بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران - ۵ آذر

روزنامه های امروز صبح تهران همچنان نتایج توافق های ژنو را در مقالات خود پی گرفته و اکثرشان به تایید دستگاه دیپلوماسی کشور و مذاکره کنندگان هسته ای پرداخته اند، تنها چند روزنامه هوادار دولت سابق با انعکاس گفته های مقامات آمریکایی و اروپایی خواستار اطلاع از محرمانه های مذاکرات شده و نسبت به نتایج به دست آمده تردیدهایی را مطرح کرده اند.

محاکمه امروز محمود احمدی نژاد رییس جمهور پیشین، آشکار شدن نشانه های مثبتی در بازار ارز و کاهش تورم از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که از جمله از قول رییس جمهور روحانی نوشته اند که در گزارش صد روزگی دولت حقایق بی پرده بیان خواهد شد چرا که نباید چیزی را از مردم پنهان نگاه داشت.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

روز غبارروبی از روزنامه‌ها

پیمان مقدم در مقاله ای در شهروند نوشته: توافق ژنو و پیامدهای سیاسی آن هرچه که بود به جای خود. ‌اما پس از سال‌ها روزنامه‌ها برای بازگشت به جایگاه طلایی خود در نگاه مردم فرصتی ذی‌قیمت یافتند. از روزگاری که مردم برای خریدن مطبوعات صف‌های طولانی می‌بستند و مرجع اخبارشان به غیر از گوینده‌های اتو‌کشیده جعبه جادو، صفحات سیاه و سفید روزنامه‌های چاپ عصر بودند، دیر‌ز‌مانی گذشته است.

به نوشته این روزنامه نگار:اینترنت و ماهواره که از راه رسید، دیگر کسی برای تیتر شاه رفت و خرمشهر آزاد‌شد و خاتمی‌ آمد، سر و دست نمی‌شکست. چاپی‌ها از دیجیتالی‌ها جا مانده بودند. دیگر انبوه کاغذهای رنگ و وارنگ تلنبار‌شده روی پیشخوان کیوسک‌های فایبرگلاس شده ولعی نمی‌آفرید و توجهی جلب نمی‌کرد. هرچه بر پیشانی روزنامه‌ها نقش بسته بود قبلا به گوش جماعت رسیده بود. پس تیراژها آب می‌رفت و دخل و خرج‌ها محدود می‌شد.

مقاله شهروند بدان جا رسیده که: صبح یکشنبه ‌اما پس از سال‌ها ازدحام جماعت در برابر صفحه اول روزنامه‌ها، گرد از چهره غبار‌گرفته مطبوعات پاک کرد. سال‌ها بود که چنین ‌اشتیاقی فراموشمان شده بود. همکارانی که بامداد یکشنبه انگیزه و ‌امکانش را داشتند، قدر ‌این‌ اشتیاق را دانستند و با چاپ دوم و فوق‌العاده به یادمان آوردند که روزگاری رسانه‌های مکتوب چه جایگاهی در بالیدن باورهای ملی داشتند.

کامیابی های دیپلماسی

دکتر ابراهیم یزدی در مقاله ای در شرق اختلاف میان دولت‌ها را شناخته‌شده و همیشگی خوانده و نوشته: اما تبدیل اختلافات به رویارویی و دامن‌زدن به مناقشات دیپلماتیک تا سرحد درگیری‌های خشونت‌آمیز، نه طبیعی است و نه پذیرفتنی. چنان که تحریم ایران که فقط ایران نبود که از آن متضرر می‌شد بلکه کشورهای غربی نیز هزینه‌هایی می‌پرداختند و می‌پردازند. البته ادامه چنین وضعیتی می‌توانست اوضاع را وخیم‌تر سازد.

