ایران رئیس دوره ای سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) شد

در جریان نشست وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) در تهران، ریاست این سازمان به طور رسمی از جمهوری آذربایجان به ایران منتقل شده است.

ریاست سازمان اکو، دوره‌ای و یک ساله است. انتقال ریاست اکو به ایران به صورت رسمی، صبح روز پنجم آذر (۲۶ سپتامبر) در تهران انجام شد.

المار محمدیارف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان و رئیس دوره ای پیشین اکو، ریاست این سازمان را به همتای ایرانی اش محمدجواد ظریف منتقل کرده است.

در حال حاضر بیست و یکمین دوره اجلاس وزاری خارجه اکو در تهران در جریان است. در این نشست دو روزه، وزیران خارجه ترکیه، قرقیزستان، افغانستان و آذربایجان، وزیر اقتصاد ترکمنستان، مشاور نخست وزیر پاکستان و معاون وزیر خارجه قزاقستان شرکت کرده اند. همچنین سفیران کشورهای ازبکستان و تاجیکستان در تهران هم در این نشست حضور دارند.

روحانی پیشنهاد اصلاحات داد

این نشست با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و ریاست محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه افتتاح شد.

آقای روحانی در سخنرانی خود در نشست امروز، خواستار انجام اصلاحاتی در ساختار سازمان همکاری های اقتصادی شده است.

رئیس جمهور ایران در نطق افتتاحیه نشست وزیران خارجه اکو، به آنان پیشنهاد کرده در سومین دهه تشکیل این سازمان، اصلاحات در این سازمان اکو را بررسی کنند.

آقای روحانی گفته هدف از اصلاحات در اکو ارتقا ‌این سازمان به سطحی است که پاسخگوی نیازهای منطقه و کشورهای عضو باشد. "این اصلاحات باید حوزه‌های حقوقی، ساختاری، نهادی و برنامه‌ای را در بر بگیرد."

منشا تاسیس اکو سازمانی با نام "همکاری عمران منطقه ای" است که پیش از انقلاب ایران تاسیس شده بود. پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، کار این سازمان با وقفه رو به رو شد.

سازمان همکاری های اقتصادی (اکو)، در سال ۱۹۸۵ (۱۳۶۴ خورشیدی) با شرکت ایران، ترکیه و پاکستان تاسیس شد. هفت سال بعد در سال ۱۹۹۲ (یک سال پیش از فروپاشی اتحادجماهیر شوروی) کشورهای افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و جمهوری آذربایجان به عضویت اکو درآمدند و تعداد اعضای آن به ۱۰ کشور افزایش یافت.

کشورهای عضو اکو از لحاظ جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و مذهبی وجوه مشترک بسیاری دارند، اما با گذشت سه دهه از تشکیل اکو، کشورهای عضو این سازمان از سهم مناسبی در مبادلات اقتصادی بین همدیگر برخوردار نشده اند.

اعضای اکو دارای معادن غنی، نیروی متخصص و ارزان و بازاری وسیع با جمعیتی ۳۵۰ میلیونی هستند، اما به عقیده بسیاری از کارشناسان، کشورهای عضو این سازمان از مزایای آن بی نصیب مانده اند.

کشورهای اکو در نشست های پیشین با تشکیل بانک تجارت و توسعه، شرکت بیمه اتکایی، کشتیرانی، خط هوایی روادید برای بازرگانان، موسسه و بنیاد علمی موافقت کرده اند. اما هنوز هیچ کدام از این توافقات به طور جدی به مرحله اجرا گذاشته نشده است.