ادامه پس لرزه ها، شب برازجانی ها در خیابان صبح شد

حق نشر عکس ugc
Image caption عکسی که یکی از کاربران برای بی‌بی‌سی فرستاده

با گذشت یک روز از زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ درجه در مقیاس ریشتر در برازجان، مرکز شهرستان دشتستان از توابع استان بوشهر پس لرزه ها در این شهر ادامه داشته و به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، مردم محلی شب را در پارک ها و خیابان ها صبح کرده اند.

به گزارش ایرنا برخی از مردم برازجان و روستای دهقاید که بیشترین خسارت را از زلزله عصر پنجشنبه دیده مقابل فرمانداری جمع شده اند و خواهان دریافت چادرهای امدادی از سوی هلال احمر برای اسکان خانواده هایشان هستند.

براساس این گزارش تا کنون دست کم ۱۳ پس لرزه در این منطقه با شدت های مختلف حس شده که به نگرانی مردم دامن زده است.

زلزله برازجان در عمق ۱۶ کیلومتری و در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال شرقی بوشهر به وقوع پیوست. براساس گزارش‌های منتشر شده این زلزله به مدت ۲۰ ثانیه منطقه زلزله زده را لرزاند.

حسن قدمی، رییس سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص آمار کشته‌شدگان این زلزله گفت که تاکنون ۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که به گزارش رسانه‌های محلی و غیر رسمی تاکنون ۹ نفر در اثر این زلزله جان خود را از دست داده‌اند.

فریدون حسنوند استاندار بوشهر به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران گفته تعداد مجروحان ۱۹۰ نفر است.

با این همه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به خبرگزاری بوشهر نیوز گفته تعداد مجروحان حادثه ۲۰۹ نفر بوده است.

حسن روحانی رییس جمهوری ایران با تسلیت به زلزله زدگان از مقامات مسئول خواسته نیروهای امداد و تجهیزات لازم را به مناطق آسیب دیده بفرستند و کمک های لازم را در اختیار مردم قرار دهند.

سخنگوی سازمان هلال احمر به خبرگزاری ایسنا گفت چهار تیم ارزیاب به منطقه فرستاده شدند.

با این همه استاندار بوشهر به خبرگزاری ایرنا گفته از فردا، جمعه، هلیکوپترهای جمعیت هلال احمر برای امدادرسانی و بازدید به همه مناطق شهرستان دشتستان اعزام می شوند. شاپور رستمی معاون امور عمرانی استانداری بوشهر نیز به خبرگزاری ایرنا گفته است گروه های تعمیراتی برای برطرف کردن خرابی شبکه های برق در حال فعالیت هستند و تا صبح امروز (جمعه) مشکل برق همه مناطق زلزله زده حل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا فریدون حسنوند استاندار بوشهر گفت: ۲۵۰ واحد مسکونی و تجاری به صورت ۱۰۰ درصد تخریب شده است.

همچنین محمد تقی طالبیان،رئیس اورژانس کشور به خبرگزاری فارس گفت برای بررسی وضعیت روستاهای اطراف، ۲ اتوبوس آمبولانس و ۷ دستگاه آمبولانس اعزام شده است.

به گزارش بوشهر نیوز، در خارک، آبپخش و گناوه نیز این زمین لرزه احساس شده و مردم به خیابان‌ها ریخته‌اند.

بر اساس این گزارش، هم اکنون برخی تلفن های همراه در برازجان قطع هستند.

بوشهرنیوز همچنین به نقل از فریدون حسنوند استاندار بوشهر خبر داده که رئیس جمهوری شخصاً‌ با استاندار تماس تلفنی داشته و نسبت به امدادرسانی مردم در منطقه زلزله‌زده تأکید کرده است.

همین منبع خبری به نقل از علیرضا رییسی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفته است ۶۶ نفر مجروح در‌ بیمارستان‌های بوشهر، دشتستان و سایر بیمارستان های استان بستری هستند و ۱۴۴ مجروح به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

در همین حال مهدی موسوی نژاد، نماینده دشتستان با تاکید بر مشخص نبودن تلفات این زلزله گفت: "شدت زلزله در علی آباد، حسین آباد، و دهقاید برازجان بیش از سایر نقاط بوده است. در وحدتیه، شبانکاره و آبپخش نیز زمین لرزه داشته ایم، اما تاکنون تلفاتی از این مناطق گزارش نشده است."

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا خرمی فرماندار دشتستان اعلام کرد: "خسارت‌هایی به منازل مسکونی وارد شده و ‌تعدادی از تیرهای برق آسیب دیده است."

فرماندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفته که زمین‌لرزه دهدشت و روستاهای اطراف را لرزاند و هنوز آماری از خسارت احتمالی منتشر نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از شبکه‌های اجتماعی، مردم در عربستان سعودی نیز این زلزله را احساس کردند.

اگر شما در استان بوشهر و شهرهای اطراف این زلزله را حس کردید، برای ما از تجربه خودتان بگوئید.