دادگاه اتهام قتل عمد ستار بهشتی را نپذیرفت

دادگاه کیفری کارکنان دولت، اتهام قتل عمد عنوان شده علیه یک مامور پلیس ایران را در خصوص پرونده مرگ ستار بهشتی وبلاگ نویس منتقد حکومت نپذیرفت و این قتل را "شبه عمد" تشخیص داد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گیتی پورفاضل وکیل پرونده ستار بهشتی با اعلام این خبر گفت: "دادگاه درباره اختلاف نظر من و بازپرس مبنی بر قتل عمد یا شبه عمد بودن مرگ ستار بهشتی تصمیم گرفته و پرونده را به شعبه اول دادسرای جنایی تهران ارجاع کرده است."

ستار بهشتی، کارگر ۳۲ ساله ای بود که در آبان ماه سال گذشته به خاطر مطالبی که در وبلاگش می‌نوشت توسط پلیس فتا (پلیس پیگیری جرایم سایبری) دستگیر شد و در دوران بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و جان داد.

پلیس فتا مسئول پی‌گیری جرایم اینترنتی است و آقای بهشتی به "اقدام علیه امنیت ملی" متهم شده بود.

وکیل ستار بهشتی در خصوص این پرونده گفت: "طبق احضار قبلی دادسرا، امروز (دوشنبه ۱۲ آذرماه) به شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی مراجعه کردم که اعلام کردند چون دادگاه قتل عمد را نپذیرفته و پرونده اتهام قتل عمد بسته شده، برای رسیدگی به اتهام شبه عمد باید مجددا طرح دعوا کنیم."

خانم پور فاضل با انتقاد از این تصمیم گفت: "ما مرگ ستار بهشتی را همچنان قتل عمد می دانیم و شبه عمد را قبول نداریم. در اتهام شبه عمد از متهم تا زمان برگزاری دادگاه کفالت یا ضمانت می گیرند و بیشترین مجازاتی که در صورت محکومیت متهم در نظر گرفته می شود، پرداخت دیه است."

در پی درگذشت ستار بهشتی، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران، در اظهار نظری وجود آثار کبودی بر بدن آقای بهشتی را تایید کرد.

در همین حال در مهرماه سال گذشته، پزشکی قانونی در گزارشی عنوان کرد که مرگ ستار بهشتی بر اثر "استرس" بوده است. در این زمان، ابوالفضل عابدینی زندانی سیاسی بند ۳۵۰ که آقای بهشتی را از نزدیک دیده بود، به عنوان شاهد نزد بازپرس ویژه پرونده حاضر شد و در مورد "شکنجه" وی شهادت داد.

آقای عابدینی در تابستان سال جاری به زندان اهواز منتقل شد که رسانه های اصلاح طلب، آن را "تبعید" در واکنش به شهادت وی راجع به وضعیت ستار بهشتی دانستند.

مطالب مرتبط