بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه شانزده آذر

روزنامه های اول هفته تهران در صفحات اول خود با عکس و طرح هایی درگذشت نلسون ماندلا را بزرگ داشته و در عین حال به جهت درگذشت کاظم معتمدنژاد استاد برجسته علوم ارتباطات صفحاتی را به شرح خدمات وی اختصاص داده اند‫. شانزده آذر روز دانشجو و قرعه کشی تعیین گروه های شرکت کننده در مسابقات جام جهانی فوتبال که امسال تیم ملی ایران نیز در آن حاضر است بخش های دیگری از صفحه اول روزنامه ها را به خود اختصاص داده است‫.

وداع با کسی که به قدرت نه گفت

Image caption تیتر و عکس های صفحه اول مردم سالاری

محمدخاتمی در پیامی به نوشته آرمان گفته است: با این که قهرمان بلامنازع و محبوب نه‌تنها در آفریقای جنوبی، بلکه تمام آفریقا و حتی مورد احترام در همه جهان بود، فقط به عنوان رئیس‌جمهوری که مردم به او رأی داده بودند چند صباحی مسئولیت را پذیرفت و بعد هم با شیوه‌ای دموکراتیک (البته به خواست خود) سمت رسمی را به دیگری سپرد. ماندلا چه در زمان ریاست‌جمهوری و چه پس از آن، آنچه به آن اندیشید خدمت به مردم بود.

معصومه ابتکار در مقاله ای در شرق از خاظره دیدار خود به عنوان معاون رییس جمهور با نلسون ماندلا نوشته که او را انسانی سرشار از انرژی مثبت و امید به آینده یافته. ماندلا روزهایی را می‌گذراند که در اوج محبوبیت و به نام پدر ملت «مادیبا» داوطلبانه از قدرت کنار کشیده بود. در واقع یکی از دلایل محبوبیت روزافزون او در بین مردم نوع رویکردش به قدرت بود و اینکه خود داوطلبانه و با اصرار خودش از قدرت کناره‌گیری کرد.

مریم قربانی فر در قانون نوشته: وقتی در سال ۱۹۹۴ در اوج محبوبیت انتخاب شد می‌توانست رئیس جمهور مادام العمر شود، برخلاف دیگرانی چون موگابه کنار رفت و شاید همین تصمیم او بود که سرنوشتی متفاوت از سرنوشت مردم زیمبابوه برای آفریقای جنوبی را رقم زد.

موگابه نیز همچون ماندلا پرچمدار مبارزه در آفریقا بود اما نتوانست چون او در لحظه مناسب و زمان مقتضی تصمیم صحیح را بگیرد و عطشش به قدرت سرنوشتی متفاوت از ملت آفریقای جنوبی برای زیمبابوه را رقم زد. زندگی نلسون ماندلا درس و عبرتی توامان برای تمامی رهبران جهان بود که روزی مبارز راه آزادی بودند، اما وقتی بر تخت قدرت سوار شدند، آن شد که نباید می‌شد.

علیرضا رضاخواه در سرمقاله خراسان نوشته: ماندلا نه یک ماکیاولیست بود و نه یک آرمان گرای تخیلی. ماندلا مردی انقلابی بود که به ضرورت زمان و مکان سلاح در دست گرفت، مبارزه کرد، زندان رفت، خشونت ورزید، از تکنیک های روز تبلیغاتی برای رسیدن به قدرت بهره گرفت، در قدرت عقلانیت به خرج داد و به موقع با سیاست خداحافظی کرد. از آن رو است که امروز دنیا به احترامش ایستاده است.

اشتباهات ماندلا و یاد دکلرک

Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

جواد اطاعت در سرمقاله ابتکار نوشته اگر امروز ما یاد وخاطره این اسطوره تاریخ معاصر جهان را گرامی می‌داریم نباید فراموش کنیم که اسطوره شدن ماندلا و نجات افریقای جنوبی از چنگال تبعیض نژادی، تا حدودی مدیون ومرهون” دکلرک” رهبر حاکم سفید پوست افریقای جنوبی است، که درک کرد نجات کشور و خوشبختی وی با کسب، حفظ وتعمیق قدرت نیست؛ بلکه او به درستی درک نمود که راه نجات کشورش و ماندگاری وی با گشودن باب مذاکره با مخالفان و منتقدانش است تا از خلال این گفت وگوها صلح، آرامش، توسعه و پیشرفت تحقق یابد.

