مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۱۴ آذر

روزنامه‌های امروز صبح تهران به سه موضوع بیش از همه پرداخته‌اند؛ نشست اوپک و موضع ایران برای افزایش تولید نفت، پرتحرکی در دیپلماسی فعال ایران از جمله با سفر نخست وزیر عراق به تهران و سفر وزیر امور خارجه ایران به امارات و سرانجام تخلف میلیاردی در اموال بیمه‌شدگان که دوباره عکس سعید مرتضوی را به عنوان عامل اصلی این تخلفات در صدر روزنامه‌ها قرار داده است.

پیام هشدار زنگنه

حسین کاشفی، قائم مقام معاون پیشین وزیر نفت در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است که آسیب جدی هشت سال گذشته در حوزه صنعت و به‌ویژه نفت، کم توجهی به دیدگاه‌های کارشناسی و استفاده از مدیران اغلب کم صلاحیت در بخش حساس و با اهمیت انرژی بود.

به کارگیری بخشی از نیروهای توانمند کشور در مدیریت بالادستی نفت پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در کنار فضای مثبت جهانی، نوید شرایط بهتری را می‌دهد. هرچند با توجه به عدم صیانت از مخازن نفتی، بی‌مهری با پرسنل متخصص نفت و هدف‌گذاری تحریم‌های جهانی بر این بخش در دولت گذشته، مجموعه پرسنل توانای صنعت نفت، راه دشواری را در پیش دارند.

به اعتقاد نویسنده، هشدار زنگنه به رقبای جهانی پیرامون آمادگی ایران برای تولید روزانه چهارمیلیون بشکه نفت، به محض برداشته شدن تحریم‌های نفتی، در واقع نوعی دعوت از شرکت‌های بزرگ نفتی است که با ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری در دولت تدبیر و امید و استفاده از قراردادهایی چون بیع متقابل زمینه‌های آن فراهم می‌شود.

مالکی در تهران، ظریف در امارات

روزنامه ایران در گزارشی نوشته است که دیپلماسی منطقه‌ای ایران روزهای پرتحرکی را سپری می‌کند. روز گذشته در آخرین اتفاقات این حوزه دو سفر مهم انجام شد. نوری مالکی، نخست وزیر عراق به تهران آمد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم به فاصله یک هفته پس از سفر وزیر خارجه امارات به ایران، بازدید او را پس داد تا حامل پیام دعوت رئیس جمهوری از امیر امارات نیز باشد.

به نوشته روزنامه ایران، مراودات دیپلماتیک نشان می‌دهد که فصل تازه روابط ایران و کشورهای منطقه، خاصه با کشورهای همسایه آغاز شده و برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها اهمیت روابط منطقه‌ای زیر سایه تغییر مناسبات ایران و کشورهای غربی قرار نگرفته است.

تقویت روابط ایران و امارات به دلیل تنش‌های کوچک و بزرگی که در سال‌های اخیر میان دو کشور وجود داشته، اهمیت دوچندان دارد. همچنان که تاکید بر حسن روابط تهران – بغداد پاسخی است به گمانه‌زنی‌های اخیر برخی نیروهای سیاسی عراق در باره کمرنگ شدن حمایت ایران از دولت مالکی.

تخلف میلیاردی در اموال بیمه‌شدگان

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته جزییات کارهفت ماهه تیم تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی در مجلس قرائت شد؛ گزارشی که تنها بیانگر گوشه‌ای از دست‌اندازی به اموال بیمه‌‎شدگان است.

گزارشی که نشان می‌دهد اگر چه سهم ۳۷ میلیون بیمه شده تامین اجتماعی از منافع و درآمد این سازمان، حقوق ناچیز، مستمری‌های ۷۰۰ هزار تومانی و از جمله دفترچه‌های بیمه بی‌اعتبار بوده، اما در مقابل سهم مدیران یک شبه، مدیرعاملان یک ساله، مدیران سیاسی و وابستگان آنها پرداخت‌های میلیونی، کارت‌های هدیه بی‌حساب و کتاب، تشویقی‌ها و پاداش‌های بدون اجر و زحمت است.

به گزارش اعتماد، بیشترین تخلفات و برداشت‌های بی‌حساب و کتاب از اموال بیمه‌شدگان به دوران مدیرعاملی سعید مرتضوی مربوط می‌شود. ردپای مردان دولت پیشین در برداشت‌های میلیونی از حساب بیمه‌شدگان پررنگ‌ترین بخش گزارش تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی است.

یک توهم بی‌پایان

اشکان بنکدار جهرمی، در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته است؛ محمود احمدی‌نژاد، آقای روحانی را به طرح ادعاهای غیرمنصفانه و بی‌پایه در باره دولت‌های نهم و دهم متهم کرده و نوشته که قصد داره در مناظره‌ای صریح، اصولی و روشنگر در منظر افکار عمومی، حقایق ناب را آن‌طور که هست بیان کند.

به نوشته این سرمقاله آقای احمدی‌نژاد در حالی چنین ادعایی را طرح می‌کند که با پرونده‌های متعدد شکایت در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران مواجه است و حتی احتمال بازداشت او در صورت امتناع از حضور در دادگاه مطرح است.

به اعتقاد نویسنده آقای روحانی حق دارد و حتی موظف است به مردم بگوید که در چه موقعیتی دولت را تحویل گرفته است اما اگر او از دولت قبل هیچ نمی‌گفت و حتی به تعارف از در تمجید درمی‌آمد، آیا مردمی که درد سوء‌مدیریت آقای احمدی‌نژاد را تا اعماق استخوانشان حس کرده‌اند، آن فجایع را فراموش می‌کنند؟

از ایرانیان خارج از کشور غافل نشویم

محمدتقی فاضل میبدی در روزنامه آرمان نوشته است که مسئله ایرانیان خارج از کشور یکی از موضوعات بسیار مهمی است که به حد کافی به آن پرداخته نمی‌شود. بسیاری از کسانی که خارج از کشور هستند، می‌خواهند به ایران برگردند اما تکلیفشان مشخص نیست.

به اعتقاد نویسنده، خیلی از این افراد در صورت بازگشت برای کشور مفید هستند و اگر شرایط مناسب در داخل کشور برایشان فراهم شود، می‌توانند به ساخت کشورشان کمک کنند.

آقای میبدی با ابراز تاسف نوشته است که هنوز هم گویا خبری از رسیدگی به مشکل ایرانیان خارج نیست.

در این زمینه لازم است دولت هماهنگی‌هایی را با قوه قضائیه انجام دهد و وزارت اطلاعات هم که از دل دولت است، می‌تواند در این زمینه کمک باشد.

مطالب مرتبط