'سالانه۷۰ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا می‌شوند'

محمدرضا میر، دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالیانه انستیتو کانسر ایران امروز، پنج‌شنبه ۱۴ آذرماه گفت: "سالانه ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر در کشور به انواع سرطان مبتلا می‌شوند و شایع‌ترین سرطان بین مردان سرطان معده و میان زنان سرطان پستان است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای میر در توضیح وضعیت شیوع سرطان معده گفت این سرطان در استان‌های شمالی، لرستان، گلستان و اردبیل از شیوع بیشتری برخوردار است که "شاید به دلایل تغذیه‌ای یا ژنتیکی باشد."

ارسلان داداشی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ده روز پیش با ابراز نگرانی از مصرف بی‌رویه کود شیمیایی در ایران گفته بود سالانه حدود ۵.۴ میلیون تن کود شیمیایی در مناطق کشاورزی ایران استفاده می‌شود که استفاده از برخی از این مواد خطرناک موجب افزایش سرطان در جامعه کشاورزی شده است.

براساس آخرین آمار بریتانیا که چند روز پیش منتشر شد، سالانه ۳۲۵ هزار مورد سرطان در بریتانیا تشخیص داده‌ می‌شود و در سال ۲۰۱۰، تعداد ۱۹۵ هزار نفر نیز به دلیل سرطان جان خود را از دست داده‌اند.

کارشناسان معتقدند به دلیل نقایص آمارگیری و نبود برنامه های ملی غربالگری، آمار سرطان در ایران پایین اعلام می‌شود.

برای مثال براساس تحقیقی که دکتر موسوی و همکارانش در دانشگاه تبریز انجام داده‌اند، دلیل کم بودن نرخ ابتلا به سرطان ممکن است به دلیل نبود برنامه غربالگری ملی سرطان در ایران باشد.

براساس این تحقیقات، با توجه به اینکه افزایش طول عمر و سبک زندگی غربی در ایران در حال شکل گیری است، انتظار می‌رود که آمار سرطان افزایش پیدا کند.

به گقته این محققان اولین اولویت برای سیاست گذاران سلامت در کشورهای در حال توسعه باید ایجاد و اجرای کنترل ملی سرطان باشد، زیرا نظام سلامت نمی‌تواند به خواسته این بیماران برای تشخیص، درمان در آینده پاسخ دهد.

بنابراین برخی کارشناسان معتقدند این آمار را باید به عنوان موارد سرطان که تشخیص داده می شوند در نظر گرفت نه به عنوان آمار ابتلا به سرطان.

دکتر احمد ایزدپناه رئیس هفتمین کنگره سالیانه کلورکتال اوایل امسال گفت: سرطان روده بزرگ در سال‌های اخیر در کشور افزایش یافته است و افزایش آن نیز محسوس است."

به گفته دکتر ایزدپناه از چند سال پیش بحث هایی در مورد غربالگری مطرح شد ولی هنوز "به آن صورت که باید" شروع نشده است.

در چند سال گذشته جامعه پزشکی درباره شیوع بالای سرطان در ایران و کاهش سن ابتلا به این بیماری هشدار داده شده و برخی نیز از اصطلاح "سونامی سرطان" استفاده کرده‌اند.

در این میان هیچ تحقیق جامعی صورت نگرفته و حدس و گمان‌هایی از قبیل مواد رادیواکتیو، پارازیت، آلاینده‌های شیمیایی، مواد غذایی و بهداشتی آرایشی تقلبی و قاچاق و غیره به عنوان دلایل سرطان در ایرن مطرح شده اند.

'سرطان پستان، شایع ترین‌ سرطان میان زنان'

دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالیانه انستیتو کانسر ایران همچنین در مورد آمار مبتلایان به سرطان پستان گفت: "سالانه ۱۰ هزار نفر در کشور به سرطان پستان مبتلا می شوند که مصرف زیاد داروهای هورمونی می‌تواند یکی از عوامل آن باشد."

آقای میر در خصوص کاهش قیمت داروی بیماران مبتلا به سرطان پستان گفت: "قیمت داروی هرسپتین (داروی درمان سرطان پستان) در زمان تحریم به پنج میلیون تومان رسیده بود که در حال حاضر قیمت آن به ۵۰۰ هزار تومان رسیده است."

او در مورد احتمال ارتباط آلودگی هوا با سرطان نیز گفته که هنوز مشخص نیست که این دو مسئله با هم ارتباط داشته باشند و افزود که به اعتقاد او آلودگی هوا موجب عوارض تنفسی و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

با این حال معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست هفته پیش گفت "در طی چند سال گذشته ترکیبات آروماتیک و آزبست به آلاینده های شهر تهران افزوده" است.

با اینکه منع استفاده از آزبست در تولید لنت‌های کلاچ و ترمز و همچنین صنایع دیگر به تصویب رسیده و گمرک ایران هم تایید می‌کند هیچ محصول حاوی آزبست از گمرگ وارد ایران نشده اما اندازه‌گیری آلاینده‌ها در ایران حاکی از وجود ذرات آزبست در هوای تهران و شهرهای دیگر است و سرطان زا بودن (بخصوص سرطان ریه) این ماده از نظر پزشکی ثابت شده است.

دو سال پیش صدرالدین علیپور، مدیرعامل مراکز معاینه فنی‌ خودروهای تهران گفته بود: "به دلیل افزایش آلاینده‌های هوا، متأسفانه آمار بیمارهای سرطانی عجیب و غریب به صورت وحشتناکی رشد یافته است، به گونه‌ای که پزشکان در این عرصه دچار شوک شده‌اند."

سرطان در ایران سومین عامل مرگ و میر است.

در تحقیقی که دکتر پروین یاوری و همکارانش در باره علل مرگ و میر در ایران بین سالهای ۵۸ تا ۸۰ انجام دادند متوجه شدند که مرگ ناشی از سرطان و تومورها "در دهه اخیر روند صعودی را طی کرده" و نسبت میرائی از حدود ۵ درصد به ۸.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. "همچنین سرطان ها و تومورها که در فاصله سال های ۵۸ تا ۶۰ پنجمین علت مرگ بودند، درسال های ۶۱ تا۶۵ به چهارمین و در سا ل‌های بعد به سومین علت مرگ تبدیل شده است."

کارشناسان معتقدند این روند رو به رشد همچنان ادامه دارد و افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان و کاهش سن ابتلا به آن در ایران باعث حساس شدن جامعه پزشکی شده است.

در همین حال براساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی که در فوریه سال گذشته به مناسب روز جهانی سرطان منتشر شد، حدود ۷۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در کشورهای "کم درآمد یا میان درآمد" جهان رخ می‌دهد.

مطالب مرتبط