مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۷ آذر

روزنامه‌های امروز صبح تهران در پایان اولین هفته از آذر ماه اغلب گزارش‌ها، سرمقاله‎ها و یادداشت‌های خود را به دفاع و یا نقد گزارش صدمین روز عملکرد دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اختصاص داده‌اند.

نمره قبولی در تجربه اول

مهرداد خلیلی در روزنامه اعتماد، نحوه اجرای مصاحبه حسن روحانی در تلویزیون دولتی ایران را از زوایای مختلف بررسی کرده است. در عین حال که او چیدمان سه مصاحبه کننده در برابر رئیس جمهور که ترکیبی از یک مجری زن و دو مجری مرد بود را نوآوری دانسته به تیم رسانه‌ای آقای روحانی انتقاد کرده که برای پرهیز از یک دیالوگ مستقیم بهتر بود حداقل از سردبیران و خبرنگاران ارشد رسانه‌های مکتوب هم استفاده می‌شد.

در همین حال محمدجواد حق‌شناس، در یادداشتی با عنوان "روحانی اولویت‌بندی می‌کند" نوشته است؛ هنر حسن روحانی در آن بود که با بیانی متین، سخنانی محکم و متقن و به دور از کاربرد واژه‌های ناپسند و غیرمعمول که در دهه قبل به فراوانی شنیده می‌شد، سعی کرد تا تصویری گرچه تلخ اما منطبق با واقعیات فضای اقتصادی کشور ارائه کند.

رفع حصر در دستور کار رئیس جمهور

به گزارش روزنامه اعتماد، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در یک گفتگوی ویژه با این روزنامه گفته که با توجه به رویکرد دولت هر اقدامی که در مسائل سیاسی و رفع حصر و گشایش‌های امنیتی و سیاسی کشور مورد انتظار جامعه است در دستور کار رئیس جمهور قرار دارد، اما ترجیح این است که این امور در بی‌خبری و در عمل دنبال شود.

دولت در زنگ حساب، انشاء خواند

روزنامه کیهان در شماره امروز خود به شدت به گزارش صد روزه حسن روحانی حمله کرده است. این روزنامه در گزارشی نوشته است؛ رئیس جمهور محترم به جای آن که در باره اقدامات دولت خویش طی صد روز گذشته گزارش بدهد و از وعده‌هایی که قبل و بعد از انتخابات داده بود سخن بگوید، با کمک غیرقابل توجیه صدا و سیما که انتظار می‌رفت در اینگونه موارد بی‌طرف باشد به محاکمه غیابی دولت احمدی‌نژاد پرداخت. بی‌آن که حتی یک کلمه در باره خدمات فراوان و کم‌نظیری و در بسیاری موارد بی‌نظیر دولت‌های نهم و دهم بر زبان آورد.

در همین حال محمد ایمانی در سرمقاله این روزنامه نوشته است؛ هنر نیست پیشینیان خود را سیاهی مطلق نمایاندن و انصاف در قضاوت به خرج ندادن. به ادعای نویسنده رکورددار اصلی تورم ۴۰ درصدی را که آقای روحانی در سی و چهار سال گذشته بی‌سابقه توصیف کرد، مربوط به دولت دیگری در سال ۷۴ بود.

در همین حال روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران ایران هم به انتقاد از گزارش آقای روحانی پرداخته و آن را سیاه‌نمایی خوانده است.

چه کسانی از روشنگری بیمناکند؟

ناصر پیران در سرمقاله روزنامه ایران نوشته است؛ گفته‌های روحانی در برنامه یک ساعت و ۳۰ دقیقه‌، نیمه‌ای پرهیجان داشت که در آن رئیس جمهور منتخب، پرده از یکی از دوران‌های رازآلود تاریخ سیاسی ایران کنار زد، اما در نیمه دیگر با آهنگی ملایم برنامه‌های تیم کارگزاران دولت را برای گشودن گره کور مشکلات جامعه از تورم تا تحریم بازگو کرد.

به نوشته این مقاله، ظرف روزهای گذشته تلاش‌‌های آشکار و پنهان به کار گرفته شد تا روحانی از تصمیم خویش با عنوان "ارائه گزارش ۱۰۰ روزه به مردم" منصرف شود. به این صورت همه چیز دست به دست هم داد تا گزارش پنجم آذر رئیس جمهور به رویدادی نمادین در مواجهه روحانی با حریفانش تبدیل شود.

