تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی را لغو کند، تا توافق به دست آمده متوازن باشد.

چرا اعراب نگران توافق ها هستند

پدرام سهرابلو در سرمقاله قانون این سوال را مطرح کرده که چرا اعراب از توافق در ژنو نکرانند و در پاسخ به چند عامل از جمله افزایش قدرت ایران پرداخته و نوشته: سی و شش میلیون از جمعیت کشور، جوانان زیر ۲۵ سال هستند، پویش و توانمندی نیروهای اجتماعی در مقایسه با کشورهای عربی، تنوع در زیر ساخت‌های اقتصادی، بازار مصرف ۷۵ میلیونی و وجود امکانات عظیمی‌که از قوه به فعل درآوردشان نیازمند ظرافت و تدبیر است از اهرم‌های قدرت ایران به عنوان یک بازیگر مهم منطقه ای به شمار می‌آید که در صورت رفع محدودیت‌های بین المللی و کاربست شیوه‌های مدیریتی صحیح نقش موثری در تغییر معادلات منطقه ای و استحکام ساخت داخلی قدرت در نظام جمهوری اسلامی‌ایفا می‌کند.

این فاکتورها را اگر در کنار آمار سازمان‌های بین المللی قرار دهیم که نشان می‌دهد کشورهای همجوار ایران سودهای کلانی از قبل تحریم‌های اقتصادی وضع شده بر اقتصاد کشور به جیب زده اند، ماهیت نگرانی‌های آنان بیشتر عیان می‌شوند.

در عین حال این انگیزه‌های اقتصادی با نیات سیاسی و ملاحظات استراتژیک نیز تقویت می‌شوند؛ تبدیل ایران به یک قدرت اقتصادی با ثبات افزون برآنکه فرصت یکه تازی اقتصادی کشورهای عربی را از میان بر می‌دارد و آنها را وادار می‌کند تا به شرایط رقابتی تن دهند ممکن است از اهمیت راهبردی اعراب برای غرب بکاهد و به توجیه حضور نیروهای آمریکایی در منطقه نیز پایان دهد.

Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

نادر کریمی‌جونی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: حتی اگر تهیه پیش‌نویس توافقنامه‌ای کوتاه‌مدت در دستور کار باشد، چنین به نظر می‌آید که یکشنبه عملیاتی شود به همین دلیل نگاه‌ها به امشب دوخته خواهد شد.

به نظر نویسنده این مقاله: توافق کوتاه‌مدت بیش از آنکه غربی‌ها را خرسند کند، ایرانی‌ها را شادمان می‌کند چراکه این نخستین مجموعه گفت‌وگوهایی است که منافع ایران را تامین و مناقشه اتمی را به سمت پایان یافتن هدایت می‌کند در عین حال این توافق شش ماهه حساسیت کشورهای عربی و اسراییل را برای اعمال فشار بیشتر علیه تهران برمی‌انگیزد.

و سرانجام سرمقاله جهان صنعت بدان جا رسیده: تل‌آویو که طی چند هفته اخیر تلاش گسترده‌ای برای برهم زدن توافق هسته‌ای با ایران به انجام رسانده اکنون این تلاش‌ها را شکست خورده می‌بیند به همین دلیل از آنچه که بتواند نگاه غرب به ایران را تغییر دهد و شکست یا ناکامی مذاکرات ژنو را به بار آورد استقبال می‌کند.

بازی با فتنه

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته: در چهار سال گذشته فتنه برچسبی شده بود در دست یک جناح سیاسی خاص تا هر که را نمی‌پسندد و قصد طرد او از صحنه را دارد، به این وسیله او را از پای درآورد. با آن هم می‌شد دانشجویانی را ستاره دار کرد و هم اساتیدی را از دانشگاه اخراج کرد.هم سندی غیر قابل خدشه برای رد صلاحیت برخی از فعالان سیاسی و مدنی بود و هم اتهامی از پیش اثبات شده برای مجازات رقیب.در کل ابزاری چند منظوره بود که استفاده کنندگان به خوبی از آن بهره می‌بردند تا رقیب را از میدان به در کنند و تا اندازه ای نیز موفق شده بودند.

به نوشته این مقاله پس از برگزاری پرشور انتخابات خرداد امسال و حضور حماسی مردم و نتیجه نامطلوبی که استفاده کنندگان از این حربه چهارساله، گرفته بودند، به نظر می‌رسید که آنان راه و روش تازه ای برگزینند.اما گویی عبرت درسی است که تنها«دیگران» باید از گذشت روزگار بگیرند.

