سالانه حدود ۶۰ هزار نفر بر اثر عفونت بیمارستانی در ایران فوت می‌کنند

حق نشر عکس BBC World Service

محمد طهماسبی، عضو هیات مدیره انجمن کنترل عفونت، با اشاره به اینکه عفونت‌های بیمارستانی در بیماران بستری حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است، گفت اگر تنها ۱۰ درصد این موارد منجر به مرگ شود، سالانه حدود ۶۰ هزار نفر بعلت عفونت بیمارستانی جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دبیر اجرایی سومین کنگره بین‌المللی "استانداردهای تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون" در مراسم امروز (سه‌شنبه ۱۲ آذرماه) این کنگره با تاکید بر اینکه آمار دقیق و مستندی از عفونت‌های بیماری در ایران وجود ندارد، اعلام کرد: "بیمارستان‌ها اغلب از ارائه آمار دقیق خودداری می‌کنند و در حالیکه متوسط بروز عفونت‌های بیمارستانی در کشورهای پیشرفته ۵ درصد است اغلب بیمارستان‌های کشور میزان عفونت‌های بیمارستانی را یک یا دو درصد اعلام می‌کنند."

براساس گزارش‌‌های بین المللی میزان بروز عفونتهای بیمارستانی در کشورهای در حال توسعه بیش از ۲۵ درصد اعلام شده است.

به گفته آقای طهماسبی، عفونت بیمارستانی عفونتی است که ۴۸ یا ۷۲ ساعت بعد از پذیرش بیمار در بیمارستان یا طی دوره‌ای مشخص (۱۰ تا ۳۰ روز) پس از ترخیص بیمار ایجاد می‌شود و در زمان پذیرش بیمار وجود نداشته است.

در صورتی که به دنبال جراحی در بدن بیمار جسم خارجی (ایمپلنت) کار گذاشته شود، عفونت بیمارستانی می‌تواند تا یک سال پس از این گونه جراحی‌ها نیز اتفاق بیفتد. عفونت‌های بیمارستانی می‌توانند علاوه بر بیماران، کارکنان و عیادت‌کنندگان را نیز مبتلا کنند.

عضو هیات مدیره انجمن کنترل عفونت در خصوص انواع عفونت‌های بیمارستانی و شایع‌ترین آنها نیز گفت: "عفونت دستگاه ادراری با ۴۲ درصد، عفونت ریوی (پنومونی) با ۱۱ تا ۲۰ درصد، عفونت زخم جراحی با ۲۴ درصد و عفونت دستگاه گردش خون با ۵ تا ۱۰ درصد از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. طبق بررسی‌های انجام شده عفونت ادراری شایع‌ترین و عفونت ریوی، کشنده‌ترین عفونت‌های بیمارستانی محسوب می‌شوند. اگر چه در برخی از مراکز، عفونت بیمارستانی دستگاه گردش خون، علت اصلی مرگ بیماران است."

براساس آمار منتشر شده در سال ۱۳۸۴ نزدیک به ۸۵۰ مورد عفونت بیمارستانی در ایران گزارش شده که درصد بالایی از آنها بدلیل باکتریهای شدیدا مقاوم به آنتی بیوتیکها بوده است.