آمانو: بازرسی از ایران وقت و بودجه لازم دارد

Image caption نمایی از تاسیسات آب سنگین اراک که یکی از موارد نگرانی غرب است

یوکیا آمانو مدیر کل سازمان بین المللی انرژی اتمی می‌گوید برای اینکه آژانس بتواند تایید کند ایران به تعهداتش در توافق‌نامه هسته‌ای ژنو عمل کرده به زمان و بودجه نیاز دارد.

آقای آمانو امروز پنج شنبه (۷ آذر) به خبرنگاران گفت: "ما باید توافقنامه [ژنو] را مطالعه کنیم و راه‌هایی را که آژانس می تواند موارد مربوطه را به مرحله عمل درآورد شناسایی کنیم."

"این کار وقت لازم دارد چون کاری پیچیده است و ما برای انجام آن باید خود را به شکل مناسبی آماده کنیم."

"من نمی‌توانم بگویم کِی آماده خواهیم بود."

به گفته بتانی بل خبرنگار بی‌بی‌سی دیپلمات‌ها در وین (مقر آژانس) معتقدند گسترش بازرسی‌ها دست کم تا ژانویه و بعد از تعطیلات سال نو عملی نخواهد شد.

مدیر کل آژانس گفت برای این بازرسی ها این سازمان در صدد تامین بودجه است چون این کار "به پول و نیروی انسانی قابل توجهی نیاز دارد."

"بودجه آژانس بسیار بسیار محدود است. فکر نمی کنم ما خودمان بتوانیم تمام بودجه این کار را تامین کنیم."

ایران هفته گذشته با شش قدرت جهانی به توافق رسید تا برخی از فعالیت‌های هسته‌ایش را شش ماه کُند یا متوقف کند و در عوض بخشی از تحریم‌های علیه این کشور سبک شود؛ از جمله اینکه در این مدت ایران سوخت یا آب سنگین به تاسیسات اراک نفرستد.

تایید اینکه ایران به این تعهدات عمل کرده به عهده آژانس گذاشته شده و این به معنای گسترش بازرسی‌های این سازمان از تاسیسات هسته‌ای ایران است.

Image caption توافق ایران و شش قدرت جهانی نقطه عطفی در برنامه هسته‌ای ایران تلقی شده است

بنابراین در ما‌ه‌های آینده بازرسان آژانس باید از نیروگاه‌های هسته‌ای ایران از جمله نیروگاه آب سنگین اراک بازدید کنند.

با این حال توافق برای بازرسی از این نیروگاه پیش از توافق ژنو و در سفر آقای آمانو به تهران صورت گرفته است.

آقای آمانو و علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران بیستم آبان توافقی را امضا کردند که "چارچوب همکاری" نام گرفته است.

در همان زمان اعلام شد بازرسان آژانس برای بازرسی از تاسیسات آب سنگین اراک و معدن گچین بندرعباس به ایران خواهند آمد، این اولین مرحله از توافق ایران و آژانس به شمار می‌رود.

آژانس با وجود در خواست‌های مکرر از سال ۲۰۱۱ نتوانسته از تاسیسات اراک بازدید کند.

غرب نگران است که ایران در اراک پلوتونیوم قابل استفاده در بمب اتمی تولید کند اما ایران می‌گوید این تاسیسات فقط برای مصارف پزشکی پلوتونیوم تولید می‌کند.

امروز گزارش شد که بازرسان آژانس برای بازدید از تاسیسات اتمی اراک به ایران دعوت شده‌اند.

Image caption آقای آمانو و علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران بیستم آبان توافقی را امضا کردند که "چارچوب همکاری" نام گرفته است

رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز تاکید کرد: "ایران صرفا در چارچوب توافق با آژانس، از بازرسان خواسته است تا در تاریخ ۱۷ آذر (۸ دسامبر) برای بازدید از تاسیسات تولید آب سنگین اراک به ایران بیایند."

او تاکید کرد این بازدید در چارجوب توافقنامه ژنو نبوده است.

آقای آمانو امروز همچنین گفت تصاویر جدید ماهواره‌ای نگرانی‎هایی را درباره نیروگاه یونگ‌بیون کره‌شمالی بوجود آورده است.

غرب نگران است کره شمالی در این نیروگاه پلوتونیوم قابل استفاده در بمب اتمی تولید کند.

کره شمالی در سال ۲۰۰۸ در توافقی بین المللی این نیروگاه را تعطیل کرد اما حدود هفت ماه پیش اعلام کرد آن را دوباره فعال خواهد کرد.

آژانس امکان بازرسی از این نیروگاه را نداشته و به گفته آقای آمانو "نمی توان به یقین گفت آیا نیروگاه دوباره فعال شده است یا نه."

مطالب مرتبط