بررسی روزنامه های سه شنبه صبح تهران ‫- ۱۲ آذر

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود به گفته های سخنگوی قوه قضاییه پرداخته اند که هم درباره قانون حقوق شهروندی گفته و هم درباره دادگاه محمود احمدی نژاد که ماه دیگر تجدید خواهد شد‫. به نوشته روزنامه ها آقای اژه ای به کسانی که که از لزوم رفع حصر سران جنبش سبز و زندانیان دیگر دم می زنند هشدار داده که با آنان برخورد خواهد شد‫.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

تبلیغ دولت یا تکذیب دولت پیشین

گفتگوی دولت و سازمان صدا و سیما درباره برنامه گزارش حسن روحانی رییس جمهور درباره صد روزگی دولتش همچنان در روزنامه های موافق و مخالف ادامه دارد.

کیهان که از روز اول با محتوای این مصاحبه و اشارات رییس جمهور به شرایط باقی مانده از دولت احمدی نژاد مخالف بود امروز از قول یکی از مقامات سازمان صدا و سیما نوشته‫: در مورد مصاحبه اخیر نمی‌توان از رویکرد مسئولان دفتر رئیس‌جمهور و توقعات عجیب و غریب آنها چشم‌پوشی کرد. جالب است بدانید درباره حضور سه مجری در این مصاحبه بین نهاد و سازمان توافق شده بود. ولی دفتر ایشان خودشان راسا آقای احمدی افزادی که از مدیران فعلی دولت است را دعوت کرده‌اند.

بنا به این گزارش‫: دفتر رییس جمهور به تیم سازمان می‌گویند ما خودمان تصویربردار هم آورده‌ایم و تصویر هم خودمان می‌گیریم‫. به مجریان هم می‌گویند قرار نیست مصاحبه و چالش باشد. دور همی است برای ارائه گزارش رئیس‌جمهور‫. بامزه‌تر این که از روز قبل اصرار داشتند بخش خبری ۲۱ پخش نشود یا سریع در چند دقیقه خلاصه بشود که مصاحبه زودتر شروع شده و به آخر شب نیفتد.

به گزارش کیهان رییس سازمان صدا و سیما در جلسه ای از مجریان این برنامه سوال کرده به‌طور سر بسته گفته بود که به مسئولان ذی‌ربط دولت، درباره یکطرفه بودن برنامه مورد نظر توضیح داده است.

کیهان نوشته: صدا و سیما نباید کفه احترام به دولت - چه دولت‌های سابق و چه دولت فعلی - را آن‌قدر سنگین ‌کند که عملا وزنی برای کفه ملت و نخبگان و ضرورت پرسشگری و مطالبه‌گری رسانه‌ای باقی نماند. طبیعتا چاره این مشکل آن است که مجریان صدا و سیما از وضعیت میکروفونی و تریبونی محض خارج شوند و کارشناسان و خبره‌های هر حوزه را پای برنامه‌های گفت‌وگو با دولتمردان بنشانند.

علی شکوهی در مقاله ای در ایران روزنامه دولت به نقش و وظیفه صدا و سیما پرداخته و نوشته: در کشور ما تنها یک سازمان صدا و سیما وجود دارد با چندین شبکه عمومی و تخصصی و استانی که بر همه آنها، مدیریت واحدی اعمال می‌شود. اعمال این مدیریت واحد در مواردی با سلیقه‌ها و نگرش‌های سیاسی مدیران اصلی صدا و سیما درمی‌آمیزد که هر چند ممکن است در مواردی به صورت آشکار نباشد اما در بخش سیاسی، بشدت و به عیان لمس می‌شود و مشخصاً در برخی از بخش‌های خبری، توی ذوق می‌زند. نمونه آن همین برخوردهایی است که این روزها در صدا و سیما با دولت دکتر روحانی و مشخصاً با گزارش ۱۰۰ روزه ایشان شد.

نویسنده این مقاله بدون نام بردن از کیهان نوشته : یکی تیتر روزنامه خود را چنین انتخاب کرد که «دولت در زنگ حساب، انشا خواند» آقایان ظاهراً فراموش کردند که اتفاقاً این روزها، «زنگ حساب» دولت مورد حمایت آنان است و «زنگ انشا»ی دولت جدید و اگر کسی باید حساب پس بدهد، همان آقایان هستند که کلی هزینه بر کشور بار کردند خوب بود که این عنوان روزنامه را در روزی می‌زدند که مسئولان قبلی بعد از گذشت ۸ سال و با آن عملکرد همچنان شعار می‌داد و وعده می‌بافت.

