بررسی روزنامه‌های صبح تهران ‫-‬ چهارشنبه ۱۳ آذر

روزنامه های صبح امروز تهران در گزارش های اصلی خود به سخنان محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در جمع دانشجویان در دانشگاه تهران پرداخته و در مقالات خود تقاضای احمدی نژاد برای مناظره با حسن روحانی را نقد و تحلیل کرده اند‫.

امیدواری هایی به سیاست خارجی و انتقادهایی از سیاست های فرهنگی دولت حسن روحانی از دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال از فساد و تخلف های مالی در سازمان تامین اجتماعی در دوران ریاست سعید مرتضوی نوشته اند‫.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

مناظره با احمدی نژاد

صادق زیباکلام در مقاله ای در اعتماد نوشته احمدی‌نژاد یقینا در تحریر نامه به آقای روحانی و تقاضای مناظره با ایشان به دنبال اهداف و انگیزه‌های مشخصی بوده‌ است. یکی این که می‌خواهد این پیام را القا کند که آنچه آقای روحانی به دولت ایشان و عملکرد هشت ساله‌ نسبت می‌دهد حقیقت نداشته.

به نظر نویسنده این مقاله، اگر آقای روحانی پیشنهاد مناظره را نپذیرد (که علی القاعده این‌گونه خواهد بود)، در آن صورت آقای احمدی‌نژاد پیروزمندانه ادعا خواهد کرد که دیدید من درست می‌گفتم و حرف‌های روحانی پایه و اساسی نداشت و اگر روحانی بپذیرد که باز احمدی‌نژاد پیروزی دیگری به دست آورده‌. در مقابل آقای روحانی در تلویزیون ظاهر خواهند شد و یک مانور تحقیقاتی به نفع خودش به راه می‌اندازد. صرف‌نظر از آنکه در مناظره چه بگوید و روحانی چه پاسخ دهد.

مسعود کاظمی در مقاله در قانون نوشته: کسی نیست که محمود احمدی‌نژاد را نشناسد. رئیس دولت های نهم و دهم شخصیتی محبوب بود، البته برای رسانه‌ها. او در طول هشت سال گذشته همواره در صفحه یک بیشتر رسانه‌های داخلی و بعضا خارجی جا خوش کرده بود. نه به واسطه سخنان حکیمانه و راهگشا که به جهت اظهار‌نظرهای عجیب و غریبی که هم برای ما و هم مخاطب بسیار جذاب بود. علاقه رئیس دولت نهم و دهم به رسانه و مطرح بودن بر کسی پوشیده نبود.

به نظر این مقاله: اکنون به نظر می رسد آن مردی که به زعم وزیر خارجه دولت یازدهم دیگر رفته، پیشنهاد احمدی نژاد به مناظره خود از عجایب روزگار است. احمدی‌نژاد و پاسخگویی؟ باورش سخت است.

احسان تقدسی هم در تهران امروز نوشته مناظره خوب است ولی نوشته: برگزاری مناظره به خودی خود امری پسندیده و درست برای شناخت هرچه بهتر مواضع دو سوی یک جریان سیاسی، فکری است. چه بسا مناظره‌های سرنوشت‌سازی در دنیا که تاریخ‌ساز شده‌اند و تا سال‌های طولانی فضای سیاسی یک کشور را تحت‌الشعاع خود قرار داده‌اند. در ایران نیز لااقل چند نمونه از این مناظره‌ها را سراغ داریم.

به نظر نویسنده این مقاله: آنچه سبب شده تا محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت صد روزه‌ای را به چالش بکشد، همان چیزهایی است که سال‌ها در رسانه‌های منصف نسبت به آن هشدار داده می‌شد و اصولا آن عملکرد سبب شد تا مردم در انتخابات شخصی را انتخاب کنند که نسبتی با آن رویکرد نداشت. ازسویی مردم نسبت به آنچه در گزارش صدروزه رئیس‌جمهور گفته شد ناآشنا و غریبه نبودند و به وضوح عملکرد رئیس محترم دولت قبل را با پوست و گوشت و استخوان لمس کرده بودند. شاید انتظارها بیشتر آن بود تا رئیس‌جمهور محترم بیشتر رو به آینده سخن گفته و از امیدها بگوید نه از آنچه با سوءتدبیر بر سر مملکت آمده بود.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

