'برچیدن بخشی از تاسیسات هسته‌ای'، شرط توافق نهایی با ایران

Image caption وندی شرمن، نماینده ارشد آمریکا در گفت‌وگوهای گروه ۱+۵ با ایران است

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا رسیدن به توافق نهایی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور را "بسیار بسیار سخت" خوانده و گفته است که اعضای کنگره آمریکا نقشی حیاتی در این زمینه دارند.

خانم شرمن، نماینده ارشد آمریکا در گروه ۱+۵ در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس آمریکا گفت که برچیدن بخش‌های زیادی از تاسیسات هسته‌ای ایران از شرایط رسیدن به یک توافق نهایی با این کشور خواهد بود.

او در این زمینه به رآکتور اراک اشاره کرد و گفت: "ما خیلی مطمئن نیستیم که یک رآکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی، یعنی رآکتور اراک، برای کدام هدف صلح‌آمیز غیرنظامی به کار می‌آید."

بر اساس توافق موقت میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵، فعالیت‌ها در تاسیسات ناتمام اراک چه در زمینه سوخت رآکتور و چه انتقال آب سنگین به مدت شش ماه متوقف می‌شود.

دولت ایران هم اخیرا از بازرسان آژانس انرژی اتمی دعوت کرد تا روز یکشنبه (۱۷ آذر) از تاسیسات رآکتور آب سنگین در اراک بازدید کنند.

غنی‌سازی محدود در توافق نهایی

وندی شرمن با تاکید بر این که ایران بر اساس قرارداد موقت حق غنی‌سازی بیش از پنج درصد را ندارد، گفت: "در توافق نهایی ما یک برنامه غنی‌سازی محدود و معقول را متناسب با نیازهای عملی و واقعی در نظر خواهیم گرفت."

او شرط موافقت با این سطح از غنی‌سازی را تن دادن ایران به تمام نظارت‌های لازم و بازدیدهای سرزده عنوان کرد.

وندی شرمن روز چهارشنبه (۱۳ آذر) در مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شد تا پشت درهای بسته، درباره توافق اخیر با ایران در ژنو برای نمایندگان توضیح دهد.

دولت آمریکا از کنگره خواسته تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع نکند تا فرصتی برای اجرای توافق شش‌ماهه با این کشور فراهم شود.

خانم شرمن در گفت‌وگو با پی‌بی‌اس گفت وضع هرگونه تحریم بیشتر علیه ایران، توافقنامه شش‌ماهه را تضعیف خواهد کرد و به ایران "بهانه‌ای برای سرباز زدن از این توافق خواهد داد."

اما بعضی از نمایندگان کنگره بعد از جلسه با خانم شرمن همچنان نسبت به در نظر گرفتن حق ادامه غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران ابراز نگرانی کردند.

الیوت انجل، یک نماینده دموکرات مجلس نمایندگان گفت: "بهتر بود که در جریان مذاکرات، ایران غنی‌سازی را به طور کامل متوقف می‌کرد. من فکر نمی‌کنم این خواسته زیادی از ایران باشد."

تام پرایس، نماینده جمهوری‌خواه هم گفت که دولت اوباما در توافق موقت با ایران "بیش از حد" به این کشور امتیاز داده است.

ایران و قدرت‌های جهانی، حدود دو هفته پیش، در پی مذاکراتی فشرده در ژنو سوئیس سرانجام به یک توافق مقدماتی دست پیدا کردند که بر اساس آن تلاش خواهند کرد که در ظرف شش ماهه آینده در مورد برنامه هسته‌ای ایران به یک توافق نهایی دست پیدا کنند.

مطالب مرتبط