کاردار غیرمقیم بریتانیا برای اولین بار به ایران سفر کرد

Image caption آجی شارما در سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۷ معاون سفیر بریتانیا در تهران بود. او از سال گذشته رئیس بخش ایران در وزارت خارجه بریتانیا بوده است

آجی شارما کاردار غیرمقیم بریتانیا امروز برای اولین بار به ایران سفر کرده است.

این نخستین سفر یک مقام دیپلماتیک بریتانیایی به ایران در دو سال گذشته است.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران هم این خبر را تایید کرده و گفته کاردار غیرمقیم ایران نیز در چند روز آینده عازم لندن خواهد شد.

خانم افخم گفت مناسبات دو کشور بر اساس تفاهم و گام به گام پیش خواهد رفت اما هنوز برای اعلام زمان بازگشایی سفارتخانه‌ها زود است.

وزارت خارجه بریتانیا هم با تایید سفر آقای شارما به تهران، به بی‌بی‌سی فارسی گفت درباره زمان بازگشایی سفارتخانه‌ها نمی‌تواند اظهار نظر کند.

به گفته خانم افخم، هیاتی هر دو کاردار را همراهی و آنها از اماکن دیپلماتیک کشور متبوع خود بازدید خواهند کرد.

بر اساس گزارش ها، کاردار غیر مقیم بریتانیا ملاقات‌هایی با مسئولان وزارت خارجه ایران و محمدحسن حبیب‌‌الله‌زاده کاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا خواهد داشت.

آقای حبیب‌‌الله‌زاده هم در سفر به لندن ارائه خدمات کنسولی را بررسی خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه سفر هیات عالی رتبه بریتانیا را به تهران برای مذاکره در مورد سوریه تکذیب کرد و گفت: "در مورد مناسبات ایران و انگلیس دو کشور تلاش دارند که گام به گام و تدریجی فعالیت‌ها را از سر بگیرند و حضور کارداران دو کشور در این چارچوب است."

در پاییز ۱۳۹۰ به دنبال حمله گروهی از دانشجویان بسیجی به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران، دولت بریتانیا تمامی کارکنان سفارت خود را فراخواند و دیپلمات‌های ایرانی را هم از بریتانیا اخراج کرد.

به این ترتیب روابط دیپلماتیک رسمی دو کشور در پایین ترین سطح پیش از قطع کامل قرار گرفت.

موضوع تبادل کاردار غیرمقیم اولین بار مهرماه امسال (۱۳۹۲)، پس از دیدار وزرای امور خارجه ایران و بریتانیا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا ۱۶ مهر (هشتم سپتامبر) درباره سیاست‌های این کشور در قبال ایران به پارلمان بریتانیا توضیح داد و گفت با محمدجواد ظریف برای تعیین کاردار غیرمقیم توافق کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا به پارلمان گفته بود هدف نهایی بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور است.

دقایقی پس از سخنرانی آقای هیگ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم این خبر را تایید کرد.

مطالب مرتبط