دومین حکم اعدام برای محیط‌بانان دنا تائید شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حکم اعدام غلامحسین خالدی، دومین محیط بان منطقه دنا که به ارتکاب قتل در جریان مقابله مسلحانه با شکارچیان غیرمجاز متهم شده بود، تأیید شده است.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی،اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست و مشاور سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر گفت: "این خبر و این حکم برخلاف تصور ما بود زیرا در پرونده ای که تنظیم شده بود، قتل غیر عمد یا شبه عمد بود نه قتل عمد. بنابراین تصور قطعی شدن حکم اعدام برای ما دور از ذهن بود."

آقای کهرم با تاکید بر این که نشانه‌هایی از رضایت خانواده مقتول وجود داشت، گفت: "خانواده مقتول اجازه داده بودند که خانواده غلامحسین خالدی در مراسم ختم شرکت کنند و این در جامعه لر می تواند به معنای گذشت از خون مقتول باشد به همین دلیل قطعی شدن حکم اعدام مایه تعجب است."

آقای خالدی به همراه چهار همراه دیگرش به عنوان "ضابط قضایی" مجوز حمل سلاح و حکم ماموریت از سازمان محیط‌ زیست داشتند که در سال ۱۳۸۹ با شکارچیان غیر مجاز در ارتفاعات دنا مواجه شدند. یکی از شکارچیان به نام محمد پایه گذار در جریان درگیری کشته شد.

روزنامه شرق، چاپ تهران پیش تر در گزارشی نوشته بود که قضات پرونده عقیده دارند که "محیط‌بان‌ها ضابط دادگستری نیستند و چون ضابط نیستند نمی‌توانند از اسلحه استفاده کنند."

این در حالی است که بر اساس ماده ۳۲ آئین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست،"افراد گارد محیط زیست‌ به‌ سلاح‌ مناسبی‌ که‌ نوع‌ آن‌ با موافقت‌ وزارت‌ دفاع‌ تعیین‌ می شود مجهز می گردند."

غلامحسین خالدی، دومین محیط بان منطقه دنا است که حکم اعدام دریافت می کند.

اسعد تقی‌زاده، محیط بان دیگر این منطقه بود که در سال ۱۳۸۶ در منطقه حفاظت شده دنا و در درگیری با پنج شکارچی غیرمجاز به سمت آن‌ها تیراندازی کرد و یک نفر از شکارچیان در اثر تیراندازی کشته شد.

برای آقای تقی زاده هم حکم اعدام صادر شد.

پیشتر غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در یک نشست خبری گفته بود که "باید این گونه پرونده‌ها به صورت موردی رسیدگی شود و اگر این محیط‌بان طبق ضوابط از سلاح استفاده کرده باشد، حکم قصاص نمی گیرند."

مطالب مرتبط