وزیر خارجه پیشین در این مقاله تاکید کرده در یک دیپلماسی خوش‌جهت و بالنده کوشش می‌شود دوستان بالقوه به دوستان بالفعل، مخالفان به دوست ولو بالقوه و دشمنان بالفعل به مخالف یا دست‌کم دشمن بالقوه بدل شوند. و اگرچه در گذشته اتفاقاتی افتاده که متناسب با چنین راهبردی نبوده اما پس از انتخابات بیست‌وچهارم خرداد سال‌جاری شاهد آن هستیم که خوشبختانه سیاست خارجی ایران جهت خود را به سمت‌وسوی چنین رویکردی گردانیده.

در نهایت مقاله شرق نوشته: سال‌هاست دلسوزان کشور گفته‌اند و نوشته‌اند که بزرگ‌ترین مخالف بهبود روابط ایران و آمریکا، اسراییل است که طی چنددهه گذشته از هیچ کارشکنی و مانع‌تراشی‌ای در این مسیر و به‌خصوص به فرجام‌رسیدن مذاکرات اخیر فروگذار نکرده است. این تلاش‌ها تا آنجا پیش رفت که تل آویو از روابط ویژه و دیرینه برخی احزاب و سران این رژیم با احزاب سوسیالیستی استفاده کرد و دولت فرانسه را با فشار بسیار به مخالفت با توافق اخیر وادار ساخت.

علي محقق در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته: در همه سال های گذشته توان هسته‌اي ايران، چه در دوران خاتمي و چه دوران احمدي نژاد، فارغ از نوع نگاه روساي جمهور، هم به لحاظ كيفي وهم از بُعد كمي، پيشرفت قابل توجهي يافت. فعاليت‌هاي ايران مي‌توانست كم سر وصدا و به دور از هياهوهاي سياسي داخلي و فرافكني‌هاي خارجي پيگيري شود. اما با توجه به نگاه حاكم بر پاستور در تهران، و بي اعتمادي پايتخت‌هاي آمريكايي و اروپايي و جوسازي اسراييلي‌ها چنين نشد.

به نظر نویسنده این مقاله: شيوه عمل دولت‌ گذشته و اقدامات و اظهارات رئيس جمهور سابق، همواره به گونه اي بود كه ايران به جرمي ناكرده‌ و بر اساس ادعاهايي واهي چهار قطعنامه سازمان ملل، دهها مصوبه پارلمان‌هاي اروپايي و امريكايي و حجمي ظالمانه از تحريم‌هاي اقتصادي و فشارهاي سياسي را تحمل كرد و هيچ گاه نتوانست پرونده را از بن بستي كه طرفين در آن گرفتار آمده بودند نجات دهد.

سرمقاله ابتکار اظهار عقیده کرده که : با اين همه فقط يكصد روز زمان لازم بود تا اولين و اصلي ترين گره از مجموعه گره‌هاي كوري كه سوتفاهم‌ها و بي اعتمادي‌ها بر پرونده هسته اي ايران زده بود نه با چنگ و دندان جنگ طلبي كه با دست ديپلماسي و راحت تر از آن كه تصور مي‌شد باز شود.

پیش بینی ما درست بود

Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

حسین شریعتمداری مدیر کیهان در یادداشت روز این روزنامه در یک تغییر موضع آشکار به جای هیات مذاکره کننده هسته ای که تا روز قبل از پایان مذاکرات مورد انتقاد شدید این روزنامه بودند، به تقدیر از آن ها پرداخته و در مقابل به رسانه هایی اعتراض کرده که از کیهان به خاطر تیترها و گزارش هایش در جریان مذاکرات ژنو، انتقاد می کنند.

به نوشته این یادداشت: این کیهان بود که تیتر اول خود را به اعتراض علیه اظهارات پیمان‌شکنانه جان کری اختصاص داد و با اشاره به نقض مفاد توافقنامه ژنو از سوی جان کری نوشت: «آمریکا قابل اعتماد نبود» و این که «توافقنامه ژنو یک ساعت دوام آورد». اما این تیتر و خبر کیهان بلافاصله با اعتراض شدید، مشترک و گسترده رسانه‌های بیگانه و سایت‌های اجاره‌ای تحت مدیریت اصحاب فتنه قرار گرفت و در تفسیرها و تحلیل‌های خود، تیتر و خبر کیهان را علیه دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای قلمداد کردند!

