جک استرا، وزیر خارجه پیشین بریتانیا به ایران دعوت شد

Image caption زمان قطعی سفر جک استرا مشخص نیست

مجلس ایران از جک استرا وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا و نماینده فعلی این کشور در مجلس عوام برای سفر به ایران دعوت کرده است.

عباسعلی منصوری آرانی، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و بریتانیا به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته این دعوت برای توسعه روابط پارلمانی تهران و لندن است.

به گفته منابع ایرانی زمان قطعی این سفر مشخص نیست اما آقای استراو به احتمال زیاد در نیمه دی ماه (پس از جشن‌های سال نوی میلادی) به تهران سفر می کند.

سفر به ایران پس از ۱۰ سال

آقای استرا پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، در گفت‌و‌گو با سایت فارسی بی‌بی‌سی اعلام کرده بود که همراه رئیس گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران، علاقمند سفر به ایران و دیدار با آقای روحانی است.

وزارت امورخارجه ایران از این موضوع استقبال کرد و گفته شد که آقای استرا برای شرکت در مراسم تحلیف آقای روحانی دعوت شده است اما این دعوت با مخالفت چند نماینده اصولگرا و محافظه کار مواجه شد.

روح الله حسینیان از نمایندگان محافظه کار مجلس ایران اعلام کرد که در صورت حضور آقای استرا در صحن مجلس، گوجه فرنگی به او پرتاب خواهد کرد.

آقای استرا در آن مقطع به ایران نرفت و علت آن را تراکم برنامه های خانوادگی اعلام کرد.

جک استرا و حسن روحانی ۱۰ سال پیش که ابتکار مذاکره اتمی ایران و سه کشور اروپایی مطرح و اجرا شد، بارها در جریان مذاکرات با یکدیگر دیدار و مذاکره کرده بودند.

Image caption آقای استرا و روحانی بارها با هم دیدار و مذاکره کرده‌اند

آقای استرا در زمانی که وزیر امور خارجه بود ۵ بار به ایران سفر کرد. آخرین دیدار آقای استرا از ایران مربوط به حضور او در مذاکرات اتمی سه کشور اروپایی است که در مهر ماه سال ۱۳۸۲ (اکتبر ۲۰۰۳) در کاخ سعدآباد تهران برگزار شد.

علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران و از نمایندگان محافظه کار به ایرنا گفته "انگلیسی ها از مدت ها پیش متقاضی سفر به تهران بودند و اینطور نیست که مجلس ایران اصراری برای انجام این سفر داشته باشد."

آقای بروجردی از حامیان اصلی طرح کاهش سطح روابط ایران و بریتانیا بود که دو سال پیش در مجلس ایران مطرح شد و با تصویب در صحن علنی، روابط دو کشور را از سطح سفیر به کاردار کاهش داد.

به دنبال تصویب این طرح و تحریم بانک مرکزی ایران توسط بریتانیا، شماری از دانشجویان بسیجی با حمله به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران، دست به تخریب و تلاش برای اشغال سفارتخانه و اقامتگاه دیپلمات‌های بریتانیا زدند.

در جریان این حمله خسارت‌های گسترده‌ای به اماکن بریتانیا در تهران وارد شد و شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد.

دولت بریتانیا ساعاتی پس از حمله، با فراخوانی کلیه کارکنان خود از ایران، دیپلمات های ایرانی را هم از بریتانیا اخراج کرد و به این ترتیب سفارتخانه های دو کشور تعطیل شد و روابط دو کشور در پایین ترین سطح پیش از قطع کامل قرار گرفت.

پس از انتخابات اخیر ایران، وزرای خارجه دو کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با هم دیدار و برای تبادل کاردار غیرمقیم توافق کردند.

کاردار غیرمقیم بریتانیا در ایران هفته گذشته به تهران سفر کرد و قرار است کاردار غیرمقیم ایران هم به زودی عازم لندن شود.

مطالب مرتبط