یدالله نعمتی در گزارشی در قانون نوشته: تخلفات سازمان تأمین اجتماعی در زمان ریاست سعید مرتضوی بر این سازمان آنقدر بیشمار است که سخن گفتن از آن آه از نهاد شنونده بیرون می‌آورد. در پرونده تحقیق و تفحص از این سازمان تأمین نام فرد دیگری هم مطرح است بابک زنجانی، سرمایه‌داری که حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان به دولت ایران بدهکار است. اینکه چگونه این افراد به این ثروت‌های کلان می‌رسند خود سوالی بزرگ را در ذهن پرسشگر متبادر می‌کند. اما اینکه چگونه پای چنین فردی به پرونده تأمین اجتماعی باز شده است خود حکایت از هزاران تخلف و انحراف دولت دهم دارد.

به نوشته این گزارشگر: رئیس دولتی که دولتش را پاکترین دولت می‌دانست حال ادعا می‌کند که حاضر است با رئیس دولت یازدهم بابت کارهایش مناظره کند. البته در پاسخ این ادعای رئیس دولت دهم باید گفت که تنها در مورد معرفی بابک زنجانی به‌سازمان تأمین اجتماعی باید در محکمه حاضر شود نه اینکه مدعی مناظره باشد. سازمان تأمین اجتماعی که بزرگترین بیمه‌گر پایه‌ای و درمانی کشور است، با چنین تخلف بزرگی چگونه می‌تواند چتر ایمنی برای بیمه شدگانش فراهم آورد.

اصلاح قانون اساسی

بهمن کشاورز در گزارشی که اعتماد درباره اصلاح قانون اساسی فراهم آورده گفته است قانون اساسی در عین اینکه مانند همه ساخته‌های ذهن و دست بشر ناقص و قابل تکمیل است.چنان که مواردی که در مقدمه قانون اساسی و فصل سوم آن آمده حاوی اهداف آرمانی بسیار متعالی است، اما این همه تا زمانی که اجرا نشود صرفا از جهت نظری قابل تحسین خواهد بود اما مشکلی را حل نمی‌کند. اجرایی نشدن یا اجرای ناقص قوانین نتیجه وجود عوامل و مشکلات گوناگونی است و از حمله اسکندر گرفته تا تحریم همیشه بهانه برای عدم اجرای کامل قانون وجود دارد.

به نظر این حقوقدان: این پندار که قانون اساسی ما چنان است که اصلاح آن یا سخن گفتن از اصلاح گناهی نابخشودنی است، البته پنداری باطل است و اصلاح قانون همچون سال ۱۳۶۸ به اقتضای زمان می‌تواند مکرر اتفاق بیفتد.

کامبیز نوروزی در همین باره به اعتماد گفته: اصول قانون اساسی جنبه دفعی و پایان‌پذیر ندارد. به این معنا که اصولی از جمله آزادی مطبوعات و حق تشکیل اجتماعات یا آن اصولی که به تامین اجتماعی پرداخته است سقف محرزی ندارد و این دسته از اصول قانون اساسی همواره باید بر وضعیت موجود پیشی بگیرند و بر اساس نیازهای جامعه به روز و اصلاح شوند.

محمد شریف هم اظهار نظر کرده که: قانون اساسی هر کشوری حتی اگر هیچ عیب و نقصی هم نداشته باشد، زمانی که اجازه تفاسیر متعدد را به دستگاه‌های اجرایی بدهد، به خودی خود جایگاه والا و موثر خود را از دست می‌دهد. از آن بدتر اینکه بر مبنای همین تفاسیر متفاوت و سلیقه‌یی ممکن است شاهد قوانین و حتی نهادهای فراقانونی باشیم که در قانون اساسی نامی از آنها برده نشده. که زمانی بر اساس ضرورت و به صورت موقتی ایجاد، اما ماندگار شدند.

به گفته این حقوقدان: وقتی نهادهای قانونگذار فراتر از قانون اساسی قانونی تصویب می‌کنند، در نهایت قانون اساسی را از اریکه قدرتمند خود پایین می‌کشند.

