پارلمان بریتانیا سیاست دولت در مورد ایران را ارزیابی می‌کند

ظریف و هیگ وزیران خارجه ایران و بریتانیا حق نشر عکس Reuters
Image caption پارلمان بریتانیا در صدد ارزیابی "جهت و سرعت حرکت" دولت در عادی سازی روابط با ایران است

کمیته سیاست خارجی پارلمان بریتانیا در نظر دارد سیاست دولت این کشوردر مورد ایران را مورد تحقیق و ارزیابی قرار دهد.

این کمیته با انتشار اطلاعیه‌ای در وبسایت پارلمان بریتانیا گفته است "از زمان انقلاب سال ١٩٧٩ بریتانیا و جمهوری اسلامی ایران روابطی دشوار داشته‌اند که در سال ٢٠١١، و پس از آنکه سفارت بریتانیا در تهران هدف حمله قرار گرفت و کارمندان سفارت، خاک ایران را ترک کردند، دچار افت بی‌سابقه شد و به پائین‌ترین سطح ممکن تنزل کرد."

اطلاعیه این کمیته می‌افزاید که پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٣ و تعهد علنی او به تلاش برای دستیابی به توافق با جامعه بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، امیدهایی را در مورد روابط بهتر و عادی‌تر آن کشور با غرب ایجاد کرده و به نظر می‌رسد که توافق ایران و کشورهای گروه ٣+٣ در روز ٢٤ نوامبر بر سر اقدام مشترک برای حل این مساله این امیدها را تاحدودی تحقق بخشیده است.

این اطلاعیه همچنین تصمیم ایران و بریتانیا برای انتصاب کارداران غیر مقیم را به عنوان "برداشتن گام اول برای ترمیم روابط دیپلماتیک" مهم دانسته است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که "در عین حال، سیاست‌گذاران همچنان نسبت به سابقه سیاست خارجی و حقوق بشری ایران نگران هستند و همچنین جزئیات حل و فصل جامع پرونده هسته‌ای هنوز مورد توافق قرار نگرفته و بعضی از همسایگان جمهوری اسلامی با این توافق احساس راحتی نمی‌کنند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله به سفارت بریتانیا روابط دو کشور را "به پائین‌ترین سطح ممکن تنزل داد."

درنتیجه، کمیته سیاست خارجی پارلمان بریتانیا تصمیم گرفته است تا تحقیقاتی را در مورد سیاست خارجی دولت این کشور در قبال ایران به جریان اندازد و از کارشناسان خواسته است تا شواهد و پیشنهادهای احتمالی خود را در اختیار این کمیته قرار دهند.

برخی از مواردی که در این تحقیقات مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت عبارتند از وضعیت کنونی روابط دوجانبه بریتانیا و ایران، تاثیر بهبود روابط دوجانبه در خدمت به منافع ملی بریتانیا و اینکه آیا دولت بریتانیا در زمینه تلاش برای عادی سازی روابط با جمهوری اسلامی در جهت و با سرعت مناسب حرکت می کند یا نه.

این اطلاعیه در مورد موضوعات دیگری نیز خواستار دریافت اطلاعات و نظر کارشناسی شده است. نیات هسته‌ای ایران و اینکه آیا دولت بریتانیا ارزیابی صحیحی از مقاصد جمهوری اسلامی دارد، میزان تمایل و اختیارات دولت ایران در رسیدن به یک توافق جامع هسته‌ای قابل قبول برای بریتانیا و دیگر اعضای گروه ٣+٣ و چشم انداز عادی شدن روابط ایران و کشورهای غربی از جمله این موضوعات است.

کمیته سیاست خارجی پارلمان بریتانیا همچنین سیاست آمریکا نسبت به ایران، روند کلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی و نحوه تعامل بریتانیا با آن، تبعات موفقیت یا شکست مذاکرات هسته‌ای جاری برای کشورهای منطقه و وضعیت حقوق بشر در ایران و اثرگذاری آن بر روابط دو جانبه با بریتانیا را از دیگر موضوعات مورد توجه در تحقیقات آتی خود معرفی کرده است.