پانزدهمین سالگرد قتل‌های زنجیره‌ای در امامزاده طاهر برگزار شد

Image caption ناصر زرافشان، وکیل خانواده قربانیان و فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان-عکس از وبسایت اخبار روز

مراسم پانزدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمدجعفر پوینده به دست ماموران وزارت اطلاعات ایران عصر دیروز، جمعه ۱۵ آذر (۷ نوامبر) در امامزاده طاهر کرج برگزار شد.

کانون نویسندگان ایران برای برگزاری این مراسم فراخوان داده بود و در آن علاوه بر مریم‌ حسین‌زاده، همسر محمد مختاری برخی چهره‌های سیاسی نظیر فریبرز رئیس دانا، ناصر زرافشان، نسرین ستوده و محمد ملکی نیز حضور داشتند.

بنا به گزارش‌های رسیده این مراسم با حضور پر رنگ ماموران امنیتی برگزار شد.

حدود دو هفته پیش ماموران امنیتی برای مراسمی که بنا بود در گرامیداشت داریوش فروهر و پروانه اسکندری (فروهر)، دو قربانی دیگر "قتل‌های زنجیره‌ای"، برگزار شود محدودیت‌های شدیدی اعمال کردند، به ترتیبی که به جز خویشاوندان نزدیک کسی نتوانست در آن مراسم، در خانه فروهرها، حاضر شود.

در پاییز ۱۳۷۷ دست کم چهار نفر از مخالفان حکومت و روشنفکران ایرانی به قتل رسیدند. این مساله حساسیت‌ عمومی زیادی را برانگیخت و این قتل‌ها به "قتل‌های زنجیره‌ای" معروف شدند.

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت، کمیته‌ای برای تحقیق درباره عاملان قتل‌ها تشکیل داد و زمستان همان سال وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای اعلام کرد عده‌ای از "کارمندان کج‌اندیش و خودسر" این وزارتخانه مسئول قتل‌ها بوده‌اند.

کمی بعدتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در یک سخنرانی گفت که فروهرها چهره‌های سیاسی موثری نبوده‌اند و محمد مختاری و محمدجعفر پوینده نیز نویسندگانی شناخته‌شده نبودند که جمهوری اسلامی بخواهد برخوردی با آنها بکند.

آیت‌الله خامنه‌ای گفت قتل‌ها با سناریویی خارجی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی انجام گرفتند.

پرونده قتل‌های زنجیره‌ای با خودکشی سعید امامی، از مقام‌های ارشد وزارت اطلاعات و متهم اصلی پرونده، و حکم حبس برای چند نفر از ماموران امنیتی مختومه شد.

مطالب مرتبط