عراقچی: توافق ژنو قطعنامه‌های شورای امنیت را به شدت تضعیف می‌کند

حق نشر عکس Getty
Image caption عکس یادگاری گروه مذاکره کننده ایران و کاترین اشتون. عباس عراقچی نفر اول از سمت چپ است

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران و از مذاکره کنندگان اتمی این کشور گفته است که توافق ژنو، قطعنامه های شورای امنیت را "به شدت" تضعیف می کند.

آقای عراقچی در گفت و گو با خبرگزاری مهر که روز یازدهم آذر (دوم دسامبر) منتشر شده گفته: "واقعیت این است که ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت که خود قطعنامه ها را وضع کرده اند، اکنون با توافقی موافقت کرده اند که خواسته های قطعنامه های [شورای امنیت] در آن گنجانده نشده است."

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون با صدور ۶ قطعنامه، ۴ دور تحریم علیه ایران وضع کرده است که پایه حقوقی تصویب تحریم های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران قرار گرفته است. یکی از مهمترین خواست های قطعنامه‌های شش‌گانه شورای امنیت، توقف غنی سازی اورانیوم در ایران است.

پرداختن به قطعنامه‌های شورای امنیت به جای اجرا

به گفته آقای عراقچی: "برای اولین بار در این توافقنامه ذکر شده که قطعنامه های شورای امنیت در مراحل بعدی address (پرداخته) می شود. بر این اساس آنها نمی گویند که قطعنامه ها اجرا می شود بلکه می‌گویند ما در مراحل بعدی به قطعنامه ها 'می پردازیم'. از این واژه می پردازیم، می تواند تعابیر مختلفی صورت گیرد."

مذاکره کننده اتمی ایران گفته این کار بزرگی بود که صورت گرفت و اجرای قطعنامه تبدیل به "پرداختن" به آن شد. "این کلمات بار مهمی در توافقنامه های سیاسی دارد. ما زیر بار هیچ تعهدی برای اجرای قطعنامه ها در این سند نرفتیم و تنها قبول کردیم که در مراحل بعدی به این قطعنامه ها نیز می رسیم. اینکه در آن زمان چه کاری انجام خواهیم داد را اعلام نکرده و چیزی در این باره قبول نکرده ایم."

آقای عراقچی گفته است که اجرای توافق ژنو در مراحل مختلفی انجام خواهد شد که بخشی از آن، از جمله نحوه اجرای بازرسی های بیشتر، در توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی روشن خواهد شد.

معاون وزارت امور خارجه ایران گفته است: "ما از الان ۲۰ درصد را متوقف نکرده ایم، هر زمان که هر دو طرف آماده شدند تصمیم می گیریم که به طور مثال از ۲۰ دسامبر یا اول ژانویه یا هر تاریخ دیگری که تصمیم گرفتیم هر دو طرف شروع به انجام اقدامات کنیم."

عباس عراقچی درباره دلایل موفقیت مذاکرات ژنو گفته است که هردو طرف به دنبال بازی برد- برد بوده اند.

به گفته آقای عراقچی "مواردی همچون اینکه پرونده ایران بسته است، قابل مذاکره نیست را کنار گذاشتیم و قبول کردیم که طرف مقابل نگرانی هایی دارد که برخی از این نگرانی ها بجا است. البته نمی‌گویم که به حق است. می توان درک کرد که چرا چنین نگرانی هایی وجود دارد، لذا با پاسخ دادن به این نگرانی ها سعی می کنیم آنها را رفع کنیم."

مواردی که آقای عراقچی به کنار گذاشتن آن از سوی ایران اشاره کرده، جزو شعارهای گروه مذاکره کننده قبلی ایران به ریاست سعید جلیلی بود.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است: "هدف ما هم این است که برنامه هسته ای داشته باشیم و چیزی از این برنامه کاسته نشود و برنامه غنی‌سازی هم ادامه داشته باشد. ما به این هدف خود بدون اینکه سراغ بمب رفته باشیم، می رسیم و بر این اساس طرف مقابل هم چیزی از دست نداده، ولی ما به هدف خودمان رسیده ایم."

آقای عراقچی در توصیف شرایط طرف های مذاکره با ایران یعنی گروه پنج به علاوه یک (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) گفته حالا این گروه، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا "می توانند این ادعا را بکنند که از طریق مذاکره جلوی سلاح هسته ای را گرفته اند."

وی افزوده است: "البته سلاح هسته ای که در کار نبود و ما هم برنامه آن را نداشتیم اما با توجه به نگرانی هایی که خودشان ایجاد کرده بودند می توانند ادعای موفقیت کنند."