به نوشته روزنامه ایران‫: یکی دیگر تلاش کرده است تا انتظار از اولین گزارش رسمی رئیس جمهوری به مردم آن هم در صدا و سیما را تا حد یک مناظره بالا ببرد و از این که خبرنگاران حاضر در جلسه، پرسش‌های چالشی را مطرح نکرده‌اند، شکایت دارد. آنان آنقدر فضاسازی کردند که گویی به اعتبار خبرنگاران شرکت کننده در این برنامه، ضربه وارد شده و باید مورد دلجویی قرار بگیرند و متأسفانه آقای ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما هم آگاهانه یا ناآگاهانه، با تشکیل جلسه اختصاصی و ملاقات با آن خبرنگاران،‌ به این توهم دامن زده است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

دفاع از احمدی نژاد و دولتش

در همین زمان سامان صابریان در روزنامه قانون به سراغ علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه های احمدی نژاد رفته و نظر وی را درباره گزارش صد روزگی دولت احمدی پرسیده و در مقدمه این مصاحبه نوشته حسن روحانی بعد از مدت‌ها سکوت در روز گزارش به مردم واکنش‌های محتلفی را بر انگیخت. آن چه او به‌عنوان انتقاد از عملکرد دولت پیش مطرح کرد مانند سخنانی بود که هر روز و ساعت از زبان رئیس جمهور پیشین بر زبان رانده می‌شد.

احمدی‌نژاد از واژه‌های تند و غیر متعارف هم بهره می‌برد که روحانی چنین نکرد. اما باز گزارش وی خبر ساز شد.

این خبرسازی بدلیل محتوای افشاگرانه آن نبود بلکه بیشتر از آن غافلگیری به‌دلیل بیان چنین سخنان تند و صریحی از سوی رئیس دولت اعتدال بود.

به نوشته مصاحبه گر قانون از نزدیکان رئیس جمهور سابق مشخص شده بود انتظار نقدی تند می‌رفت.وی گفت: اگر خزانه موروثی به دولت جدید خالی بود، با چه منطقی پرداختی‌های خارج از شمول به اعضای کابینه که عمدتا حقوق بازنشستگی نیز دریافت می‌کنند تا ۶۰ درصد افزایش یافته است؟ باید قبول کرد که دست و دل بازی‌ها در هزینه کردن از موجودی خزانه، با ادعای خالی بودن هیچ نسبتی ندارد.

جوانفکر در مقام دفاع از رییس خود گفته این روز‌ها که همه به شکایت از رئیس جمهور سابق تشویق و ترغیب می‌شوند، من هم انگیزه‌مند شده‌ام تا از آقای احمدی‌نژاد به دستگاه قضایی شکایت کنم زیرا در دوره‌ای که با کمترین فروش نفت نسبت به سال‌های قبل از سال ۸۴، بیشترین درآمد برای کشور بوجود آمد، او نه خودش خورد و نه اجازه داد دیگران بخورند!

احسان ابراهیمی در ستون خاطرات یک رییس جمهور صفخه طنزانه قانون که روزنامه حسن روحانی را در آن می نویسد، به تاریخ دیروز نوشته: داشتم با اتومبیل به سمت دفتر می‌رفتم. آقایی پرید جلوی اتومبیل و کوبید روی کاپوت. به راننده التماس می‌کرد که نگه دارد. شیشه را کشیدم پایین و او با ذوق گفت: «آقای روحانی یه غزل عاشقانه خطاب به شما گفتم.» گفتم: «چه خوب. بذارش روی اینترنت. دستت درد نکنه.»

در ادامه این خاطرات آشکار شده که چند نفر دیگر هم هر کدام خوشامد گفته ای و شغلی خواسته اند تا آن جا که: ماجرا را برای اسحاق تعریف کردم. گفت: «صدبار بهتون گفتم یه کم خویشتن‌دارتر باشید. بگذارید دو ماه از ماجرای کلیپ بگذره، بعد به دهباشی پست بدید. گوش نمی‌کنید، همین میشه.»

بازنگری در قانون اساسی

علی اکبر گرجی در مقاله ای با عنوان تابوی بازنگری قانون اساسی را باید شکست بعد از شکافتن زاویه های حقوقی سخن خود به عنوان مثال نوشته: بعد از دودهه زمامداران کشور متفقا متوجه شدند که اقتصاد دولت ‌گرا، نه تنها پاسخگو نیست بلکه موجب فسادهای بسیار بزرگ - هم در پهنه سیاست وهم در پهنه اقتصاد- می‌شود. به همین لحاظ تصمیم گرفته شد این گفتمان متحول شده و تغییراتی در این زمینه اعمال شود و تنها راه چاره این بود که اصل ۴۴ قانون اساسی و دیگر اصول قانون اساسی را صراحتا و از طریق اصل ۱۷۷ بازنگری کنند. اما متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاد.

