ایران 'دو شناور متجاوز' سعودی را توقیف کرد

رفسنجانی
Image caption روابط جمهوری اسلامی و عربستان سعودی دستخوش نوسان بوده است

نگهبانان ساحلی ایران دو قایق متعلق به عربستان سعودی را توقیف کرده است.

روز چهارشنبه، ۶ آذر (۲۷ نوامبر)، قلندر لشکری، فرمانده دریابانی استان بوشهر اعلام کرد که "دو شناور متجاوز متعلق به کشور عربستان سعودی" در آب‌های ایران توقیف شده است.

فرمانده دریابانی بوشهر به خبرگزاری ایسنا گفته است که روز گذشته، نیروهای این واحد از حضور دو فروند شناور در آبهای ایران مطلع و به محل اعزام شدند.

به گفته او، این دو فروند شناور با پرچم عربستان سعودی "در حال صیادی غیرمجاز" در منطقه بودند و ماموران دریابانی، قایق ها را توقیف و ۹ ملوان آنها را بازداشت کردند.

پس از تحقیقات مشخص شد که بازداشت شدگان از شهروندان کشورهای مختلف بودند که پس از تشکیل پرونده، به مراجع قضایی تحویل شدند.

در دیماه سال گذشته هم گزارش شد که نگهبانان ساحلی ایران دو قایق ماهیگیری سعودی را در آبهای ایران توقیف کرده‌اند.

ایران و عربستان سعودی دو کشور عمده ساحلی خلیج فارس هستند و حدود دویست و پنجاه کیلومتر آبهای خلیج فارس این دو کشور را از یکدیگر جدا می‌کند.

با اینهمه، از ایران تحت حکومت روحانیون شیعه و عربستات تحت نظام سلطنتی وهابی به عنوان دو رقیب اصلی عقیدتی و سیاسی منطقه نام برده می‌شود به خصوص اینکه عربستان سعودی برخلاف ایران، روابط دوستانه‌ای با ایالات متحده دارد.

در چند هفته اخیر، گزارش هایی از ناخرسندی مقامات سعودی از ارتباط بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده در جریان تلاش برای حل بحران هسته‌ای ایران منتشر شده بود.

پس از دستیابی ایران و گروه ۱+۵ به توافقنامه‌ای در جریان مذاکرات ژنو، گزارش شد که مقامات سعودی از این نتیجه محتاطانه استقبال کرده‌اند.

روابط بین دو کشور، که صادرکننده عمده نفت خام و از پایه گذاران اوپک هستند، طی سال های پس از انقلاب اسلامی در ایران دستخوش نوسان‌ بوده است.

طی چند سال اخیر، به دلیل حمایت جمهوری اسلامی از حکومت تحت تسلط علویان در سوریه و حمایت عربستان سعودی از مخالفان این حکومت و نگرانی مقامات سعودی از احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه های اتمی ایران، این روابط بار دیگر به تیرگی گراییده است.

مطالب مرتبط