افخم: مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ هفته آینده در وین برگزار می‌شود

Image caption خانم افخم گفت که روند اجرای توافق‌نامه ممکن است بر راه‌اندازی پرواز تهران - واشنگتن تاثیر بگذارد

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر در وین، پایتخت اتریش برگزار می‌شود و مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به عنوان ناظر در آن شرکت خواهند داشت.

به گفته خانم افخم حضور آژانس در مذاکرات کارشناسی به این دلیل است که "فهم درست و دقیقی از تفاهم نامه" حاصل شود.

هدف از گفتگوهای کارشناسی، بررسی نحوه اجرای توافق‌نامه ژنو است که به گفته خانم افخم نیاز به آمادگی همه اعضا دارد و کاری زمانبر است؛ زمان اجرای آن هم بستگی به آمادگی اعضا خواهد داشت، با اینحال خانم افخم پیش‌بینی کرد که این مذاکرات مفید باشند.

خانم افخم گفت که اگر کشورهای غربی در اجرای تفاهم‌نامه اقدامی "خلاف تفاهم" انجام دهند، ایران "متناسب" با آن واکنش نشان خواهد داد.

به عقیده خانم افخم "مرحله جدیدی" در روابط ایران و غرب آغاز شده و کشورهای غربی باید از این فرصت استفاده کنند برای "جلب اعتماد مردم ایران" گام های جدی بردارند.

ایران و شش قدرت جهانی ده روز پیش و پس از چهار روز گفتگوی فشرده و طولانی به توافقی شش ماهه بر سر برنامه هسته‌ای ایران رسیدند.

بر این اساس، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران سبک‌تر می شوند در عوض ایران گسترش برنامه هسته‌ای خود را متوقف خواهد کرد.

نحوه اجرای توافق‌نامه باید در گفتگوهای کارشناسی ایران و ۱+۵ مشخص شود.

Image caption یوکیا آمانو و علی اکبر صالحی در تهران برای بازدید از تاسیسات اراک توافق کردند

پس از آن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازرسی‌ گسترده تر از تاسیسات هسته‌ای ایران را آغاز خواهد کرد تا تایید کند ایران به تعهداتش عمل کرده است.

بازرسان آژانس هفدهم آذر برای بازرسی از تاسیسات آب سنگین اراک به ایران خواهند آمد، اما این بازدید پیش از توافق ژنو در جریان سفر یوکیا آمانو مدیر کل آژانس به تهران (بیستم آبان) برنامه‌ریزی شده بود.

آقای آمانو چند روز پیش گفت: "ما باید توافقنامه [ژنو] را مطالعه کنیم و راه‌هایی را که آژانس می‌تواند موارد مربوطه را به مرحله عمل درآورد شناسایی کنیم."

مدیر کل آژانس گفت برای این بازرسی‌ها این سازمان در صدد تامین بودجه است چون این کار "به پول و نیروی انسانی قابل توجهی نیاز دارد."

"بودجه آژانس بسیار بسیار محدود است. فکر نمی کنم ما خودمان بتوانیم تمام بودجه این کار را تامین کنیم."

آقای آمانو گفت که نمی‌تواند زمانی را برای بازرسی‌های آژانس تعیین کند، اما دیپلمات‌ها معتقدند پس از تعطیلات سال نوی میلادی این کار شروع خواهد شد.

مطالب مرتبط