به اعتقاد آقای پیران باید در حرکت سه‌شنبه شب روحانی، فراتر از خشنودی حامیان و بغض و عصبانیت مخالفان نگریست و با منطق و مبنای حکمرانی خوب در ارزش‌ها و اعتبار غور کرد.

یک گزارش، چند نکته

محمدکاظم انبارلویی، سردبیر روزنامه رسالت در سرمقاله امروز خود به نقد اظهارات اخیر حسن روحانی ودفاع از عملکرد محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران پرداخته است.

او در ابتدای این مقاله نوشته که بدون شک یکی از توفیقات دولت در یکصد روز تصدی مسئولیت به ویژه در دقیقه ۹۰ این ایام، موضوع پیروزی دیپلماتیک و گفتگوهای ژنو بود که منجر به یک توافقنامه شد. به اعتقاد آقای انبارلویی آقای ظریف در این قمار دیپلماتیک چپش پر بود و با ۱۹ هزار سانتریفیوژ با شش قدرت جهانی سخن می‌گفت. مردم می‌دانند که این توانایی در صد روز اخیر پیدا نشده و محصول هشت سال تلاش دولت گذشته بود.

در پایان این مقاله آمده است که رئیس دولت در این گزارش تصریح دارد، دنبال آشتی است و می‌خواهد با همه آشتی کند، این رویکردی خوبی است، اما اگر این طور است چرا دوسوم گزارش عملکرد قهر و کینه‌توزی با دولت گذشته است؟

گزارش صد روزه و استراتژی‌های اقتصادی

زهرا کاویانی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ گزارش صد روزه عملکرد دولت یازدهم در حالی ارائه شد که بسیاری از افراد، مردم عادی، فعالان بازار و عاملان اقتصادی به بهبود اوضاع اقتصادی در آینده با توجه به تغییرات رخ داده در فضای دیپلماسی و سیاسی کشور، امید زیادی دارند.

در ادامه این مقاله آمده است که هرچند انتظار نمی‌رفت در صد روزه اول کاری دولت یازدهم، تغییرات محسوسی در متغیرهای اقتصادی کشور مانند نرخ تورم و بیکاری رخ دهد، اما به نظر می‌رسد جای برخی موارد اقتصادی در این گزارش خالی بود که مهم‌ترین آن ارائه یک استراتژی کلی اقتصادی از سوی دولت برای فعالان اقتصادی است.

به اعتقاد خانم کاویانی در حالی که شاید بتوان ثبات در بازارها و به طور کلی محیط اقتصاد کلان را از مهم‌ترین عوامل رشد اقتصادی دانست اما افزایش رشد اقتصادی کشور از منفی به صفر درصد، نیازمند ارائه یک استراتژی مشخص اقتصادی از سوی دولت و همچنین التزام به پایبندی به آن در مرحله بعد است.

بلایای آلودگی پیشکسوت‌تر از تحریم‌ها

محمد درویش، پژوهشگر محیط زیست در سرمقاله روزنامه شرق با اشاره به آلودگی شدید این روزهای هوای پایتخت نوشته است؛ روزانه ۶۰ میلیون لیتر مازوت در نیروگاه‌های شهید رجایی در آزاد راه تهران-قزوین، بعثت در جنوب تهران، شهید منتظر قائم در جاده کرج و نیروگاه طرشت و ده‌ها واحد بزرگ صنعتی در اطراف تهران از قبیل سیمان آبیک و سیمان تهران مصرف می‌شود که فرآیند سوختن حاصل از آن یکی از بزرگ‌ترین عوامل تولیدکننده ذرات معلق در تهران است. چرا نهاد مسئول در این حوزه خود را موظف به جایگزین کردن سوخت مناسب در واحدهای تولیدی تحت امرش نمی‌بیند؟

البته نویسنده به خودروهای فرسوده، هواپیماها و موارد متعدد دیگر هم در این زمینه اشاره می‌کند و نتیجه می‌گیرد که یا تمامی نهادهای نظارتی، دولتی و حکومتی به طور مستقیم در بروز بحران آلودگی هوا دست دارند و یا با سکوت و بی‌تفاوتی خود اجازه داده‌اند تا وخامت شرایط به جایی برسد که چاره‌ای جز تعطیلی مدارس و ادارات دولتی باقی نماند.

مطالب مرتبط