‏'حمایت افکار عمومی' در آمریکا از توافق ژنو و 'مخالفت' با اقدام نظامی

Image caption جان کری و جواد ظریف پس از توافق در ژنو؛ این توافق اولیه برای شش ماه است

نتایج یک نظرسنجی می‌گوید اکثر آمریکایی‌ها از توافق هسته‌ای اخیر بین ایران و کشورهای ۱+۵ حمایت می‌کنند و با اقدام نظامی ایالات متحده علیه ایران، حتی در صورت شکست این توافق بی‌سابقه، مخالف هستند.

در این نظرسنجی موسسه ایپسوز و خبرگزاری رویترز، ۴۴ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند از توافقی که بامداد یک‌شنبه ۲۴ نوامبر در ژنو سر گرفت حمایت می‌کنند. در مقابل، ۲۲ درصد با آن مخالف هستند.

طبق نتایج این نظرسنجی، اگر هم توافق ژنو و مسیر دیپلماتیک شکست بخورد، فقط ۲۰ درصد از آمریکایی‌ها در حال حاضر با توسل گزینه نظامی علیه ایران موافق هستند.

در صورت شکست توافق اولیه در ژنو، ۴۹ درصد خواهان افزایش تحریم‌ها و ۳۱ درصد نیز همچنان دیپلماسی را ترجیح می‌دهند.

ایران و کشورهای آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در توافق اولیه در ژنو، درباره وضع محدودیت‌های بیشتر برای فعالیت هسته‌ای ایران و از آن سو برخی تخفیف‌ها در جززئیات تحریم‌ها توافق کرده‌اند و گفته‌اند که برای رسیدن به توافقی جامع و نهایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ظرف شش ماه آینده تلاش می‌کنند.

در همین حال این نظرسنجی می‌گوید ۶۳ درصد از آمریکایی‌ها معتقد هستند برنامه هسته‌ای ایران برای دستیابی به بمب اتمی است.

اسرائیل و غرب به برنامه هسته‌ای ایران بدگمان هستند و می‌گویند احتمالا ابعاد نظامی هم دارد.

تهران همواره این اتهام را رد کرده است.

حسن‌نظر آمریکایی‌ها درباره باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در هفته‌های گذشته به خاطر اجرای پر مسئله قانون اصلاح بیمه و سلامت عمومی نزول کرده است.

با این وجود، این نظرسنجی اخیر درباره توافق با ایران، حاکی از حمایت افکار عمومی از آقای اوباما است.

در این نظرسنجی ۶۵ درصد گفته‌اند اگر امنیت ملی آمریکا به طور مستقیم تهدید نشود، با هرگونه مداخله نظامی ایالات متحده در خاورمیانه مخالف هستند. در این باره، پاسخ ۲۱ درصد مثبت بوده است.

موسسه Ipsos و خبرگزاری رویترز می‌گویند این نظرسنجی که در دو روز گذشته و از ۵۹۱ نفر انجام شده، تا ۵ درصد قابل‌تعمیم به کل جامعه آمریکاست.

به نفع جلوگیری از اقدام کنگره

Image caption دولت آمریکا بارها از کنگره خواسته است فعلا تحریم تازه‌ای علیه ایران وضع نکند

نتایج این نظرسنجی درباره بی‌میلی افکار عمومی آمریکا به گزینه نظامی، می‌تواند به باراک اوباما در فشار بر کنگره ایالات متحده برای جلوگیری از وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران کمک کند.

در هفته‌های گذشته دولت آمریکا بارها از کنگره ایالات متحده خواسته بود تحریم تازه‌ای علیه ایران وضع نکند تا فرصت شود در این باره از مسیر دیپلماتیک عمل شود.

کاخ سفید در این باره هشدار داده بود که تشدید تحریم‌ها در مقطع فعلی، گزینه‌های پیش رو را به حمله نظامی محدود می‌کند.

در همین حال گروه‌های عمده حامی اسرائیل، پیگیر وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران بوده‌اند.

برخی از هم‌حزبی‌های باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از حزب دموکرات نیز حامی این تحریم‌های جدید هستند.

پس از پیگیری‌های دولت آمریکا، کنگره هنوز به اقدام تازه‌ای در این باره دست نزده است.

طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران که در ماه ژوئیه سال جاری از مجلس نمایندگان آمریکا رای گرفت و هدف آن قطع کامل صادرات نفت و گاز ایران است، اکنون منتظر تصویب در سنای آمریکاست.

در هفته‌های گذشته برخی از اعضای کنگره با ابراز تردید در نتیجه‌بخش‌بودن سیاست دولت آمریکا برای مذاکره با ایران، پیگیر اقدام فوری برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران بودند.

با این حال برخی از اعضای کنگره آمریکا در پی تصویب تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران که در صورت تخطی تهران از توافق اولیه در ژنو لازم‌الاجرا شوند.

مطالب مرتبط