به نظر نویسنده مقاله شکست این گونه راه حل ها به دلیل این است که سخن گفتن از بازنگری به یک تابوی بسیار سهمگینی شبیه بود و زمانی که با این پارادوکس مواجه شدیم دست به اقدام عمل‌گرایانه زدیم . معتقدم هرچقدر قانون اساسی بیشتر به ساختارها بپردازد و تعیین محتواها را بر عهده سازوکارهای دموکراتیک آینده واگذار کند بهتر و خردمندانه‌تر است و می‌تواند پاسخگوی نیازها باشد.

مقاله قانون با اشاره به سالگرد تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی نوشته: اگر زمانی بنا شد در قانون اساسی بازنگری وتحولاتی صورت گیرد امیدوارم تحولات با این شیوه‌های دموکراتیک انجام شودکه بتواند مشروعیت نظام سیاسی و قانون اساسی را بالاتر ببرد.البته در نقد قانون اساسی باید گفت یکی از عمده‌ترین نقاط ضعف در این قانون سنگوارگی بیش از حد در عرصه بازنگری قانون اساسی است.

همه داریم می میریم

اعتماد گزارشی دارد درباره مجلسی که به یادبود ژیلا مهرجویی هنرمند و صحنه آرای سینما، سه روز بعد از درگذشت وی برپا شده و در آن جا داریوش مهرجویی کارگردان سینما درباره مرگ خواهر خود گفته : یک چیزی مرا کفری می‌کند و آن این است که چه چیزی ژیلا را کشت؟!: این آلودگی هوا، همه را دارد می‌کشد. همه دوستان من سرطان گرفته‌اند. عزت‌الله انتظامی در بیمارستان خوابیده است. این رییس محیط زیست ما کجاست، چه کار می‌کند؟ مردم ما از این آلودگی دارند، می‌میرند.

کارگردان فیلم هامون به نوشته اعتماد سخنانش را با لحن آرامی شروع کرده بود اما به مرور عصبانی شده بود گفت: من بسیار خشمگین هستم. اهواز بدترین شهر جهان شده است، ما یک تمدن ۲۵۰۰ ساله داشتیم و بزرگ‌ترین امپراتوری دنیا دست ما بود، چطور شده که این‌گونه شدیم؟

در میان سخنان داریوش مهرجویی، به نوشته اعتماد: گوهر خیراندیش بازیگر سینما که در مراسم حاضر بود با صدای بلند خطاب به داریوش مهرجویی گفت: آقای مهرجویی دختر من «آناهیتا» هم در بیمارستان است او با یک ریه نمی تواند نفس بکشد.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

چند روزنامه از دیدار جمعی از دانشجویان با عبدالله نوری وزیر پیشین کشور خبر داده و از زبان وی نوشته اند که اصلاح طلبان باید از دولت روحانی حمایت کنند.

اعتماد نوشته: آقای نوری در این دیدار به دانشجویان گفته درحال حاضر دولتی روی کار آمده است که مسایلی مثل سیاست خارجی و اقتصاد و معیشت مردم برایش در اولویت است و اصلاح‌طلبان باید در همه مسایل از جمله مسایل مربوط به حقوق‌بشر و تحقق آزادی‌های فرهنگی، اجتماعی و مدنی که از حقوق مسلم مردم است به دولت کمک کنند.

وزیر کشور دولت اصلاحات نظر داده که موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که با درایت و زحمات زیادی، حاصل شد، باعث افزایش امید در جامعه شده است. امیدواریم دولت‌های مذاکره‌کننده با ایران، تحت‌تاثیر جریان‌های افراطی در سطح جهان اعم از جریان‌های صهیونیستی یا منطقه‌ای قرار نگیرند.

فساد در سازمان تامین اجتماعی

صادق رزاق، عضو پیشین هیات‌مدیره تامین اجتماعی در مقاله ای در شرق نوشته: سازمانی که متعلق به بیمه‌شدگان بوده و اغلب آنها را افرادی کارگر، بازنشسته و بیوه‌زن و فرزندان پدر یا مادر از دست‌داده و به شدت فقیر و ضعیف تشکیل داده و هرگونه دست‌اندازی به منابعش، ظلمی آشکار و غیرقابل بخشش است.

