حزب الله لبنان توافق هسته ای ژنو را 'پیروزی درخشان ایران' دانست

حزب الله

گروه حزب الله لبنان توافق هسته ای اخیر ایران و گروه ۵+۱ را "دستاورد بزرگ" و "برگ زرینی در پرونده پیروزی های درخشان ایران" توصیف کرده و از "دیپلماسی فعال" این کشور تقدیر کرده است.

حزب الله روز دوشنبه ۴ آذر (۲۵ نوامبر) با صدور بیانیه ای توافق ژنو را به رهبر، رئیس جمهور، دولت و مردم ایران تبریک گفته و آن را "پیروزی دیگری بر تمام مستکبران و اشغالگران و حامیان آنان در جهان" توصیف کرده است.

این بیانیه در حالی صادر شده که دولت اسرائیل، نسبت به توافقنامه هسته ای اخیر انتقاد کرده و آن را آن را "اشتباهی تاریخی" خوانده است که به جمهوری اسلامی، امکان ادامه برنامه هسته ای خود را به شیوه سابق خواهد داد.

ایران و کشورهای قدرتمند جهان دیروز در ژنو درباره پرونده هسته‌ای به توافقی رسیدند که بر مبنای بخش هایی از آن، تا شش ماه آینده تحریم جدیدی در خصوص برنامه تحقیقات هسته ای ایران اعمال نمی شود و از سوی دیگر، تهران غنی سازی اورانیوم در حد بالای پنج درصد را متوقف خواهد کرد.

در بخشی از بیانیه اخیر حزب الله لبنان آمده که ایران ثابت کرده "با تاکید بر مواضع ثابت و حفظ وحدت بین دولت و ملت، می‌تواند تمام چالش‌ها و موانع را پشت سر بگذارد".

بیانیه می افزاید: "امضای توافقنامه اخیر، حاصل دیپلماسی فعال ایران و مواضع تغییرناپذیر آن در قبال برنامه مسالمت‌آمیز اتمی است و سایر کشورها و دولت‌ها و نیز ملت‌های جهان باید آن را الگوی عزت و استقلال قرار دهند، زیرا این توافق، بدون تسلیم در برابر دیکته‌های بیگانگان و یا به زانو در آمدن در برابر تهدیدها و تشویق‌های آنان تحقق یافت."

به جز آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و همچنین چین و روسیه که با ایران به توافق دست یافته‌اند و آن را "دستاوردی تاریخی" می‌دانند، کشورهای دیگر نیز از حصول این توافق ابراز رضایت کرده‌اند. همسایگان ایران، از جمله ترکیه، امارات متحده عربی و بحرین هم، به استقبال این توافق رفته‌اند.

عربستان سعودی، از رقبای عمده منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، با احتیاط از این توافق استقبال کرده است.