مدیرعامل شرکت نفتی ایتالیا با وزیر نفت ایران دیدار کرد

Image caption شرکت نفتی انی ایتالیا از سال ۱۹۵۵ میلادی در این حضور داشته است

مدیر عامل شرکت نفتی انی ایتالیا (Eni) روز پنج شنبه، ۱۴ آذر با وزیر نفت ایران در وین دیدار کرد.

بنا بر گزارش‌ها این نخستین دیدار علنی در این سطح بعد از امضای توافق موقت هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران است.

این دیدار در هتل محل اقامت بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران و بعد از آن انجام شد که او از هفت شرکت نفتی غربی از جمله انی ایتالیا نام برد و گفت که این شرکت‌ها خواهان سرمایه‌گذاری در ایران در صورت لغو تحریم‌ها هستند.

پائولو اسکارونی، مدیر عامل شرکت انی بعد از دیدار با آقای زنگنه گفت: "ما ملاقات نسبتا طولانی و بسیار گرمی با وزیر داشتیم که شناخت بسیار خوبی هم از او داریم."

آقای زنگنه پیش از این، هشت سال در دولت محمد خاتمی وزیر نفت ایران بود.

به گفته آقای اسکارونی در این دیدار امکان افزایش فعالیت‌های شرکت انی در ایران در صورت لغو تحریم‌های این کشور مورد بحث قرار گرفته است.

تولید نفت ایران بعد از اعمال تحریم های نفتی و بانکی علیه این کشور از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

بعد از اعمال تحریم‌ها شرکت‌های غربی فعالیت‌های خود را در ایران متوقف یا به شدت محدود کرده‌اند تا با مجازات آمریکا روبرو نشوند.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه گفت که شرکت‌های توتال فرانسه، رویال داچ شل، انی ایتالیا، استات اویل نروژ، بریتیش پترولیوم و دو شرکت آمریکایی ﺍﮐﺴﻮﻥ ﻣﻮﺑﯿﻞ ﻭ ﮐﻮﻧﻮﮐﻮ ﻓﯿﻠﯿﭙﺲ برای حضور در ایران در صورت لغو تحریم‌ها ابراز تمایل کرده‌اند.

اصلاح قرارداد برای جذب خارجی‌ها

Image caption پائولو اسکارونی: ما از سال ۱۹۵۵ در ایران فعال بوده‌ایم و هرگز حتی در شرایط سخت سال‌های اخیر این کشور را ترک نکرده‌ایم.

بعد از دیدار با آقای زنگنه، مدیر عامل شرکت انی ابراز امیدواری کرد که تحریم‌های ایران طی شش ماه یا در آینده نزدیک برداشته شود.

او گفت: "ما از سال ۱۹۵۵ در ایران فعال بوده‌ایم و هرگز حتی در شرایط سخت سال‌های اخیر این کشور را ترک نکرده‌ایم."

در زمان آغاز تحریم‌های نفتی در تابستان ۱۳۹۱ شرکت انی در ازای توسعه میدان نفتی دارخوین در قالب قرارداد بیع متقابل، بیش از یک میلیارد دلار از ایران طلبکار بود.

در آن زمان اتحادیه اروپا علیرغم تحریم کامل نفتی ایران به این شرکت اجازه داد در ازای طلب خود همچنان از ایران نفت وارد کند.

آقای اسکارونی همچنین گفت که با وزیر نفت ایران درباره اصلاح قراردادهای موجود که به صورت بیع متقابل است، گفت‌وگو کرده و گفته که این شیوه قرارداد را برای جذب شرکت‌های نفتی بین‌المللی مناسب نمی‌داند.

مدیرعامل انی گفت: "برداشت ما این بود که وزیر نفت ایران کاملا آماده تغییر چارچوب همکاری‌ها برای جذاب‌تر کردن آن است."

حدود دو ماه پیش، توتال و شل، دو شرکت بزرگ نفتی اروپایی هم اعلام کرده بودند که در صورت لغو تحریم‌ها علیه ایران به بازگشت به صنایع نفت و گاز ایران تمایل دارند.

طبق تازه‌ترین گزارش اوپک، ایران که پیش از تحریم‌ها دومین تولیدکننده نفت این سازمان بود، در حال حاضر بعد از عربستان سعودی، عراق، کویت و امارات، در رده پنجم قرار دارد و در ماه اکتبر روزانه ۲ میلیون و ۶۵۱ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

وزیر نفت ایران گفته است که در صورت لغو تحریم‌های بین‌المللی، تولید روزانه نفت ایران را به ۴ میلیون بشکه افزایش خواهد داد، حتی اگر این روند باعث شود قیمت هر بشکه نفت به ۲۰ دلار برسد.

مطالب مرتبط