دستگیری ۱۶ 'فعال سایبری' توسط اطلاعات سپاه پاسداران

سپاه پاسداران
Image caption سازمان اطلاعات سپاه، دستگیر شدگان را به راه‌اندازی "یک شبکه پیچیده امنیتی ـ‌ رسانه‌ای" بر روی اینترنت متهم کرده است

احمد قربانی، معاون دادستان کرمان گفت که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ۱۶ نفر از "فعالان سایبری مرتبط با بیگانگان" را در کرمان به اتهام " اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با شبکه‌های بیگانه و طراحی سایت و تولید محتوا برای سایت‌های ضد انقلاب به منظور براندازی نظام" دستگیر کرده است.

این مقام قضایی چهارشنبه ۱۴ آذر (۴ دسامبر) در گفتگو با خبرگزاری فارس افزود که دستگیرشدگان "در قالب یک شبکه پیچیده امنیتی ـ‌ رسانه‌ای" فعالیت می‌کرده اند.

دیروز خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، برای اولین بار خبر دستگیری های کرمان را بدون ذکر جزئیات بیشتر به نقل از "یک مقام امنیتی" منتشر کرده بود. این مقام که نام وی ذکر نشده بود، با عباراتی مشابه با اظهارات امروز معاون دادستان کرمان از دستگیری "چند نفر از فعالان سایبری مرتبط با بیگانگان" خبر داده بود که "در قالب یک شبکه پیچیده امنیتی-رسانه‌ای" فعالیت می‌کرده اند.

احمد قربانی در مصاحبه امروز خود با فارس اظهار داشته که "مستندات جمع‌آوری شده و اطلاعات اولیه به دست آمده از بازجویی متهمان" اثبات کننده "تمام اتهامات وارده بر این افراد" است.

"برقراری ارتباط با اعضای شبکه‌های رسانه‌ای معاند نظام اسلامی و طراحی و به روزرسانی سایت‌های آموزشی شهروند خبرنگار به سفارش شبکه‌های خبری غربی و دریافت بودجه از آنان" از دیگر اتهاماتی است که سازمان اطلاعات سپاه علیه دستگیر شدگان مطرح کرده است.

آقای قربانی همچنین دستگیر شدگان را به "اخذ سفارش از ضد انقلاب خارج نشین و طراحی سایت‌های اصلی ضد نظام مقدس اسلامی و سایت‌های مرتبط با فتنه ۸۸" متهم کرده و مدعی شده است که "اعضای اصلی این باند ارتباط نزدیک و همکاری زیادی با ضد انقلاب خارج‌نشین داشته و خط و مشی اصلی خود را از افراد فراری خارج‌نشین می‌گرفته اند".

بسیاری از محافظه کاران ایران، اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "فتنه ۸۸" می نامند.

دستگیری‌های جدید اطلاعات سپاه

اظهارات معاون دادستان کرمان در حالی منتشر شده که چندی پیش، سایت کلمه، از رسانه های منتقد حکومت ایران، خبر داده بود که سازمان اطلاعات سپاه از حدود یک ماه پیش دستگیری گروهی از فعالان در شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت‌های شناخته‌شده را آغاز کرده است.

در همین ارتباط، دیروز سایت "نارنجی" که در حوزه اطلاع رسانی آی‌تی در ایران فعالیت دارد، گزارش کرد که شش نفر از نویسندگان و اعضای فنی این سایت، توسط سپاه پاسداران دستگیر شده‌اند.

سایت نارنجی، در صفحه نخست سایت خود نوشت: "بنا به دلایل نامعلوم بعضی از نویسندگان و اعضای فنی تیم نارنجی به نام‌های علی اصغر هنرمند، عباس واحدی، علیرضا وزیری، نسیم نیک‌مهر، ملیحه نخعی، محمدحسین موسی زاده و سارا سجادپور توسط سپاه دستگیر شده اند."

این سایت افزود که از محل نگهداری این عده از دست اندرکاران خود اطلاعی ندارد و فعالیت خود را تا "حصول اطلاع از این دوستان" به حالت تعلیق در می آورد.

سال گذشته نیز وزارت اطلاعات ایران با دستگیری تعدادی از روزنامه نگاران و وب نگاران ایران، خبر از کشف یک "شبکه" مرتبط با کشورهای بیگانه داده بود.

سازمان اطلاعات سپاه که دستگیری های اخیر را انجام داده، بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و با تبدیل معاونت اطلاعات سپاه پاسداران به یک سازمان اطلاعاتی مستقل تشکیل شده است.

این سازمان زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران است و تفکیک مشخصی میان حیطه فعالیت های آن و وزارت اطلاعات وجود ندارد.