مقاله ابتکار بدان جا رسیده که : به نظر می‌رسد که «فتنه» کاربرد تازه تری پیدا کرده است و آن اختلال در فضای پرامیدی است که توسط مردم خلق شده و دولت وعده مدیریت آن را داده است. در اولین مورد پس از انتخابات تلاش کرده بودند تا بخشی از هواداران رئیس جمهور را متصف به صفت فتنه گر کنند و در این میان سدی میان رئیس جمهور وهوادارانش ایجاد کنند. امری که البته با واکنش زودهنگام حسن روحانی میسر نشد.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

بحران کم آبی

شهروند در گزارشی مساله بحران بی ابی در شهرهای کشور را مطرح کرده و نوشته بحران کم‌آبی طی چند ماه اخیر خودنمایی می‌کند. این در حالی است که کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که امسال با بارش‌های فراوان همراه خواهد بود اما کاهش نزولات جوی در طول ماه‌های اخیر باعث شده تا کشور با کاهش ذخایر سدها و منابع آبی مواجه شود این در حالی است که افزایش مصرف آب در تهران به ‌این بحران کم‌آبی نیز دامن‌ زده است.

گزارشگر شهروند با شااره به سخن یک مدیر دولتی که از برخورد جدی با مصرف کنندگان پرمصرف گفته است اضافه کرده: بحث کم‌آبی فقط مختص به تهران نیست و با نگاهی به آمار ارایه‌شده درخصوص میزان ذخایر آب سدهای کشور می‌بینیم حجم آب موجود در مخازن ۷۶ سد کشور به کمتر از ۳۰ درصد رسیده و تنها ۳ سد کشور دارای ذخیره‌ای بیش از ۹۰ درصد حجم مخزن است.تا پایان هفته گذشته ۳ سد از جمله ماشکید علیا، بافت و دولت‌آباد افزون بر ۹۰ درصد حجم مخزن موجودی آب داشتند.

بخش دیگری از این گزارش نشان می دهد: ۳۵ سد کشور در حال حاضر با کاهش ۳۰ درصدی حجم آب خود در مقایسه با زمان مشابه پارسال مواجه هستند که سدهای سفیدرود، لار، وشمگیر، لتیان، اکباتان، زاینده‌رود و دوستی از آن جمله محسوب می‌شوند.براساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب ایران، ۲۳ سد کشور در زمان حاضر از افزایش بیش از ۲۰درصدی ورودی آب در مقایسه با زمان مشابه پارسال برخوردار هستند .

وصیت به جای دارایی

Image caption کارتون سجاد جعفری، جام جم

احسان پیربرناش در صفحه طنزانه قانون با اشاره به مقرراتی که حکم می کند مسولان دارایی های خود را اعلام دارند نوشته: خوب است کسانی که هنوز دارایی‌های شان را به ‫:اطلاع ملت نرسانده اند هم دست بجنبانند و چندخطی را به وصیت نامه خود اضافه کنند. مثلا

محمد غرضی: یک دست کت و شلوار سفید به همراه کفش همرنگ و نوک تیز(بی وجدان‌ها گفتند اگر این را بخری و بپوشی حتما رای می آوری). - یک عدد شانه جیبی( از اینایی که چهارتا انگشت می افته پشتش)- یک عدد کارت منزلت جهت استفاده رایگان از خط واحد.

محسن رضایی: یک دستگاه فتوکپی جهت تهیه کپی از فرم ثبت‌نام در انتخابات. - یک عدد اسباب بازی برای تفریح در کنار نوه‌ها. - یک خمپاره عمل نکرده در زمان جنگ که هر لحظه ممکن است عمل کند.

عزت الله ضرغامی: ـ یک عدد دیش و دو عدد ال ان بی، صرفا جهت رویت ماهواره‌های‌هاتبرد و ترک. تعدادی دی وی دی رایت شده سریال حریم سلطان.

و سرانجام طنزنویس قانون پیشنهاد کرده که محمود احمدی نژاد بنویسد: در پایان این وصیت نامه می خوام بپرسم من واسه چی باید دارایی‌هام رو اعلام کنم؟ آیا رئیس جمهور سابق آمریکا دارایی اش رو به مردم آمریکا اعلام کرده؟ ... نکرده. (با خنده) مردم ما خودشون دارایی‌های ما رو از حفظن(ناگهان جدی می شود) به لطف خدا به زودی دارایی همه مشخص می شه.