عراقچی: متن تفاهم نامه ایران و ۱+۵ بیشتر یک بیانیه سیاسی است

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفته است که توافق‌نامه ژنو "یک توافق حقوقی دارای تعهدات الزام‌آور" نیست، "بلکه بیشتر شبیه یک بیانیه سیاسی است که در آن دو طرف مذاکره اقداماتی که هر کدام به صورت داوطلبانه برای یک دوره زمانی مشخص انجام می‌دهند را فهرست کرده‌اند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،آقای عراقچی در برنامه نیم نگاه تلویزیون ایران در ادامه سخنانش در خصوص جزئیات این تفاهم نامه گفت که پاراگراف اول توافق مهم‌ترین پاراگراف آن است و قسمت اعظم مذاکرات مربوط به این پاراگراف بوده که روی آن بحث‌های زیادی مطرح شده است.

ایران اوایل آذرماه با شش قدرت جهانی به توافق رسید تا برخی از فعالیت‌های هسته‌ایش را شش ماه کُند یا متوقف کند و در عوض بخشی از تحریم‌های علیه این کشور سبک شود؛ از جمله اینکه در این مدت ایران سوخت یا آب سنگین به تاسیسات اراک نفرستد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران همچنین اضافه کرد: "ما در ابتدای یک راه طولانی هستیم و باید در مورد گام نهایی مذاکرات بحث‌هایی را انجام دهیم. در آنجاست که تکلیف همه چیز روشن می‌شود و راه‌حل نهایی با توجه به هدفی که اعلام کرده‌ایم مشخص می‌گردد. هر لحظه احساس کنیم طرف مقابل به تعهدات خود عمل نمی‌کند و در اقداماتی که باید انجام دهد کوتاهی می‌کند و نمی‌خواهد آن را انجام دهد بلافاصله روند را متوقف می‌کنیم."

Image caption ایران اوایل آذرماه با شش قدرت جهانی به توافق رسید تا برخی از فعالیت‌های هسته‌ایش را شش ماه کُند یا متوقف کند و در عوض بخشی از تحریم‌های علیه این کشور سبک شود

معاون وزیر امور خارجه درباره سخنان مقامات آمریکا که گفته‌اند عنوان حق را برای غنی‌سازی ایران نمی‌پذیرند، گفت: "از نظر ما مهم نیست که آمریکایی‌ها غنی‌سازی را به عنوان یک حق بشناسند یا نه، این حق از نظر ما وجود دارد و غیرقابل تفکیک است. ما این حق را داریم .آنچه که انتظار داشته و داریم احترام به آن و اجرای آن است و قبول اینکه ایران می‌تواند این حق خود را اعمال کند."

تسهیلات ارائه شده به ایران در مذاکرات ژنو محدود هستند. ایران در اثر تعلیق جزئی تحریمها به حدود هفت میلیارد دلار پول برای مخارج معین دسترسی خواهد داشت، اما حدود ١٠٠ میلیارد دلار دارایی های ارزی آن کشور همچنان به دلیل تحریمها قابل دستیابی نیستند.

ایران در طول شش ماه آینده نمی تواند صادرات نفت خود را افزایش دهد. ادامه تحریمهای نفتی در شش ماه آینده به معنای ضربه ای معادل ٣٠ میلیارد دلار ( پنج میلیارد دلار در ماه) به اقتصاد ایران در مقایسه با سال ٢٠١١ (پیش از تحریمهای نفتی) است.

بیانیه دفتر مطبوعاتی کاخ سفید حکایت از آن دارد که ایران در طول شش ماه آینده تنها به حدود ٤.٢ میلیارد دلار از پول حاصل از صادرات نفتی خود دسترسی خواهد داشت و نزدیک به ١٥ میلیارد دلار دیگر که از فروش نفت حاصل خواهد شد به حسابهای خارجی واریز می شود که دولت ایران به آنها دسترسی آزاد ندارد.

مطالب مرتبط