نویسنده سرمقاله ابتکار اضافه کرده: اما نمی‌دانم که چرا جهان فقط ماندلا را تقدیس می‌کند در حالی که کار دکلرک نیز کمتر از ماندلا نبود.

کیهان از واکنش رسانه‌های غربی به ویژه انگلیسی و آمریکایی به مرگ نلسون ماندلا ابراز تعجب کرده و آن را شگفتی‌های جهان خبر و رسانه خوانده و نوشته این محافل تلاش کرده‌اند سوابق ضداستعماری وی را مصادره به مطلوب کنند.

روزنامه زیر نظر ولایت فقیه یادآور شده که ماندلا وقتی در تیر ۱۳۷۱ به تهران آمد و به دیدار رهبر رفت، بارها از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر خود یاد کرد ولی رسانه‌های غربی طی سال‌های اخیر کوشیده اند از وی به عنوان قهرمان نافرمانی مدنی یاد کنند و از وی قهرمان تحرکات ضدانقلابی در کشورهای انقلابی مشغول مبارزه با استعمار آمریکا و انگلیس بسازند. البته ماندلا در طول سال‌ها اشتباهاتی نظیر ملاقات با برخی سران رژیم اسراییل و برخی سران آمریکا داشت.

دعوت از جک استراو

اعتماد در گزارشی نوشته: نمایندگان مجلس به ویژه قشر قابل توجهی از اصولگرایان بهارستان از مخالفان جدی بهبود رابطه با سیاستمدار پیر بودند تا جایی که روح‌الله حسینیان، نماینده جبهه پایداری اعلام کرد: اگر استراو بیاید با گوجه فرنگی و تخم مرغ از او پذیرایی خواهم کرد. این ادعا اگرچه با واکنش تعدادی از نمایندگان مجلس رو به رو شد ولی در نهایت نتیجه بخش بود و منجر به انصراف استراو برای سفر به تهران شد.

به نوشته این گزارش: این مخالفت‌ها در ابتدای دولت روحانی اگرچه از تب و تاب زیادی برخوردار بود ولی با گذر زمان و به دنبال گشایش‌های دیپلماسی دولت روحانی از حرارت آن کاسته شد. و یک‌بار دیگر روابط ایران - انگلستان در مجلس مطرح و در عین حال با مخالفت‌های به مراتب کمتری رو‌به‌رو شود. اتفاقی که نقش بسزایی در توافقنامه ژنو داشت و نزدیکی ایران و انگلستان را در ژنو رقم زد و احتمال موفقیت این تفاهمنامه را افزایش داد.

اعتماد ابراز عقیده کرده که: به دنبال این تغییرات مخالفت‌ها و نگاه‌های بدبینانه داخلی به ویژه مجلس به حداقل رسید تا جایی که روز گذشته علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس اعلام کرد: گروه پارلمانی دوستی ایران و انگلستان مجلس شورای اسلامی از جک استراو دعوت به دیدار از تهران کرده است.

برای ما آرامی نیست

Image caption طرح هادی حیدری، شرق

هادی خانیکی استاد دانشگاه در مقاله ای در شرق نوشته: شگفتی تقدیر چنین بود که کمتر از یک‌سال دو دانشمند برجسته ایرانی در عالم ارتباطات خانه‌نشین و خلوت‌گزین چشم از جهان فروبندند. سال پیش دکتر مجید تهرانیان که شخصیتی نام‌آور و ارتباط‌گر در جهان ارتباطات بود پس از سه‌سال دوری از هرگونه ارتباط تسلیم مرگ شد و دکتر کاظم معتمدنژاد که پدر علم ارتباطات در ایران بود پس از ۱۰ماه جدال جدی با مرگ و به تعبیر دختر وفادارش «دوست‌‌داری زندگی» سر بر آستان جانان نهاد.