هاشمی و سفر به عربستان سعودی

مردم سالاری در گزارشی به وضعیت سیاست خارجی پرداخته و نوشته: عادی شدن روابط ایران و عربستان یکی دیگر از اولویت‌های سیاست خارجی دولت فعلی هست. با توجه به حوزه نفوذ عربستان در منطقه نیروهای معتدل دو طرف در تلاشند که سطح تعادل را یک بار دیگر به روابط ریاض و تهران برگردانند و از طرفی مقبولیت چهره‌ای همچون آیت‌الله‌هاشمی در بین کشورهای عربی به ویژه عربستان یک فرصت مناسب را ایجاد کرده که باردیگر همچون سال ۸۷ مناسبات بهبود یابد.

این روزنامه نوشته: در این شرایط سفر حامد کرزی و نوری مالکی به تهران نشان می‌دهد که فصل جدید روابط در حال شکل‌گیری است و قطعا رفت و آمدهای دیپلماتیک زمینه تحکیم پیوندهای منطقه‌ای را فراهم خواهد آورد. چنان که مرضیه افخم در نشست مطبوعاتی هفتگی درباره اخبار منتشر شده در خصوص سفر آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی به عربستان گفت: علاقه‌مندی از سوی طرف‌های سعودی و اعلام آمادگی از سوی آقای هاشمی برای انجام این سفر وجود داشته است. چنانچه شرایط مناسب باشد و مقدمات آن فراهم شود این سفر انجام خواهد شد در حال حاضر اعلام جزئیات آن زودهنگام است.

یارانه نقدی آری یا نه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود نوشته: دولت گذشته برخلاف اقتضائات و الزامات اقتصاد کشور که پرکردن فاصله قیمت تمام شده و قیمت فروش بسیاری از محصولات و خدمات مانند نان، آب، برق، حامل‌های انرژی را به علت افزایش شدید مصرف، ناممکن کرده، پرداخت یارانه نقدی یا به عبارت دیگر توزیع مستقیم پول در جامعه را به ابزاری برای جلب رضایت مردم تبدیل کرده بود.

Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

به نظر این روزنامه: به همین خاطر نیز برخلاف تمامی محاسبات و نص صریح قانون هدفمندی یارانه‌ها، قسمت عمده‌ای از سهم بخش‌ها و خدمات دولتی را به یارانه‌های نقدی اختصاص داد تا رقم یارانه نقدی را افزایش دهد. بدیهی بود که این رویکرد علی‌رغم اینکه در کوتاه مدت، محبوبیت دولت را افزایش داد در میان مدت آثار سوء خود را در کلیت اقتصاد و معیشت عمومی نشان داد به گونه‌ای که تنها یک سال پس از پرداخت یارانه‌های نقدی، تمامی نظرسنجی‌های عمومی از خواست مردم برای قطع این یارانه‌ها در عوض بازگشت قیمت‌ها به سطح قبلی خبر می‌دادند.

روزنامه جمهوری اسلامی به این جا رسیده که: نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در کمال بی‌توجهی و بی‌خبری متأسفانه، یا شیفته تصاویر زیبایی بودند که توسط دولتمردان برای روزهای پس از اجرای قانون ترسیم می‌شد یا مرعوب فضای عدم انتقاد بودند. و حالا توقعی که اکنون از دولت یازدهم به عنوان میراث بر اجرای نادرست مرحله اول قانون هدفمندی توسط دولت دهم وجود دارد این است که نقشه راه روشن و صحیحی برای ادامه اجرای این قانون ترسیم کند چرا که مسلماً پرداخت یارانه نقدی و شیوه موجود اصلاح قیمت‌ها نمی‌تواند و نباید تا ابد ادامه یابد.

مشکلات مردم و لبخند دیپلمات ها

ابتکار در سرمقاله خود نوشته: برای حل مشکلات مردم و برنامه برای آینده تنها به لبان خندان وزرای امور خارجه گروه ۱+۵ نباید نگاه کرد بلکه باید گوش جان سپرد به لالاهای غم انگیزی که مادران برای جگرگوشه‌هایشان می‌خوانند، بایستی ناله‌های پدران دلسوخته را شنید و دستهای پینه بسته شان را نگاه کرد و باید اشکهای دخترکان و پسرانی را دید که بدون مهر پدری و مادری شبانه سربه بالین می‌گذارند باید همه اینها را دید و شنید و بعد از برنامه حرف زد.

