تلاش ایران برای بهبود روابط با همسایگان عرب

محمدجواد ظریف حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ظریف امروز در سفری برنامه‌ریزی نشده به قطر رفت

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سفری منطقه‌ای، از کویت، عمان و قطر دیدار کرده و گفته است که آماده سفر به عربستان سعودی است، هرچند تاریخی برای این سفر مشخص نشده است.

آقای ظریف دیروز به کویت رفته بود و امروز دوشنبه ۱۱ آذر (۲ دسامبر) پس از دیدار از عمان، در سفری از قبل برنامه ریزی نشده به قطر رفت و با مقامات این کشور دیدار کرد.

او همچنین گفت که خواهان بهبود روابط با عربستان سعودی است و معتقد است همکاری بیشتر ایران و عربستان به نفع صلح و ثبات در منطقه است.

آقای ظریف عربستان سعودی را کشوری بسیار مهم و پرنفوذ در منطقه و جهان اسلام توصیف کرد و گفت که آماده سفر به ریاض است.

روابط ایران با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد پرتنش بود و به ویژه با عربستان سعودی و قطر بر سر رقابت های منطقه ای در سوریه و بحرین تا حدود زیادی تیره شد.

حاکمان سنی مذهب کشورهای عربی خلیج فارس، ایران را متهم می کنند که با حمایت از شیعیان منطقه قصد دارد نفوذ خود را افزایش دهد و کشورهای منطقه را بی ثبات سازد.

گفته می شود که توافق موقت ایران و قدرت های جهانی که اخیرا در ژنو به دست آمد، همسایگان عرب ایران را نگران احتمال افزایش نفوذ این کشور کرده است.

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این نگرانی ها گفته است که این توافق به زیان هیچ یک از کشورهای منطقه نخواهد بود.

پیش تر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران هم گفته بود که آماده است برای بهبود روابط با عربستان تلاش کند، اما تأکید کرده بود که این امر نیازمند تصمیم گیری و رسیدن به اجماع در داخل حکومت در مورد سیاست تنش زدایی است.

جزایر سه گانه

آقای ظریف در کویت و در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد اختلافات ایران و امارات متحده عربی بر سر جزایر سه گانه خلیج فارس، گفته است که ایران آمادگی دارد در مورد جزیره ابوموسی با امارات مذاکره کند.

بعضی رسانه های محافظه کار در ایران از این گفته وزیر امور خارجه انتقاد کرده اند.

ایران پیشتر هم گفته بود که برای "رفع سوء تفاهم با امارات" آماده مذاکره با مقامات این کشور است.