نویسنده با اشاره به حقوق بازنشستگان با سابقه سازمان تامین اجتماعی و مقایسه آن با دریافتی های میلیونی هیات مدیره ها نوشته‫: سازمان تامین‌اجتماعی، شبه‌دولتی و به اصطلاح موسسه عمومی غیردولتی است، متاسفانه در آن ساختار رسیدگی، حسابرسی و کنترل و نظارت عمومی بر آن بسیار ضعیف و حتی در حد صفر می‌باشد، سازمانی با این ابعاد وسیع مالی، حتی بیلان سالانه خود را برای مشترکان خود نیز افشا نمی‌کند.

به نوشته مقاله شرق‫: با توجه به ابعاد گسترده فعالیت سازمان تامین اجتماعی، از بیمه‌گری تا تولید درمان گرفته تا اداره صدها بنگاه اقتصادی و تولیدی از جمله توسط شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی (شستا) تا ده‌ها شرکت عمده دیگر در خانه‌سازی، املاک زمینه‌ای را به وجود می‌آورد که رانت‌های اقتصادی و باندهای قدرت به فکر لانه‌کردن در آن بیفتند و آنچه نباید بشود، می‌شود و آب هم از آب تکان نمی‌خورد و حتی در همین حد که امروزه شاهد آن هستیم اخبار و اطلاعات آن در رسانه‌ها منعکس نمی‌شود.البته در

روزنامه جمهوری اسلامی هم در سرمقاله خود اعتراض کرده که در حالی که رئیس جدید سازمان تأمین اجتماعی میگوید کسری بودجه این سازمان، رقمی حدود ۵ هزار میلیارد تومان است، ، دریافتی تعدادی از مدیران این سازمان، ماهانه حدود ۱۴ میلیون تومان است، مبلغی که با عناوینی از قبیل پاداش، حق‌الزحمه، کارانه و تشویقی به آنها پرداخت می‌شود. یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ملاحظه اسناد ارائه شده توسط خبرگزاری مجلس گفته است: چنین حقوقی برابر با حقوق یکسال و نیم یک معلم است.

به نوشته این روزنامه: یک کارگر، با احتساب آنچه خود و کارفرمای وی برای بیمه پرداخت می‌کند هر ماه ۳۰ درصد میزان حقوق خود را به بیمه تأمین اجتماعی میدهد، اما در مقابل این پرداخت، بسیاری از اقلام مربوط به داروها، معالجات و آزمایش‌ها تحت پوشش بیمه قرار ندارند و کارگران از این جهت نیز دچار مشکلات زیادی هستند.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته: درست در همین شرایط کارگران مشاهده می‌کنند مدیران تأمین اجتماعی، که از پرداختی‌های قشر کارگر حقوق و مزایا می‌گیرند، چنین دریافتی‌های کلانی دارند و با دیدن چنین وضعیتی با سؤالات متعددی مواجه می‌شوند که جوابی برای آنها ندارند.

تشویش افکار عمومی توسط رئیس مجلس!

طنزنویس روزنامه جوان ضمن اشاره به سخن علی لاریجانی که گفته بود کار مفید روزانه در دستگاه‌های دولتی حدود ۲۲ دقیقه است نوشته مدیرها کجای این معادله‌اند؟ به من چه! به شما چه؟ به ابوی چه؟ به آن بالایی‌ها چه؟ همین فضولی‌ها را می‌کنید دیگر که اینطوری می‌شود. خجالت هم خوب چیزی است! تا تعطیل تعطیل نشده‌ایم، بروید سرتان به یک چیزی جز این سؤالات بند باشد!

حالا یک افتتاحیه بود، رئیس مجلس هم آمد و یک حرفی زد و این قصه را برای ما درست کرد. یکی هم نبود به او بگوید مگر بیکاری مرد؟ کشور که نصف ساعات کاری‌اش یا عروسی است یا عزا. الباقی‌اش هم که شده است دود گرفتگی هوا! مگر کسی بازخواستت کرده که جواب پس می‌دهی؟

طنزنویس جوان اضافه کرده: حتماً اگر بیکار باشید، می‌پرسید کارهای کشور چگونه انجام می‌شود؟ من هم بادی به غبغب می‌اندازم و می‌گویم: یعنی واقعاً نمی‌دانید یک کشور ۷۵میلیونی چگونه اداره می‌شود؟ جانم برایتان بگوید که اگر آمار ساعت مفید کاری مدیران را هم می‌خواستیم به آمار فوق اضافه کنیم که چیزی از ساعت کاری باقی نمی‌ماند. تا اینجایش حفظ آبرو کرده‌ایم و روی پله سوم جهانی، البته از آخر ایستاده‌ایم و این هم تازه با لطف خدا بود.

Image caption کارتون بهرام ارجمند نیا، جام جم