بیش از ۹ میلیون بیسواد در ایران وجود دارد

Image caption این بررسی نشان می‌دهد که بالاترین آمار سواد مربوط به استان‌های مازندران، تهران، بوشهر، قزوین و اصفهان است

علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ایران گفته است که سه میلیون و ۴۵۶ هزار نفر از جمعیت این کشور در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بی‌سواد هستند و تعداد کل بی‌سوادان به بیش از ۹ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای باقر زاده با اشاره به آخرین سرشماری انجام شده در سال ۱۳۹۰ در مورد بی‌سوادان گفت: "۱۴.۶ درصد از مردم کشور خود را بی‌سواد معرفی کرده‌اند که این رقم شامل ۹ میلیون و ۷۱۹ هزار نفر می‌شود."

این بررسی نشان می‌دهد که بالاترین آمار سواد مربوط به استان‌های مازندران، تهران، بوشهر، قزوین و اصفهان است و کمترین میزان باسوادی هم به استانهای سیستان وبلوچستان، آذربایجان غربی، کرمان، خراسان شمالی و کردستان اختصاص دارد.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ایران در تیرماه امسال گفته بود که به افرادی که خواندن و نوشتن یاد بگیرند یا کس دیگری را باسواد کنند، ۳۸۰ تا ۴۸۰ هزار تومان تعلق می گیرد و محدودیت هایی برای بی سوادان در نظر گرفته خواهد شد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی می گوید که آمار بی سوادی در ایران "بسیار نگران کننده است."

در هفتاد سال اخیر همواره نهادهای متعددی در ایران مسئولیت برنامه ریزی و آموزش بی سوادان را بر عهده داشته اند.

سازمان جهاد ملی سواد آموزی آخرین سازمانی بود که دو سال پیش از انقلاب با این شعار تاسیس شد که تا سال ۱۳۶۶ یعنی حدود ده سال بعد از تاسیس، بی سوادی را ریشه کن کند.

بعد از انقلاب، نهضت سواد آموزی با همان اهداف تاسیس شد اما هنوز مشکل بی سوادی در ایران وجود دارد.