آمریکا از ایران خواست به آزادی رابرت لوینسون کمک کند

رابرت لوینسون در زمان اسارت
Image caption در سال های اخیر عکس ها و ویدئوهایی از آقای لوینسون منتشر شده است

کاخ سفید از دولت ایران خواسته است به یافتن و آزاد کردن رابرت لوینسون مامور سابق اف بی آی که مقام های آمریکایی می گویند به اعتقاد آنها در ایران اسیر است کمک کنند.

آقای لوینسون در ماه مارس ۲۰۰۷ در جریان یک سفر کاری در جزیر کیش ناپدید شد.

خانواده آقای لوینسون در ماه اوت ۲۰۱۱ تصاویری از او درحالی که در زنجیر بود دریافت کرد.

کاخ سفید درحالی این درخواست را می فرستد که روز شنبه گذشته در غالب گروه پنج به علاوه یک (شامل اعضای دایم شورای امنیت و آلمان) موفق به رسیدن به توافقی مقدماتی برای حل اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران شد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید سه شنبه در بیانیه ای نوشت: "امروز آقای لوینسون به جمع آمریکایی هایی می پیوندد که طولانی ترین زمان را در اسارت گذرانده اند."

او اضافه کرد: "با نزدیک شدن فصل تعطیلات، بر تعهد دولت ایالات متحده برای یافتن آقای لوینسون و به سلامت بازگرداندن او نزد خانواده، دوستان و عزیزانش تاکید می کنیم... ما محترمانه از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهیم در تضمین سلامتی، رفاه و بازگشت ایمن او به ما یاری رساند."

جان کری وزیر خارجه آمریکا در ماه اوت خواستار کمک ایران در آزادسازی آقای لوینسون و دو شهروند دیگر آمریکایی که در ایران زندانی هستند شده بود. امیر حکمتی تفنگدار دریایی سابق آمریکا و سعید عابدینی کشیش نوکیش مسیحی در ایران زندانی بوده اند.

رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف‌بی‌آی است که گفته می‌شود در مارس ۲۰۰۷ (اسفند ۱۳۸۶) به عنوان کارآگاه خصوصی برای تحقیق در مورد سیگارهای تقلبی به جزیره کیش رفته بود که ناپدید شد.

در اسفند ۱۳۹۱، اعلام شد که یک فایل ویدیویی و تصاویری از رابرت لوینسون برای خانواده‌اش فرستاده شده که او را با مو و ریشی بلند در لباس نارنجی رنگ شبیه زندانیان گوانتانامو نشان می‌داد.

مقام‌های آمریکایی که از آنها نام برده نشده پیش‌تر سازمان‌های اطلاعاتی ایران را مسوول تهیه و ارسال این تصاویر دانسته بودند.

ایران همواره درباره سرنوشت آقای لوینسون ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

محققان رد تلفنی که تصاویر اسارت لوینسون با آن ارسال شده بود را به افغانستان گرفتند اما معلوم شد که صاحب تلفن نقشی در آن نداشته. ویدئو هم از یک کافه نت در پاکستان فرستاده شده بود.

پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) در ماه مارس ۲۰۱۲ یک جایزه یک میلیون دلاری برای اطلاعاتی که به آزادی و بازگشت امن رابرت لوینسون منجر شود تعیین کرده است.

مطالب مرتبط