انتقاد روحانی از 'کاغذپاره دانستن تحریم‌ها' همزمان با افزایش 'وابستگی به خارج'

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، با انتقاد از عملکرد دولت قبلی از جمله در حوزه اقتصادی، به مردم ایران وعده بهبود وضعیت در زمینه‌های مختلف داد.

آقای روحانی در این گفت‌وگو که به مناسبت صدمین روز از تشکیل کابینه‌اش پخش می‌شد، گفت در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد "در شرایطی که ما به سمت تحریم می‌رفتیم و دولت هم این موضوع را می‌دانست و می‌گفت که این تحریم‌ها کاغذپاره است، وابستگی‌اش را به خارج در بخش اقتصادی بیشتر می‌کرد."

رئیس‌جمهوری ایران در اشاره به افزایش واردات به ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد، گفت دولت پیش به جای ایرانی‌ها برای چینی‌ها و کره‌ای‌ها اشتغال ایجاد می‌کرد.

آقای روحانی با ذکر این‌که در سال ۱۳۸۴ واردات ایران ۳۸ میلیارد بوده اما در سال ۱۳۹۰ به ۷۵ میلیارد رسیده افزود: "متاسفانه در سال‌های گذشته عمل ما با شعارمان سازگار نبود و این موضوع برای کشور، مشکل ایجاد کرد."

رئیس‌جمهوری ایران شامگاه سه‌شنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) در مصاحبه با سه خبرنگار، گزارش صد روز اول عملکرد دولت خود را ارائه داد.

این مصاحبه که گزارش شده توسط دفتر ریاست جمهوری هماهنگ شده بود، از تلویزیون سراسری ایران پخش می‌شد.

او گفت که در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰، شش سال نخست ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، دولت "بیشترین درآمد" تاریخ دولت‌های ایران را داشته ولی نهایتا در پایان این دوره، بدهکارترین دولت در تاریخ ایران بوده است.

آقای روحانی با اشاره به سفرهای استانی محمود احمدی‌نژاد که یکی از "افتخارات" دولت‌های نهم و دهم بود، گفت که در جریان آن سفرها دولت تعهداتی داده است که تا پایان دوره آقای احمدی‌نژاد، تنها ۳۲ درصد از این تعهدات برآورده شده است. به گفته او، اجرای این تعهدات ۱۶ سال وقت می‌برد.

به این ترتیب آقای روحانی می‌گوید با وجود درآمد رکورد دار دولت محمود احمدی‌نژاد، بیش از دو برابر تعهداتی که او در سفرهای استانی داده، برای دولت یازدهم باقی مانده است.

گندم برای سه روز

Image caption سخنان آقای روحانی به طور زنده از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی نیز پخش می‌شد

حسن روحانی در ادامه انتقادهای اقتصادی از دولت پیش، گفت در حالی که در سال ۱۳۸۳ ایران در زمینه تولید گندم خودکفا شده بود، از سال ۱۳۸۴ به بعد هر سال از خرید داخلی گندم یک میلیون تن کم شده و بر خرید از خارج اضافه شده تا جایی که اکنون سالانه بیش از ۷ میلیون تن گندم از خارج وارد می‌شود.

رئیس دولت یازدهم تاکید کرد که در دوره ریاست جمهوری خود، با اولین مشکلی که رو‌به‌رو شده، وضع تامین کالاهای اساسی از جمله گندم بوده است.

آقای روحانی از قول مقام‌های دولت پیشین که هنوز زمام امور وزارتخانه ها را به عهده داشتند، نقل کرد که در آخر دوره دولت محمود احمدی‌نژاد، در سیلوهای برخی استان‌های ایران "فقط برای سه روز" ذخیره گندم وجود داشته است.

او در بخشی دیگر از گزارش خود گفت که یکی از دلایل تورم شدید و نقدینگی بالا در ایران، استقراض کلان دولت پیشین از بانک مرکزی در رابطه با مسکن مهر بوده است.