به نوشته این روزنامه: مردمان زیادی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به پای صندوق‌ها آمدند ،هزاران امید درسر و هزاران مشکل در بر داشتند با این همه به شعارهایی رأی دادند که بوی تغییر و تحول را می‌داد دولتمردان باید امتحانات و آزمونهای چندساله را با نمرات عالی بگذرانند تا گواهینامه قبولی را از مردم اخذ کنند، نه از کشورهای ۱+۵.

ابتکار در نهایت نوشته: کشورهای غربی در طول تاریخ نشان داده‌اند تا جایی که منافعشان اقتضا کند روی خوش نشان داده و اگر منافعشان به خطر بیفتد و به مطامعشان نرسند نه تنها ایران بلکه به دوست‌های چندساله خود نیز پشت کرده و به دنبال یافتن راهی برای چشم پوشی از تعهداتشان خواهند بود، نه مسائل حقوق بشر برایشان با اهمیت است و نه مشکلات اقتصادی و نه عقب ماندگی جوامع و نه مذاکرات. نباید این توافقنامه را پایان کار دانست، برای آنکه دولت بتواند در آزمون ۴ ساله سربلند باشد باید توافقنامه ای نیز با ۷۵ میلیون ایرانی به امضا برساند.

شوخی با مناظره

پوریا عالمی در ستون طنز به تجسم مناظره حسن روحانی و احمدی نژاد پرداخته:

حسن روحانی: آقای احمدی‌نژاد این‌همه مشکلات اقتصادی، مشکلات اجتماعی، مشکلات سیاست خارجی، مشکلات زیست‌محیطی، مشکلات فرهنگی، مشکلات ورزشی، مشکلات بیکاری، مشکلات گرانی و تورم، مشکلات بهداشتی و دارویی و... در کشور وجود دارد. واقعا چی‌کار کردی؟

محمود احمدی‌نژاد: من از شما می‌پرسم. آیا واقعا مشکل امروز مملکت ما موی دختر و پسرهای ماست؟ نه. من از شما می‌پرسم آیا مشکل ما «مشکلات اقتصادی، مشکلات اجتماعی، مشکلات سیاست خارجی، مشکلات زیست‌محیطی، مشکلات فرهنگی، مشکلات ورزشی، مشکلات بیکاری، مشکلات گرانی و تورم، مشکلات بهداشتی و دارویی و...» است؟

حسن روحانی: نیست؟ محمود احمدی‌نژاد: هست؟ حسن روحانی: هست. محمود احمدی‌نژاد: هست؟ دیدی؟ پس مشکل داری. این مشکل من است؟ یا مشکل شماست؟ مشکل شماست. مشکل من هم شمایی. اگر نمی‌توانی کشور را اداره کنی و توی صدروز این‌همه برای کشور مشکل درست کردی، استعفا بده. کار را بده ‌دست من. دوروزه جمعش می‌کنیم.

ستون طنز شرق ادامه داده تا به جایی رسیده که: در این لحظه پتوی ظریف را می‌آورند برای حسن روحانی که از حال رفته است، تا کمی استراحت کند.

شهرام شهیدی هم در ستون طنز اعتماد همین مناظره را مجسم کرده، آن جا که روحانی می گوید: درخصوص مذاکرات هسته‌یی تیم شما بسته پیشنهادی‌ای رو کرده بود که در آن عدالت جهانی پیش شرط مذاکره بود.

احمدی‌نژاد: اوه اوه... هرچه می‌گفتم تلفن اوباما را بگیرند دو کلام اختلاط کنیم می‌گفتند تلفن قطع است و پول قبض تلفن را هم نداریم بدهیم و خزانه خالی است.

روحانی: احسنت. خزانه چرا خالی بود؟

احمدی‌نژاد: خالی بود؟

روحانی: خودت الان گفتی.

احمدی‌نژاد: من؟ من کی گفتم؟ آنها می‌گفتند. به نظر من که خیلی هم پر بود. نمودارهای من که این‌طور نشان می‌دهد.

روحانی: شما این نمودار را وارونه نگرفته‌یی دستت؟ چپکی نیست؟

احمدی‌نژاد: چپکی آن طرفداران شما هستند که هی چپ چپ به آدم نگاه می‌کنند. من جز اعتدال و خواباندن آتش، کاری کردم؟ هی نگفتم آب را باید ریخت آنجایی که می‌سوزد؟ جز در خواباندن سوزش سوختگی دغدغه‌یی داشتم؟

Image caption کارتون فیروزه مظفری، شرق

مطالب مرتبط