به نظر این استاد دانشگاه: این دو حادثه تلنگرهایی است که تاکید می کند باید سرمایه‌های معنوی را پاس داشت و به فراموشی بزرگان عادت نکرد. انبوهی از خصایل و فضایل و دغدغه‌ها و مساله‌های دکتر معتمدنژاد برای ما مانده است. راه‌هایی که از سوی «معتمدنژاد دانشمند»، «معتمدنژاد معلم» و «معتمدنژاد روزنامه‌نگار» باز شد، آغاز و نیمه است. ناروا نیست اگر بگوییم چشم بر راه همه دارد تا کارهایش را به پیش برند.

حسن نمکدوست استاد دانشگاه و از شاگردان دکتر معتمدنژاد هم در ارمان نوشته او همواره از سه رکن اساسی برای توسعه و پیشرفت جامعه حرف می زد که عبارتند از مردم، رسانه ها به ویژه مطبوعات و دولت. معتقد بود زمانی که ما از رسانه ها و پیشرفت و توسعه آن حرف می زنیم حتما باید از دولت نیز حرف بزنیم و این واقعیت را در نظر داشــته باشیم که به شرطی رسانه ها تاثیر گذار خواهند بود و صدای مردم را انعکاس خواهند داد.

دانشجو و دانشگاه مناقشه با مجلس

داریوش قنبری در مقاله ای در مردم سالاری به مناسبت روز دانشجو نوشته: دانشگاه و دانشجو در مقام ناظر و پرسشگر فعال هستند و به همین دلیل این انتظار از حکومت‌ها وجود دارد که آن‌ها را جدی گرفته و به مطالباتش توجه نشان بدهند. در واقع باید گفت هر جامعه‌ای که فضای تنفس به دانشگاه بدهد، جامعه‌ای همراه با توسعه و پیشرفت خواهد بود و جایی که با ایجاد فضای خفقان سعی در محدود کردن دانشگاه داشته باشد، به طور حتم مورد قضاوت آنچنانی قرار خواهد گرفت و تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند نسبت به افقی روشن و امیدوارکننده امیدی داشته باشد.

این نماینده سابق مجلس ابراز تاسف کرده که: در چند سال گذشته دولت محرومیت و محدودیت‌های متعددی را بر فضای دانشگاهی به وجود آورد که نتیجه‌ای جز سرخوردگی و یاس جامعه فرهیخته کشور نداشت. اما همچنین باید گفت جنبش دانشجویی باید پیگیر مطالبات مردم از مجموعه حاکمیت باشد و تحت هیچ شرایطی نباید جنبش به این مهمی به ابزاری برای اهالی سیاست تبدیل شود تا آن‌ها بتوانند اهداف سیاسی خود را با هزینه کردن دانشجویان پیگیری کنند.

امیر اصغرنیا در سالگرد شانزده آذر با اشاره به آن چه سرپرست پیشین وزارت علوم برای کم کردن نقش حراست در مدیریت دانشگاه ها انجام داد نوشته اما مواجهه مجلس و وزارت علوم در صد روز گذشته هرروز پررنگ تر از دیروز شده است تا جایی که این روزها زمزمه‌های استیضاح وزیر علوم در بهارستان به‌گوش می‌رسد. این اخبار و سماجت دولت تدبیر بر رویکرد زدودن فضای امنیتی در دانشگاه‌ها نشان از روزهای روشنی برای جنبش دانشجویی و فعالان سابق و فعلی‌اش دارد، هرچند که از سنگ اندازی‌های مجلس اصولگرا و فشار آن بر وزارت علوم نباید چشم پوشی کرد.

این فعال دانشجویی به شکایت نوشته: وزارت علوم می‌تواند موضوع مناقشه دائم حسن روحانی و مجلس باشد، مناقشه ای که در صد روز نخست هم نمایان بود تا جایی که محمد جواد باهنر نایب رئیس دوم مجلس اظهار کرد: نباید وزارت علوم را به اصلاح طلبان می‌دادیم.

گروه متعادل

مجید جلالی در مقاله ای در ارمان نوشته درباره گروهی که تیم ملی فوتبال کشورمان در آن حضور دارد باید گفت گروه متعادلی و خوبی است. وقتی ایران به جام‌جهانی صعود می‌کند باید احساس حضور در جام‌جهانی و بین تیم‌های درجه‌یک دنیا را داشته باشد که خوشبختانه با همگروهی با آرژانتین این حس به اعضای تیم دست داد.