نماینده ولی فقیه در کیهان برای اثبات ادعای خود پرسیده: آیا جان کری، با صراحت، حق غنی‌سازی تاکید شده در توافقنامه ژنو را انکار نکرد؟ و آیا این انکار به مفهوم نقض توافقنامه ژنو نبود؟ اگر چنین بود - که بود - جیغ بنفش اصحاب فتنه برای چه بود؟ و چرا بلافاصله احساس کرده بودند کیهان با اعتراض به آمریکا روی دم آنها پا گذاشته است؟ مگر دیروز ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس، در صفحه توئیتر خود ننوشت، «این که ایرانی‌ها می‌گویند در متن توافقنامه ژنو به آنها حق غنی‌سازی داده شده است حقیقت ندارد»!...

در پایان یادداشت روز کیهان آمده: اصحاب فتنه ایستادگی کیهان بر مواضع اصولی و ضداستکباری خود را بارها و مخصوصا طی دو دهه اخیر آزموده‌اند و به خوبی می‌دانند که کیهان با هیاهو و جنجال و ناسزاگویی پادوهای مثلث آمریکا و اسرائیل و انگلیس، از مواضع خود دست نمی‌کشد.

احياي رشد اقتصادي ايران

Image caption عکس شهروند از ارزفروشان تهران

سعيد ليلاز در مقاله ای در اعتماد با اشاره به پایان مذاکرات هسته ای نوشته: در هشت سال گذشته چنان سوءمديريتي در كشور حاكم بوده كه طي آن ادامه وضعيت اقتصادي ايران به شيوه كنوني غيرممكن بود. حالا آن که برخلاف آن چيزي كه ادعا مي‌شد در تحريم‌ها روند برگشت ناپذيري را شروع كرده‌، تحريم‌ها كاهش پيدا خواهد كرد.

به پیش بینی نویسنده اقتصاددان این مقاله: به‌خصوص در حوزه هاي زير بنايي و بنيادين مانند بيمه، حمل و نقل دريايي، نقل و انتقالات مالي و پولي در سطح بين المللي. همچنين آثار آزاد شدن ۸ ميليارد دلار از پول‌هاي بلوكه شده ايران ناشي از اين توافق، بر اقتصاد كشور به سرعت قابل مشاهده خواهد بود. مطابق آنچه پيش‌بيني مي‌شود اين رقم، ۶۰ تا ۱۰۰ درصد بر قدرت خريد ارزي دولت اضافه خواهد كرد كه اثرات آن را كمتر از دو ماه ديگر دید.

در مقاله اعتماد تاکید شده: حتي انتظار مي‌رود كه قبل از شروع بهمن ماه و شروع فصل سنتي شتاب گرفتن نرخ تورم در ايران كه در همه ۴۰ سال گذشته به شدت افزايش مي‌يافت، ایران قادر باشد با بكار گيري عهدهايي كه در اين مذاكرات به دست آمده بر آتش تورم آبي ريخته و به بازار داخلي ثبات و آرامش بيشتري بدهد. قشرهای كم درآمد جامعه بهره بيشتر و سريعتري از لغو تحريم‌ها خواهند برد. در دو، سه ماه آينده بايد با توجه به لغو تحريم‌ها در حوزه پتروشيمي و خودروسازي قادر باشيم كه از منابع ارزي اضافي كه به دست آورده‌ايم بخش اصلي آن را به واردات كالاهاي سرمايه‌يي و واسطه‌يي اختصاص دهيم.

مقاله اعتماد ابراز امیدواری کرده که دولت كليه منابع يا حداكثر ممكن از منابع آزاد شده را به واردات كالاهاي سرمايه اي و واسطه‌اي اختصاص دهد. آن وقت طعا توليد رونق گرفته و نيروهاي مولد مشغول به كار مي‌شوند آن وقت است كه شاهد سرازيرشدن سرمايه‌هاي گسترده و عظيمي به كشور خواهيم بود كه در اين صورت مي‌توان سال‌هاي بين ۱۴۰۳- ۱۳۹۳ خورشيدي را دهه ايران دانست.

