حماس از بهبود رابطه‌ با ایران خبر داد

Image caption محمود الزهار، مقام ارشد حماس: روابط با ایران احیا شده است

محمود الزهار، از مقام‌های ارشد جنبش فلسطینی حماس از بهبود روابط این گروه با ایران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای زهار در یک نشست خبری در غزه، با اشاره به این که رابطه حماس با ایران "تحت تاثیر وضعیت سوریه" قرار داشته، گفت که روابط دو طرف "احیا شده است".

پیش از این مقام‌های حماس و دولت ایران هر دو وجود اختلاف میان دو طرف را تایید کرده بودند.

اواسط خرداد امسال یک مقام ارشد گروه اسلامگرای حماس از "اختلافی کم‌سابقه" با دولت ایران بر سر جنگ داخلی سوریه خبر داده بود. حدود یک سال پیش هم غضنفر رکن‌آبادی، سفیر ایران در لبنان به وجود چنین اختلافی اذعان کرده بود.

روابط ایران با حماس با گرم شدن آتش جنگ داخلی در سوریه به شکل محسوسی رو به سردی گذاشت.

با وجود حمایت‌های مالی ایران از حماس، این گروه حاضر نشد از سیاست‌های جمهوری اسلامی درقبال سوریه پیروی و از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت کند.

اختلاف‌ها تا آنجا ادامه پیدا کرد که خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس از دمشق، پایتخت سوریه، خارج شد و فعالیت‌های سیاسی خود را به دوحه پایتخت قطر منتقل کرد.

محمود زهار در کنفرانس خبری خود در غزه خروج نیروهای سیاسی این گروه از سوریه را نشانه بی‌طرفی جنبش حماس در درگیری‌های سوریه دانست و گفت: "ما تاکید کرده‌ایم که در امور داخلی سوریه یا کشورهای عرب دیگر دخالت نمی‌کنیم."

'حمایت کامل'

در اظهار نظری دیگر، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه الجزیره حمایت دولت ایران از حماس را تایید کرده است.

آقای ظریف در پاسخ به این انتقاد بعضی که می‌گویند ایران گروه‌های سنی منطقه را تضعیف می‌کند، گفت: " آیا آنها به شما نگفته‌اند که ما از جنبش کاملا سنی حماس حمایت کرده‌ایم؟"

در دوره سردی روابط ایران و حماس گزارشها حاکی از کاهش حمایت مالی ایران از این گروه سنی که در کنار حزب الله لبنان از جنبش‌های مورد حمایت ایران در برابر اسرائیل بود، منتشر شد.

روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف در مقطعی گزارش داد که ایران به دلیل آن که حماس در جنگ داخلی سوریه از مخالفان رئیس جمهوری سوریه حمایت کرده، بخش اعظم کمک‌های مالی‌اش به این گروه را که حدود ۲۳ میلیون دلار در ماه تخمین زده می‌شد، قطع کرده است.

مطالب مرتبط