وزیر دفاع آمریکا بر حضور قوی نیروهای آمریکایی در خلیج فارس تاکید کرد

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا گفته است با وجود "گشایش در روابط با ایران"، آمریکا قصد ندارد که حضور نظامی قوی خود را در خلیج فارس کمرنگ کند.

آقای هیگل که در جمع دریانوردان آمریکایی در پایگاه دریایی آن کشور در بحرین صحبت می کرد گفت ارتش آمریکا درطول توافقنامه شش ماهه قدرت های جهان با ایران همچنان نقش مهم خود را در منطقه حفظ خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا قبل از گفتگوهایش با رهبران بحرین و کشورهای حوزه خلیج فارس افزود: "به شرکای خود اطمینان خواهم داد که ما قصد نداریم که جایی برویم."

آقای هیگل گفت: "ما با همان قوا حضور خواهیم داشت و تمرکز ما بر همان منافع استراتژیکی که قبل از امضای این توافقنامه داشتیم، خواهد بود."

کشورهای متحد آمریکا در حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی نگران توافقنامه موقتی هستند که اواخر نوامبر (دو هفته قبل) بین ایران و کشورهای گروه ۱+۵ بر سر برنامه های اتمی آن کشور به امضا رسید.

وزیر دفاع آمریکا روز گذشته (پنج شنبه ۵ دسامبر) وارد بحرین شد. این سفر در چارچوب تلاش های دولت باراک اوباما برای کاهش نگرانی های متحدان این کشور در مورد توافقنامه ژنو صورت گرفته است.

بحرین محل استقرار ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است. این ناوگان فرماندهی نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس، دریای سرخ، دریای عمان و سواحل شرق آفریقا را برعهده دارد.

گفته شده در این ناوگان بیش از ۶۰۰۰ نظامی آمریکایی حضور دارند.