دیر جنبیده بودیم زبان ما عربی بود

سلمان صابریان در قانون مصاحبه ای کرده با دریادار ناصر سرنوشت که چند سالی است بازنشسته شده . وی ابتدا در مورد عملیات مروارید گفته: دانش‌هایی که بعد از انقلاب خارجی‌ها به ما آموزش نمی‌دادند را از نقاط مختلف جهان آموختیم و به عمل گرفتیم و در عملیات مروارید تاکتیک دریایی را به معنای حد کلمه پیاده کردیم و هفت نفره نیروی دریایی عراق را از بین بردیم. دریادلان نیروی دریایی با خود اندیشیدند که اگر دیر بجنبند عراقی‌ها با پوتین مارا له می‌کنند و زبان ما جای فارسی به عربی تبدیل می‌شود.

خبرنگار از این دریادار بازنشسته پرسیده: آیا واقعا ایران توان آن را دارد كه تنگه هرمز را مسدود کند؟ پاسخ: ما تنگه هرمز را خیلی راحت ظرف چند دقیقه می‌بندیم. بستن یک تنگه این نیست که با بلوک آب را ببنیدم! با یک موشک دوربرد تمام اهداف را مورد اصابت قرار می‌دهیم و نمی‌گذاریم کسی در این آبراه تردد کند. اگر دستوری صادر شود در عرض ثانیه این تنگه ۱۸ کیلومتری بسته می‌شود.

Image caption عکس صفحه یک روزنامه قانون

سرانجام خبرنگار قانون پرسیده: آیا ایران توان جنگ دریایی با آمریکا را دارد و دریادار جواب می دهد: صد‌ درصد. آمریکا ناوهای هواپیما بر خود را از ترس زیردریایی‌های ما از خلیج فارس برد. آمریکا می‌داند که توان مقابله با زیردریایی‌های ما را ندارد، چرا که ما زیر دریایی‌های ضد زیردریایی اتمی داریم. ایران یک سری در زمان قدیم از روسیه زیردریایی‌های اتمی خرید.

بعد از مذاکرات، آب

مسعود مرعشی در صفحه طنزانه قانون نوشته حالا مي‌خواهيم ببينيم از فردا كه اين ماه عسل تمام مي‌شود هر كس مشغول چه كاري است؟ و بعد چنین شرح داده است:

ظريف: براي درمان كمر درد شروع مي‌كند به آب درماني. بهترين راه آب درماني هم استفاده از محصولات پر آب مانند برنامه‌هاي صدا و سيما و روزنامه‌هاي اصولگراست كه البته خود استعمال روزنامه‌هاي آن طرفي عوارض زيادي از جمله تشديد كمردرد به دنبال دارد كه سيكل بسته‌يي به وجود مي‌آورد.

نتانياهو: دنبال ظرف آبي است كه با استناد به سخنان چون گوهر محمود، آب را بريزد آنجايي كه مي‌سوزد.

مدير مسوول روزنامه اعتماد: آب بسته شده به مطالب من را استخراج و آب رفته را به جوي برمي‌گرداند. به‌اين‌ترتيب با توجه به كمبود سوژه احتمالا به زودي خانه‌نشين مي‌شوم.

قاليباف: آب ناشي از بارش برف و باران را از سطح شهر جمع‌آوري نكرده و مي‌گويد برويد بدهيد اون كه شش نفر را حريفه شهرداري‌تان را بكند.

روحاني: دستش را مي‌زند به كمر و مي‌گويد حالا برويم يك فكري به حال آب و نان مردم كنيم.

طنزنویس قانون سرانجام نوشته: حالا پي‌برديد آب چه نقش پررنگي در ادامه حيات همه ما دارد‌؟