حسن روحانی می‌گوید در مدتی که دولت را تحویل گرفته، تورم نقطه‌ای را از ۴۳ درصد به ۳۶ درصد رسانده است.

او گفت اقتصاد ایران بدترین رکود سال‌های گذشته را تجربه می‌کند که به جز در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) که انقلاب شد، بی‌سابقه بوده است.

رئیس‌جمهوری ایران وعده داد که تورم را تا پایان سال آینده شمسی، یعنی ۱۶ ماه دیگر، به ۲۵ درصد برساند.

آقای روحانی با انتقاد از نحوه هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران، گفت دولت او تا پایان امسال، روش فعلی را برای پرداخت یارانه ادامه می‌دهد اما پس از آن تغییراتی می‌کند که یکی از آنها ارائه بسته کالایی به اقشار کم‌درآمد است.

او همچنین وعده داد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور را احیا کند. این مجموعه در اوایل دولت محمود احمدی‌نژاد به دستور او و با وجود گروه‌هایی از اقتصاددانان و مدیران سابق اجرایی ایران منحل شد.

وعده برای رفع فضای امنیتی

Image caption این گفت‌وگو با حضور سه روزنامه‌نگار، چندان چالشی نبود اما در مقایسه با مصاحبه‌های محمود احمدی‌نژاد، این خبرنگاران فرصت بیشتری برای پرسیدن و قطع‌کردن حرف‌های رئیس‌جمهوری داشتند

حسن روحانی در این گفت‌وگو که چندان چالشی برگزار نشد، بر تاثیر تحریم‌های سنگین علیه ایران پافشاری نکرد و در عین حال بر نقش "سوءمدیریت" در مشکلات اقتصادی تاکید کرد.

مقامات ارشد جمهوری اسلامی در عین انتقاد از فشار تحریم‌ها، گفته‌اند این تحریم‌ها نتوانسته‌اند تاثیری بگذارد. با این حال مقامات دولت محمود احمدی‌نژاد و از جمله خود او، در ماه‌های پایانی این دولت، تحریم‌ها را عامل اصلی مشکلات اقتصادی می‌شمردند.

آقای روحانی گفت که اولویت اصلی دولتش در حال حاضر، سیاست خارجی است.

او وعده داد‌ خط قرمزها را رعایت خواهد کرد و در این باره از جمله به غنی‌سازی اورانیوم در خاک ایران اشاره کرد.

حسن روحانی که پیش‌تر در جریان رقابت‌های انتخاباتی خرداد ۹۲ در انتقاد از وضعیت پرونده هسته‌ای ایران گفته بود سانتریفیوژها باید بگردند ولی چرخ اقتصاد کشور هم باید بچرخد، گفت اکنون چنین خواهد شد.

رئیس‌جمهوری ایران همچنین با اشاره به انتشار "پیش‌نویس منشور حقوق شهروندی" در وبسایت ریاست جمهوری ایران، گفت که آن، "قدمی برای انسجام ملی است".

حسن روحانی با لحنی که گلایه‌آمیز نبود، گفت رادیو و تلویزیون سراسری ایران از ابتدای دولت او، به اندازه‌ای از آن انتقاد کرده است که معمولا در اواخر دولت‌ها این اندازه انتقاد نمی‌کند.

رئیس دولت یازدهم که در انتخابات ریاست جمهوری از حمایت گروه‌هایی از اصلاح‌طلبان و روشنفکران نیز برخوردار شد، وعده داد که فضای امنیتی را در ایران رفع کند.

او گفت شماری از کتاب‌هایی که پشت سد ممیزی مانده بودند، از آغاز دولت او مجال انتشار پیدا کرده‌اند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، با اشاره به استقبال گروه‌هایی از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مجازی از دولت او، گفت: "مردم می‌گویند روحانی مچکریم، من هم به مردم می‌گویم مردم من از شما متشکرم."

مطالب مرتبط