احمدی‌نژاد به دادگاه نرفت، تحقیق مقدماتی در غیاب او انجام شد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران که برای ادای توضیح درباره شکایاتی که علیه او مطرح شده، به دادگاه فراخوانده شده بود، در دادگاه حاضر نشده است.

قرار بود آقای احمدی نژاد امروز پنجم آذر (۲۶ نوامبر) برای جلسه تحقیق مقدماتی در دادگاه حاضر شود، اما محسن افتخاری، سرپرست دادگاه کیفری استان تهران اعلام کرده است که این جلسه بدون حضور رئیس جمهور سابق "با مشورت سه قاضی مجرب" برگزار شده است.

به گزارش رسانه های ایران این جلسه به مدت دو ساعت طول کشیده است.

به گفته این مقام قضایی نتیجه این تحقیق ظرف یک هفته دیگر و "به احتمال زیاد" در جلسه خبری سخنگوی قوه قضائیه اعلام می شود.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش می دهد که جلسه تحقیقات مقدماتی در دو بخش شکات حقیقی و حقوقی برگزار و طی آن شاکیان شکایات خود را مطرح کردند.

سرپرست دادگاه های کیفری استان تهران گفته است که آقای احمدی نژاد یا وکیل او تاکنون برای مطالعه پرونده به دادگاه مراجعه نکرده اند.

اوایل صبح امروز به وقت محلی در تهران اعلام شده بود که با حضور نیافتن محمود احمدی نژاد در دادگاه به احتمال زیاد محاکمه او به زمان دیگری موکول شده، اما به گفته مقام قضایی ایران، این روند عملا آغاز شده است.

به گفته سرپرست دادگاه کیفری استان تهران، این احتمال وجود داشت که در جلسه امروز برای آقای احمدی نژاد قرار منع تعقیب صادر شود.

خبر احضار آقای احمدی نژاد به دادگاه خرداد ماه امسال در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شد.

احضاریه آقای احمدی نژاد در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۹۲ یعنی ۱۷ روز قبل از برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تنظیم شده بود.

بر اساس قوانین ایران پرونده‌های مربوط به روسای جمهور به جای رسیدگی در دادسرا، مستقیم به دادگاه ارسال می شود.