ایران: اطلاعات نسل جدید سانتریفوژها را به آژانس دادیم

Image caption نسل سوم سانتریفوژهای ایران در دوره رئیس جمهور پیشین این کشور رونمایی شد

سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است که اطلاعات نسل جدید سانتریفوژهایش را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انر‍ژی اتمی ایران به خبرگزاری رسمی این کشور گفته است که این اطلاعات در چارچوب موافقتنامه پادمان، به اطلاع آژانس رسیده است.

نسل جدید سانتریفوژهای ایران

موافقنامه جامع پادمان که ایران بر اساس آن اطلاعات نسل جدید سانتریفوژهایش را در اختیار آژانس قرار داده، بخشی از مقررات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان پی تی) که ایران یکی از اعضای آن است، انعقاد این موافقتنامه‌ را اجباری کرده است.

بر اساس اعلام سازمان انرژی اتمی ایران، نسل جدید سانتریفوژهای این کشور با ظرفیت بالاتر نسبت به ماشین های نسل اول و دوم تولید شده و آزمون های اولیه را پشت‌سر گذاشته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است تولید نسل جدید سانتریفوژ در جهت ارتقای کیفیت ماشین های غنی سازی و افزایش میزان تولید صورت گرفته است.

سانتریفوژ اتاقکی سیلندری شکل است که که با سرعت بسیار زیاد حول محور خود می چرخد. یکی از روش‌های معمول غنی سازی استفاده از همین دستگاه است.

ایران در حالی اطلاعات تازه درباره نسل جدید سانتریفوژهایش را در اختیار آژانس قرار داده که دو بازرس این نهاد به دعوت ایران برای بازدید از تاسیسات اتمی اراک وارد این کشور شده‌اند.

در جریان توافق ایران با کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک (پنج عضو دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان) در ژنو و در توافقی دیگر با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران، ایران دست به اقدامات تازه‌ای برای حل و فصل پرونده اتمی‌اش زده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به تازگی گفته کشورهای تحریم های کننده ایران "در ۱۰ سال گذشته همه راه‌های غلط را از جمله فشار، تحریم، تهدید‌،‌ ارعاب و غیره را امتحان کردند و دیدند که کارساز نیست. این فشارها سانتریفیوژهای ما را به ۱۹ هزار رساند."

ایران می گوید دو مرکز غنی سازی اورانیوم یکی در نزدیکی قم و یکی در نطنز واقع در مناطق مرکزی این کشور دارد.

مطالب مرتبط