ظریف: فشارهای غرب سانتریفیوژهای ما را به ۱۹ هزار رساند

Image caption آقای ظریف در این مراسم چفیه انداخت و سخنرانی کرد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در جمع گروهی از مدیران و کارکنان سازمان انرژی اتمی ایران توضیحاتی درباره توافق اخیر در ژنو داده و از این توافق حمایت کرده است.

آقای ظریف روز دوشنبه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) دو روز پس از توافق ژنو گفت موضوع حق غنی سازی اورانیوم در این توافق گنجانده شده است.

وزیر امور خارجه ایران به برداشت‌های متفاوت از توافق ژنو و اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند حق غنی‌سازی به رسمیت شناخته نشده، اشاره کرده و گفته "مگر حق داشتن نیروگاه هسته‌‌ای و راکتور تحقیقاتی در معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی آمده است که حالا بخواهند چیزی به نام غنی‌سازی را به رسمیت بشناسند."

آقای ظریف گفته است که "براساس تفسیرهای که در کنفرانس‌های بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های اتمی در سا‌ل‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۱۰ صورت گرفته و با حضور و رای مثبت آمریکا هم بوده است، حق داشتن فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ ای و ضرورت احترام به انتخاب کشورها در حوزه چرخه سوخت مورد تایید قرار گرفته است."

او گفته "در ۱۰ سال گذشته همه راه‌های غلط را از جمله فشار، تحریم، تهدید‌،‌ ارعاب و غیره را امتحان کردند و دیدند که کارساز نیست. فشار غرب زندگی را بر مردم مقداری مشکل کرد که به یاری مردم و به دست آن‌ها این فشار برداشته خواهد شد. این فشارها سانتریفیوژهای ما را به ۱۹ هزار رساند."

وزیر خارجه ایران گفته است: "اگر رژیم پیشین در ایران حکومت می‌کرد به دلیل شرایط متفاوت استراتژیکش با کشورهای دنیا می‌توانست از سلاح هسته‌ای بهره ببرد اما معتقدیم سلاح هسته‌ای امنیت ایجاد نمی‌کند. اساسا بازدارندگی هسته‌ای بر مبنای نابودی تضمین شده دو جانبه است یعنی براساس دیوانگی و حماقت است... این برای ایران معنا ندارد."

آقای ظریف گفته است که یک بار هنری کیسینجر، سیاستمدار نامدار آمریکا که زمانی وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی این کشور بوده سئوال کرده "چرا شما یک وقت درباره ایران یک چیز می‌گفتید و حالا چیز دیگری؟ و او با صراحت پاسخ داد چون آن وقت رژیم طرفدار ما بود."

وزیر امور خارجه ایران از آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و حسن روحانی رئیس جمهور به دلیل حمایت از گروه مذاکره کننده ایران تشکر کرده است.

پیش از صحبت های آقای ظریف، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران سخنرانی کرده است.

در این مراسم خانواده کارکنان سازمان انرژی اتمی که در سال‌های اخیر هدف ترور قرار گرفته اند هم حضور داشته‌اند.

مطالب مرتبط