روحانی به اسد: از تمام توان خود برای کمک به مردم سوریه استفاده می‌کنیم

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در مکالمه تلفنی با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، گفت جمهوری اسلامی ایران "تمام توان خود را برای ارائه کمک‌های سیاسی و بین المللی و حمایت‌های بشر دوستانه از مردم سوریه" به کار خواهد گرفت.

آقای روحانی ضمن ابراز امیدواری به حل بحران سوریه گفت: "بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و استقرار ثبات و صلح در کشور دوست سوریه یکی از اهداف جمهوری اسلامی ایران است."

رئیس‌جمهور ایران همچنین از پذیرش خلع سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه استقبال کرده و آن را مانعی برای "دخالت بیگانگان" و "بی‌ثباتی منطقه" دانسته است.

به دنبال بحران استفاده از جنگ‌افزار شیمیایی در سوریه احتمال حمله نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه بالا گرفت، اما با خلع سلاح شیمیایی سوریه این احتمال برطرف شد. کمتر از دو ماه دیگر نشستی در ژنو برگزار می‌شود که برای اولین بار در آن نمایندگان سطح بالای دولت و مخالفان شرکت می‌کنند.

هرچند برخی از گروه‌های مسلح اصلی مخالف بشار اسد در این نشست نماینده‌ای نخواهند داشت.

حسن روحانی در مکالمه دیشب خود به بشار اسد گفته است: "جمهوری اسلامی ایران نگران مردم سوریه در فصل زمستان و با شرایط نامناسب امنیتی است."

اسد: توافق ژنو ایران پیروزی ما هم بود

به گزارش وبسابت رسمی رئیس‌جمهور ایران بشار اسد نیز در این مکالمه تلفنی گفته است: "موفقیت ایران در مذاکرات ژنو، تنها موفقیت ایران نیست بلکه پیروزی و موفقیت تمامی کشورهای در حال توسعه است که ایران با این اقدام خود حقوق این کشورها را نیز حفظ کرد."

بشار اسد همچنین از حمایت‌های ایران در برقراری صلح و ثبات در منطقه‌ تشکر کرده است.

بحران سوریه از اعتراضاتی مسالمت‌آمیز در سال ۲۰۱۱ آغاز شد که سرکوب خشن و کشتار معترضان به تدریج بحران را به سمت یک جنگ داخلی سوق داد که در آن بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

کشورهایی چون عربستان سعودی، قطر و ترکیه به اضافه قدرت‌های غربی از مخالفان مسلح بشار اسد پشتیبانی سیاسی و تدارکاتی می‌کنند. حزب‌الله لبنان نیز در حمایت از بشار اسد در سوریه می‌جنگد، هرچند جمهوری اسلامی حضور نظامی در سوریه را تکذیب می‌کند شواهدی از کمک نظامی ایران به بشار اسد وجود دارد.

مطالب مرتبط