این کارشناس فوتبال تاکید کرده اما نباید فشار غیرواقعی ایجاد کرد چرا که آرژانتین یکی از سه تیم مدعی جام‌جهانی است. بوسنی از جمله تیم‌هایی است که زودتر از سایر تیم‌ها به جام‌جهانی صعود کرد. نیجریه از تیم‌های خوب آفریقایی است پس باید توقع بجایی از تیم ملی و کادر فنی داشت.

مقاله ارمان بدان جا رسیده که: در صورت حضور در بالاترین سطح کیفی تیم ایران بین یک تا سه امتیاز در جام جهانی برزیل کسب می‌کند. در مدتی که تا جام‌جهانی باقی مانده نمی‌توان ساختار فوتبال را عوض کرده و فاصله‌ها را کم کرد. باید واقع‌گرا بود و بیش از اندازه بازیکنان و کادر فنی تیم ملی را در فشار قرار نداد. توقع صعود ایران به مرحله بعدی جام جهانی بجا نیست.

نجات پنج هزار مسافر گرفتار در کولاک

شهروند در گزارش اصلی خود خبر داده: مسافران جاده‌های برفی که در محاصره کولاک غافلگیر شده بودند، در عملیات امدادگران نجات یافتند. هلال‌احمر نه‌تنها در جاده‌ها بلکه در روستاهای صعب‌العبور و کوه‌های برفی به نجات زنان باردار و کوهنوردان گرفتار شده پرداختند.

به نوشته این روزنامه: ۷۲ ساعت برفی جان ۵‌هزار نفر را نجات دادند. با توجه به پیش‌بینی هواشناسی سازمان هلال‌احمر در ۱۰ استان کشور زنگ آماده باش را به صدا درآورد تا فرشتگان سرخ به جنگ با کولاک و یخبندان بروند.

شهروند نشریه سازمان هلال احمر اضافه کرده که: با اعلام پیش‌بینی وضع هوا در نخستین اقدام تیم‌های تخصصی امداد و نجات در حالت آماده باش قرار گرفتند. سازمان در اقدام بعدی پایگاه‌های بین‌شهری هلال‌احمر، مدارس و مساجد را تجهیز کرد تا کسانی که در مواجهه با جبهه هوای سرد غافلگیر شدند در این مراکز اسکان داده شوند. ۳۵۵ نیروی عملیاتی در قالب ۱۰۱ تیم امدادی در استان‌های حادثه‌خیز توانستند.

مشکل ما تتلونه؟

Image caption تیتر و طرح صفحه اول آرمان

احسان پیربرناش در طنزانه قانون با اشاره به دستگیری اسماعیل تتلون یک خواننده زیرزمینی نوشته: خود ما یکی از هواداران سرسخت این خواننده هستیم. حالا می‌خواهد توی زیرزمین بخواند یا روی پشت بام. وقتی حرف دل ما را می‌زند چرا گوش ندهیم؟ روزهایی که در اوج غم بودیم صدای او ما را آرام می‌کرد که می‌گفت:«آق نادر بریم؟ خیلی نوکرم. می‌دونین چرا این آهنگ رو خوندم؟ چون دوست داشتم». همین صداقتش کافی بود تا عاشقش شویم. حالا زیاد هم فرقی نداشت او بخواند یا استاد احسان پایه یا اصلا سعید کرمانی.

به نوشته این طنزنویس: شما چه می‌دانید ما با آهنگ « تو خیابون آدامس می‌جویی، دنبال آمبولانس می‌دویی» استاد کرمانی چه لذت‌ها که نبردیم. حتما باید افتخاری گوش کنیم؟ ما می‌خواهیم بدانیم واقعا مشکل جوانان ما امیر تتلوئه؟ گیرم که تتلو را می‌گیرید، گیرم که تتلو را می‌برید، گیرم که تتلو را می‌خورید! با رویش حنجره‌های جوان چه می‌کنید؟

طنزنویس قانون نوشته: در همین لحظات که این متن را می‌نوشتیم به ما خبر دادند استاد مقصودلو آزاد شدند تا باز هم به موسیقی کشور خدمت کنند.

مطالب مرتبط